KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Türkiye'nin ilk mermer borsası Dilovası’nda kuruluyor
Türkiye'nin ilk mermer borsası Dilovası’nda kuruluyor
Güncel
22 Kasım 2012 Perşembe 16:19
  • 2392
  • 10

Türkiye'nin ilk mermer borsası Dilovası’nda kuruluyor

Türkiye’nin ilk Mermer Borsası Fuar Alanı ve Mermer Kompleksi Projesi, Dilovası'nda kuruluyor. İmar çalışmaları tamamlanmak üzere olan proje kapsamında Türkiye'nin dış ülkelere ihracatı 5 milyar doları aşacak. Proje ile birlikte 15 bin kişi iş sahibi olac

Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan Mermer Borsası Fuar Alanı ve Mermer Kompleksi, İstanbul Doğaltaşçılar Birliği Derneği tarafından Dilovası'nda inşa edilecek. Dernek Başkanı Mustafa Mermerci, Türkiye'de çıkarılan 120 kadar mermer çeşidinin yerli ve ulusal pazara sunulacağı fuarın, Dilovası'nı cazibe merkezi haline getireceğini anlattı.  


TÜM DOĞALTAŞLAR TEM BİR YERDE
Kurulacak alanda sadece tanıtım ve ticari anlaşmalar yapılacak, üretim veya mermer işletimi gerçekleşmeyecek. Proje kapsamında yerli ve yabancı tüccarlar, Türkiye'de çıkarılan bütün doğaltaşları tek bir mekanda görme imkanı yakalayacak. Bu sayede müteahhit ve atölye sahipleri farklı şehirler gezerek zaman kaybetmemiş olacak, hem de ihracat ve üretim fazlası ürünleri 15 günde bir düzenlenecek olan açık arttırma ile ürünleri satın alma fırsatı yakalayacak.


15 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Mustafa Mermerci, Dilovası ekonomisine büyük katkı sağlayacağı belirtilen olan bu proje kapsamında yurt içi ve dışından gelecek olan alıcılar için konaklama tesisleri ve oteller de yapılacağını açıkladı. Bunun yanı sıra eğitim merkezleri inşa edilerek, sektörün ara ve kalifiye elemanları yetiştirilecek. Bu elemanlar Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki fabrika ve taş ocaklarında ihtiyaç duyulan ünitelere yönlendirilecek. Mermer Borsası Fuar Alanı ve Mermer Kompleksi Projesi ile birlikte mevcut doğaltaş ihracatının 1.7 milyar dolardan, 5 milyar dolara ulaşmasının da beklendiği belirtiliyor. Projenin hayata geçirilmesiyle direkt ve dolaylı olarak da yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ