KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Türk kimliğine uzay teknolojisi...
Türk kimliğine uzay teknolojisi...
Güncel
15 Aralık 2009 Salı 10:34
  • 613
  • 1

Türk kimliğine uzay teknolojisi...

Türkiye'de yeni nüfus kâğıdı 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanacak. İşte yeni kimliğin üstün teknolojisi...

Türkiye'de yeni nüfus kâğıdı 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanacak. Akıllı nüfus kağıdı diye adlandırılan yeni nüfus kağıdı gizli ışınlar içermesi sebebiyle sahtesi yapılamayacak.

Sakarya İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis Demir, akıllı nüfus kâğıdı olarak tanınan çipli biyometrik yeni nüfus kâğıtlarının pilot il olarak seçilen Bolu'da uygulandığını söyledi.

Demir, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde ise 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanılacağını ifade ederek tüm kimlik doğrulama fonksiyonlarının tek bir elektronik kartta toplanılacağını kaydetti.

Vatandaşlık kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemleri (şifre, fotoğraf, biyometrik veri) kullanılabileceğini dile getiren Demir, "Biyometrik kimlik doğrulama yöntemi olarak parmak izi eşleştirmesi kullanılacak. Parmak izi verisi sadece kartın üzerinde bulunacak, merkezi herhangi bir veritabanında tutulmayacak. Kart hiçbir dış tahribata maruz kalmayacak. Gizli ışınların içerdiği kartın sahtesi kesinlikle mümkün olmayacak." bilgisini verdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ