KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Türkkan, Maşukiye için soru önergesi verdi..!
Türkkan, Maşukiye için soru önergesi verdi..!
Güncel
06 Aralık 2012 Perşembe 09:57
  • 1385
  • 7

Türkkan, Maşukiye için soru önergesi verdi..!

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, büyük tartışmalara neden olan Maşukiye’deki taş ocaklarını meclis gündemine taşıdı.

Türkkan, tartışma yaratan konuyla ilgili iki ayrı bakana soru önergesi verdi. 

MHP Kocaeli  Milletvekili Lütfü Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız`dan sorduğu sorulara yanıt vermesini istedi. 
İşte Lütfü Türkkan`ın mecliste verdiği soru önergeleri;
 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini bilgilerinize arz ederim.                
Lütfü TÜRKKAN- Kocaeli Milletvekili     


Kocaeli Kartepe`ye bağlı olan Maşukiye sınırındaki doğayı katleden taş ocağının içinden geçen Yanık Dere suyunun analiz edilmesi sonucunda  derede endemik bitki türü ve sadece bu derede üreyen dokuz göz gibi bir balık cinsinin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Mevcut taş ocağının çalışması veya yenilerinin açılması durumunda bu balık türü yok olacaktır. Bölgede başka ocakların açılması durumunda da su kalitesini kaybedecektir. 
Bu nedenle,
1-Büyük doğal zenginliklere sahip ülkemizde doğayı katleden taş ocağının bulunduğu bu bölgede taş ocağının faaliyetini sürdürmesi durumunda yok olacak bitki kaynakları ve balık türünün soyunu sürdürmesi için bir çalışmanız var mıdır?
2- Taş ocaklarının doğayı katlettiği ve çevreye zarar verdiği ortadayken çevreye ve özellikle doğaya verdiği telafisi güç zararlar nedeniyle acil bir eylem planınız var mıdır?
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini bilgilerinize arz ederim. Lütfü TÜRKKAN- Kocaeli Milletvekili     


Kocaeli Kartepe`ye bağlı olan Maşukiye sınırındaki taş ocağı ve yeni açılacağı iddia edilen taş ocakları bölge sakinlerini endişelendirmekte, bölgede bulunan taş ocağı nedeniyle doğa katledilmektedir. Mevcut taş ocağının daha önce bir şahıs tarafından işletildiği, yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen kaçak olarak çalıştığı iddia edilmektedir.
Bu nedenle,
1- Mevcut taş ocağının kaçak olarak çalıştığı iddiaları doğru mudur? 
2- Bu taş ocağının denetim ve kontrolleri nasıl ve kimler tarafından hangi sıklıklarla yapılmaktadır?
3-Bu bölgede yeni taş ocakları açılması düşünülmekte midir?
Twitter
Twitter

KENT REHBERİ