KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
TÜRK METAL sözleşmeyi imzaladı
TÜRK METAL sözleşmeyi imzaladı
Güncel
13 Kasım 2010 Cumartesi 12:16
  • 3765
  • 16

TÜRK METAL sözleşmeyi imzaladı

Türk- Metal Sendikası, Birleşik Metal-İş eylemlerini sürdürürken MESS Grup TİS sözleşmesine imza attı.

İmza altına alınan sözleşme hakkında bilgi aldığımız Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube başkanı Yakup Yıldız sözleşmenin son derece iyi şartlarda imzaladığını kaydederek şunları söyledi:  “ Başlattığımız fazla mesailere kalmama eyleminden sonra MESS  geçtiğimiz Perşembe günü bizi masaya çağırdı. Cuma gecesi İmza altına alınan sözleşme ile 5 lira 60 kuruş olan saat ücreti 5 lira 90 kuruş oldu.
 

ORTALAMA 99 TL ZAM
Yani yüzde 5.35  sosyal haklara ise yüzde 11 ile 15 arasında zam alındı. Böylelikle bir işçi ortalama 99 TL zam almış oldu. MESS`in fazla mesai ücretlerini yüzde 100`den yüzde 75`e çekmek istemesi, denkleştirme ve deneme sürelerini 2 ayda 4 aya çıkarmak istemesi ile 120 gün üzerinden ödenen ikramiyeleri çalışılan gün kadar vermek istemesi gayri ciddi bir teklifti. MESS bu tekliflerini de geri çekti.  Gönül isterdi ki 150-200 TL arasında zam alalım. Ama MESS ile yapılan görüşmelerde son iki yılın kendileri için karsız geçtiğini söylediler. sözleşme hayırlı olsun.” Türk Metal Sendikası aylık ortalama ücret için brüt 159, net 114 lira teklif etmişti. 
 

SATIŞ SÖZLEŞMESİ
Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube başkanı Hami Baltacı ise sözleşmenin bir “satış” sözleşmesi olduğunu vurgulayarak, “Resmen bir satış sözleşmesi. imzaladıkları sözlşme hakkıdna da doğru düzgün açıklama yapmıyorlar. ücret zammı konusunda söyledikleri rakamlar yalan. 99 TL zam alındığı yok. 48 ile 64 TL arasında zam söz konusu. MESS henzü bize bir görüşme teklif etmedi.  MESS`in mesai ücretleri, ikramiyeler ve denkleşme sürelerinde yapmak istediği değişikliği geri çektiğini söylüyorlar. Bunu göreceğiz. MESS ile masaya oturduğumuzda geri çekilmemiş olursa  greve çıkacağız” dedi.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ