KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Çevre katliamına kim seyirci kalıyor?
Çevre katliamına kim seyirci kalıyor?
Güncel
09 Nisan 2010 Cuma 11:43
  • 2483
  • 5

Çevre katliamına kim seyirci kalıyor?

Dilovası’nda bulunan Kömürcüler OSB ile Gebze’de bulunan Güzeller OSB ile ilgili şikâyetler bitmiyor

Dilovası`da bulunan ve tartışmalara neden olan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesinin atıklarının doğrudan denize gönderilmesi ilçe halkını çileden çıkarttı. Güzeller OSB`nin orman alanında ağaç kesimleri yaptığı yolundaki ihbarlar artıyor. Bölgede yaşanan çevresel sıkıntılar artarken bu olaylara kimin müdahale edeceği de merak ediliyor.
 

VALİ DEVREYE GİRSİN
Türkiye`nin OSB cenneti olarak dikkat çeken bünyesinde çok sayıda Organize Sanayi Bölgesi bulunduran Gebze`de ve Darıca`da OSB`den kaynaklı çevresel tehdit artarken, il Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesinin çalışma yapmaması eleştirilere neden oluyor. Kocaeli Valisi Gökhan Sözer`in devreye girerek Kömürcüler OSB ve güzeller OSB ile ilgili şikâyetlerle ilgili soruşturma başlatması isteniyor.
 

DİLOVASI`NIN BAŞI BELADAN KURTULMUYOR
Bir dönem DOSB nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan, bölgede bulunan sanayi kuruluşlarının bacalarına hava temizleyici filtreler takması, atık tesisleri kurması nedeniyle rahat bir nefes alan Dilovası`nın başı bu kez Kömürcüler OSB ile belaya girdi. Bir dönem izin verilen, ardından kaldırılacağı belirtilen Kömürcüler OSB`de çalışmalar başlarken, burada bulunan kömür depolarının atıklarının doğrudan Marmara Denizine aktığı, Körfezi kirlettiği ileri sürülüyor.
 

DİLOVASI BELEDİYESİ`NDEN TIK YOK
Kömürcüler OSB mi yoksa yeni kılıfı ile Kömürcüler Sitesi olarak kamufle edilen bölgeden Marmara`ya kömür yıkamadan kaynaklanan madensel ve kimyasal atıklar doğrudan akarken, Dilovası halkı konuyu defalarca gündeme getirmesine karşın çözüm bulamıyor. Dilovası Belediyesi`nin de bu konuda adım atmaması dikkat çekici bulunuyor.
 

GÜZELLER`DEN YİNE ORMAN KATLİAMI HABERLERİ
Öte yandan Gebze`nin nefes borusu olarak isimlendirilen ormanlık alanlardan birisinde tüm itirazlara karşın yerleşimini tamamlayan Güzeller OSB`nin ormanlık alanda ağaç kestiği yolundaki iddialar da gündemi meşgul ediyor. Gebzeliler GOSB ışıklardan itibaren başlayan ormanlık alanda son birkaç haftadan beri ağaç kesimleri yapıldığına dikkat çekerek, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü`nün konuya seyirci kaldığını ileri sürüyorlar.
 

BİR DE YUMRUKAYA OLURSA HALİMİZ HARAP
Gebze`de hemen hemen aynı bölge üzerinde GOSB, Güzeller ve Plastikçiler OSB bulunurken, Yumrukaya OSB`nin kurulması için de çalışmalar yapılıyor. GOSB genişleme alanı, Güzellerler ve Plastikçiler OSB`nin karşısında bulunan ve orman İşletme Müdürlüğü`nü de içerisine alan geniş bölgede Yumrukaya OSB kurulması senelerden beri gündemde tutuluyor. Son dönemde Yumrukaya OSB ile ilgili çalışmaların da yoğunluk kazandığı haberleri artık OSB`lerden gıda gelen Gebze`de sert eleştirilere neden oluyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ