KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Türk Eğitim-Sen'den ‘güvercin tepkisi’
Türk Eğitim-Sen'den ‘güvercin tepkisi’
Güncel
03 Ekim 2012 Çarşamba 12:49
  • 1082
  • 2

Türk Eğitim-Sen'den ‘güvercin tepkisi’

Atama bekleyen öğretmenleri güvercinlere benzettiği iddia edilen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e tepki Türk Eğitim-Sen'den geldi

Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 No'lu Şube Mevzuat Sekreteri Ahmet Baykuş, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in atama bekleyen öğretmenler hakkında "Ben öğretmen adaylarını Eminönü'nde bekleyen güvercinlere benzetiyorum" sözleri üzerine,  "Öğretmenleri yem bekleyen güvercinlere benzettiyse, vah bu memleketin haline" diyerek sendikalarının tepkisini belli etti. 

 
SÖZLER KİFAYETSİZ KALDI
Baykuş yaptığı konuşmada, "Bakan her ne sebeple olursa olsun bu açıklamayı yaptıysa, yani öğretmenleri yem bekleyen güvercinlere benzettiyse vah bu memleketin haline. Bu ülkenin Eğitim Bakanı çocuklarımızı yetiştiren, kutsal bir görev ifa eden, bu ülkenin mihenk taşı olan öğretmenler için bu benzetmede bulunduysa zaten tüm sözler kifayetsiz kalır" dedi. 
 
BÜYÜK ZORLUK ÇEKİYOR
Ahmet Baykuş, "Önerimiz 1+5+3+4 kabul görseydi 40 bin norm fazlası sınıf öğretmeni olmayacaktı. Birilerine alan açılmaya çalışılırken, bazı okullardaki alan branş öğretmenleri norm fazlası olarak açıkta bırakıldı. Eşinin yanına gelmek için zihinsel engeliler öğretmenliğinden başka şans verilmeyen meslektaşlarımız, alan bilgileri olamadığı için zorluk yaşamaktadır. Aynı alan değişikliğinde sağlık meslek lisesi meslek dersleri öğretmenleri büyük zorluklarla karşı karşıya bırakılmıştır" diye konuştu.
 
İL İÇİNDE DE BECAYİŞ OLMALI
Son olarak il içindeki becayiş sisteminden de bahseden Ahmet Baykuş, "Becayiş işleminin mümkün olmadığı yerlerde, sırasıyla o ilçenin belde ve köylerinden başvuran yoksa, il genelinde başvuruda bulunan öğretmenler arasından bakanlıkça re'sen yapılacak bir karşılıklı yer değiştirme sözkonusu. Becayiş hakkının sadece iller arası özür durumundan yer değişikliği yapamayan öğretmenler ile bunların görevli oldukları kurumlara atanmak isteyen diğer öğretmenlere verilmesi haricinde, il içinden özür durumuna bağlı yer değişikliği yapmak isteyen öğretmenlere de verilmesi gerektiğini düşünüyor, bakanlığın bu konuda adım atmasını talep ediyoruz" dedi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ