KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Ücretsiz özel meslek lisesi
Ücretsiz özel meslek lisesi
Güncel
07 Ekim 2010 Perşembe 15:31
  • 3290
  • 1

Ücretsiz özel meslek lisesi

ENKA Vakfı tarafından Türkiye’deki ilk ücretsiz mesleki eğitim veren Özel ENKA Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi törenle açıldı. Özel okul tamamen burslu eğitim veriyor

ENKA Holding ve ENKA Spor, Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından kurulan Türkiye`deki ilk ücretsiz mesleki eğitim veren Özel ENKA Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi düzenlenen törenle açıldı. Dilovası`na bağlı Demirciler Köyü`nde bulunan Gebze 4. İstanbul Makine ve İmalat Sanayi Organize Sanayi Bölgesi 3. Cadde, 29. sokak No: 2`de bulunan okul önünde gerçekleştirilen törene protokol üyeleri akın etti. 2008 yılında geçici binada hizmet vererek eğitim-öğretime başlayan Özel ENKA Meslek Lisesi`nin 15 bin metrekare kapalı alan ve 30 bin metrekare yeşil alan üzerinde 22 derslik, 15 atölye, 5 labarotuara sahip yeni binasının açılışına katılması beklenen Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukcu rahatsızlandığı için katılamadı.
 

AÇILIŞA KATILANLAR
Arazisi Makine OSB tarafından karşılanan, SBS puanına göre öğrenci alan ve tam burslu eğitim veren okulun açılışına vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ENKA Vakfı Kurucu Başkanı Şarık Tara, okul müdürü Refik Sargın, Özel Öğretim Genel Müdürü Mehmet Küçük, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukci, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, Çayırova Belediye Başkanı Ziayettin Akbaş, Makine OSB Başkanı Sedat Silahdaroğlu, çok sayıda iş adamı, veliler ve öğrenciler katıldı.
 

750 ÖĞRENCİ KAPASİTELİ
750 öğrenci kapasiteli okul 200 öğrenci, 30 öğretmen ile endüstriyel otomasyon, mekantronik, makine ve kimya dallarında eğitim veriyor. Açılış töreninde ilk konuşmayı yapan okul müdürü Refik Sargın, okul öğrencilerinin yaşadığı sıkıntıyı ifade ederek konuşmasına başladı. Sargın, “Okulumun yolları bozuk ve sorun yaşıyoruz. Yetkililerden bu sorunu çözmelerini bekliyoruz” dedi. Makine OSB Başkanı Sedat Silahdaroğlu da ENKA Vakfı`na ve ENKA Holding`e teşekkür eden konuşmasında okulda eğitim alan öğrencilerin Makine OSB`de teorilerini pratiğe dökebileceklerini söyledi.
 

İŞKUR İLE EĞİTİM
Enka Spor, Eğitim Ve Sosyal Yardım Vakfı Kurucu Başkanı Şarık Tara ise, vakfın 2 bin 14 öğrenciye her yıl 16 milyon TL burs verdiğini, Türkiye`nin çeşitli illerine yaptırdıkları okullarda 2 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Tara, “Okulumuz sadece eğitim-öğretim vermeyecek. Ayrıca İŞKUR ile birlikte çalışarak bu okulda her yıl bin 500 gence ve yetişkine meslek kazandırmak amacıyla eğitim verilecek. Okulumuz Avrupa`daki özel okullardan ileri bir noktada. 7 öğrenciye 1 öğretmen düşüyor” diye konuştu.
 

EKSİKLERİMİZ VAR
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, vakıfa ve Şarık Tara`ya eğitime verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Vali Topaca da, 25 yaşından bu yana vakıf başkanı Şarık Tara`yı takip ettiğini belirterek Tara`ya verdiği hizmetlerden dolayı şükran borçlu olduğunu söyledi. Topaca, “Okul yapıldığı bölge itibariyle kritik bir öneme sahip, hem OSB`lere olan yakınlığıyla hem de yapılacak olan otobanla daha önemli hale gelecek. Eğitim-öğretimde eksiklerimiz var. Bin 600 dersliğe ihtiyacımız var tüm iş adamlarından bu konuda destek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından okulun açılışı gerçekleşti.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ