KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Tüysüzler’de ilginç yıkım
Tüysüzler’de ilginç yıkım
Güncel
08 Eylül 2009 Salı 12:53
  • 3627
  • 8

Tüysüzler’de ilginç yıkım

Rutubet nedeniyle defalarca İzmit Belediyesi’ne müracaat eden ama yanıt alamayan Tüysüzler Mahalle Muhtarı Selahattin Harata, kendine ait binaya taşınmak isteyince bina 'ruhsatsız’ olduğu gerekçesiyle yıkıldı

CHP'li Tüysüzler Mahalle Muhtarı, Selahattin Harata, hizmet binası rutubetli olunca İzmit Belediyesi'nden yeni bina için yer istedi ama bir türlü cevap alamadı. Bunun üzerine Harata, kendi imkânlarıyla bina yaptırdı fakat Cevik Kuvvet desteğiyle bu bina yıkıldı. “Ben hizmet etmek istiyorum' diyerek tepkisini gösteren Harata, sağlık açısından son derece elverişsiz olan eski binasına gitmeyeceğini belirterek, “Gerekirse hizmetimi çadırda sürdüreceğim. Hakkımı da sonuna kadar arayacağım' dedi.

TUVALETLERİN RUTUBETİ

Tüysüzler Mahallesi'nde ilginç bir yıkım yaşandı. Yeni kurulan mahallelerden biri olan Tüysüzler Mahallesi Fatih Caddesi Özlem Sokak'taki muhtarlık binasının hemen yanında bulunan ve tuvaletlerden kaynaklanan rutubet nedeniyle ağır bir koku içinde hizmet vermeye çalışan mahalle muhtarı Selahattin Harata, hizmetini daha iyi yapmak için durumu ve yaşanan sorunu defalarca sözlü ve yazılı olarak İzmit Belediyesi'ne bildirdi.

KENDİNE AİT BİNA

5 ay geçmesine rağmen belediyenin duyarsız kalması ve bir sonuç çıkmaması üzerine Harata, muhtarlık binasının hemen yanında 1999 yılında beri kendine ait olan 18 metrekarelik binayı tadilat ederek muhtarlık binasını taşımak için kolları sıvadı. Fakat zabıta tarafından Çevik Kuvvet korumasında bu hizmet binası, ‘izinsiz' olduğu gerekçesiyle  yıkıldı.

5 AYDIR HİZMET YOK

Haklı olduğunu savunan muhtar Harata, yaşanan bu olayların tamamen siyasi olduğunu belirterek, “Seçim öncesi başkan Nevzat Doğan bize söz verdi. Buranın örnek mahalle olacağını, mahalle meydanı yapacağını söyledi. Fakat değil meydan 5 aydır hizmet bile alamıyoruz. Ben CHP'liyim. Ama bana hizmet getiren kim olursa olsun siyasi kimliğine bakmadan onun karşısında önümü iliklerim. Fakat tüm ikazlarımıza rağmen bu sorunumuza çözüm olmadı' dedi.

KENDİ İMKÂNLARIYLA

Başkan Nevzat Doğan'ın mahalle evi yapacağım diyerek oyalamasına tepki gösteren Harata, “Buraya AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da geldi. Ve yaşadığımız bu ortamı son derece sağlıksız buldu. İnanın burası sağlık açısından tehlikeli. Üstelik gelen rutubet tamamen pislikten kaynaklanıyor.  Yasal yolla hakkımızı aradık. Olmadı kendi imkânlarımızla sorunumuzu gidermek istedik fakat binayı kaçak diye yıktılar' ifadelerini kullandı.

YASAL OLARAK BENİM

Tek katlı binayı incelemeye gelen İmar Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin 1 metre 20 santimlik payın fazla olduğunu söylediğini ifade eden Harata, “Biz de avukatımızın da görüşüyle inşaatı aynı şekilde geri çektik. Yani yasal olan 18 metrekarelik alana kaçak ve izinsiz bir yapı inşa edilmedik. Fakat tüm ikazlarımıza rağmen zabıtaların bile beni haklı gördüğü bir ortamda bu bina yıkıldı' diye konuştu.

GEREKİRSE ÇADIR KURACAĞIM

Yarım yıkılan binayı kendisi yıkacağını ifade eden Harata, “Bu yıkım tamamen siyasidir. Biz gerekli ikazlarımızı yaptık. Hizmet istedik olmadı ben de kendime ait binayı yine muhtarlık için kullanmak istedim. Bana göre bu saldırı tamamen CHP'li olmamdan kaynaklanıyor. İnanın bu yıkıma vatandaşlar da tepki gösterdi. Burası tamamen bana ait. Kaçak da değil. Ama o sağlıksız binaya gitmeyeceğim. Gerekirse çadır kuracağım hizmetimi orada yapacağım. Hakkımı da arama noktasında Başbakanlık'a kadar çıkacağım. Olmadı İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar da gideceğim' dedi. 
Murat ULAŞAN

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ