KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Ulaşım zammı İzmitli’yi korkutuyor
Ulaşım zammı İzmitli’yi korkutuyor
Güncel
10 Ekim 2012 Çarşamba 09:05
  • 3171
  • 15

Ulaşım zammı İzmitli’yi korkutuyor

Zam yağmuru vatandaşın psikolojisini bozdu. Kocaeli’de ulaşıma gelecek zammı duyan vatandaşların tüyleri diken diken oldu
Zam geliyor! Yok hiç sevinmeyin; maaşlarınıza değil, ulaşıma. 
Bendeki de laf! Zaten sizlerde ‘zam geliyor`deyince, maaşlara gelmediğini anlamışsınızdır zaten! 
Özallı yılların Türkiyesi`nde buna ‘kemer sıkma politikası` denirdi. 
O dönemin politikacıları, her zam sonrasında, orta sınıflara, yoksullara hitab ederek, ‘biraz kemer sıkalım önümüzdeki yıllarda refaha ereceğiz` havası yaratırlardı. 
O gün bugündür zamlar devam ediyor. Zam bu ülkenin kaderi sanırım! Şimdiki hükümetin de zam yağmuru için maazeretleri var tabiki: “Bakın bu zamları yapmazsak mazallah Yunanistan gibi oluruz”, “Batarız, biteriz, halimize şükredelim” vs. ‘Ölümle korkutup sıtmaya razı` etmek misali!
Dünyanın en pahalı akaryakıtını bu ülkenin yurttaşları kullanıyor. 
Öyle azbuz da gelmiyor bu zamlar. Oranlar oldukça yüksek. Çalışana yüzde 2 zam yapılıyorsa, temel ürünlere yüzde 10`lara varan zamlar geliyor. ‘Kaşıkla verip kepçeyle almak` tam da buna derler sanırım. 
Bazan insan düşünüyor, parayı vatandaşın cebinden alıyor ve bu ülkeyi öyle yönetiyorsanız, sizin maharetiniz nerede? 
Geçtiğimiz günlerde akaryakıta yine zam yapıldı. S.S. 5 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mustafa Kurt, akaryakıta yapılan zammın ardından ulaşım zammı için UKOME`ye talepte bulundu. Bu taleplerini UKOME`ye yazılı olarak bildiren Kurt, yılbaşına kadar zammın kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Geçen yıl yılbaşında şehir içi ulaşımına yüzde 15 zam yapılmıştı. Bu zamla birlikte kartlı tam bilet 1.75 TL, öğrenci 1.15 TL, paralı biniş ise 2 TL`ye yükselmişti. Şimdi aradan 1 yıl geçmeden kooperatif yetkilileri tekrar zam için talepte bulunuyor. 
‘Ulaşıma zam` haberini duyan vatandaşın ise tüyleri diken diken oluyor. 
 
 
 

BELİMİZİ, MİDEMİZİ SIKTI

Süleyman Çeker:
Ekonomik kriz yaşıyoruz. Bu zamlarla yaşamaya çalışacağız. İlk elektriğe yapıldı, sonra devamı gelmeye başladı. Şimdi ise ekmeğe ve ulaşıma zam yapmaya çalışacaklar. Millet eve ekmek getirmenin savaşını veriyor. Bizlerin yapacak bir şeyi kalmadı. Halk getiriyor bu insanları yine halk götürür. Hepimiz mağduruz. Bizler o kadar çok çalışıyoruz maaşa hiç zam gelmiyor. Ekonomik sıkıntı boğazımızı belimizi midemizi sıktı. Evimize nasıl ekmek götüreceğiz şaşırdık. 
 

BİR ANDA ZAM YAPTILAR

Ali Cengiz:
Kim ister ki ulaşıma zam yapılmasını. Geçen yıl hiç beklemediğimiz bir anda zam yaptılar. Bunun etkisini zaten halen görüyoruz. Kalkıp şimdi de yeniden bir zam daha yapılırsa çok kötü olur, hem çalışan hem de öğrenci için. Yağmur gibi zamlar geliyor. Bu işin sonu nereye varır bilemiyorum. Yaşamak aratık çok daha zor. 
 
 

BU ZAM BELİMİZİ BÜKER

Emir Dinç:
Bir öğrenci olarak ulaşıma zam yapılmasını kesinlikle istemiyorum. Biz gün içinde sürekli Umuttepe`ye üniversiteye çıkacağız. Bu gün içinde eğer 4 ya da 5 TL`yi bulursa bu bizim belimizi büker. Ailemizden ayrı bir şekilde hayat geçiriyoruz. Bir de ulaşıma bütçemizi sarsacak zam yapılırsa öğrenciler çok mağdur olur.
 
 

HER ŞEYE ZAM YAPILIYOR 

Samet Baykan:
Daha geçen yıl ulaşıma zam yapıldı. Gözümü açıp kapayıncaya kadar her şeye zam yapılıyor. Zaten bir yere gidip gelmek bize 3,5 TL`ye patlıyor. Hadi yanında bir de ailen, eşin varsa bu çalışan işçi sınıfı ne yapacak. Asgari ücret alan bu zamlarla nasıl geçinecek, bunu neden kimse düşünmüyor. Eğer gerçekten yüzde 20 gibi bir zam gelirse vatandaş çok sıkıntı çeker.
 
 

OTOBÜSE BİNMEK ZORUNDAYIZ 

Derya Akgüneş:
Zaten son bir aydır her şeye zam geliyor. Bir bakıyoruz elektriğe, doğalgaza ya da akaryakıta zam gelmiş. Hadi bunları geçtik bizim arabamız filan yok, biz sürekli oradan oraya yetişmek için otobüse biniyoruz. Otobüse binmekten başka şansım yok. Umarım denildiği gibi bir zam olmaz. Talepleri kabul edilmez.
 
 

OLAN BİZLERE OLUYOR

Ali İhsan Özer:
Birileri kendilerini kurtarmak için zam yapıyor. Sonunda olan bizlere oluyor. Bu zammın etkisini de biz çalışan vatandaş çekiyor. Bu yapılması planlanan zammın etkisi çok fazla olur. Nasıl geçineceğimizi bilemiyoruz. Halimizden anlayan yok. Ben kesinlik böyle bir yapılsın istemiyorum. 
 
 

ÜCRETSİZ ULAŞIM HAKKI 

İsmet Yıldız:
Hayatımızda sürekli zamlarla yaşıyoruz. Yine bir zam yine bir sıkıntı. Mesleğim icabı milyarlar kazanan birisi değilim. Herkesin aldığı maaş bir değil. Çok düşük ücretlerle geçinmeye çalışanlar var. İnsanın en temel ihtiyacı olan ücretsiz ulaşım hakkına bu şekilde zam yapılması birilerini gerçekten ister istemez zora sokuyor. 
 

VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERİR

Mehmet Kuyumcu:
Yaşamak için zaten parayı zor koşullarda buluyoruz. Şimdi de kalkıp eğer yeniden ‘zam yapacağız` derlerse vatandaşı karşısına alırlar. Kocaeli büyük bir şehir, ulaşımı ise gelişmiş durumda. Her yere otobüsle gidiyoruz. Bir yere gitmeye kalksan 3 tane otobüs değiştiriyorsun, bu yüzden zam istemiyorum.
 

İNTİHARLAR ARTIYOR 

Ayşegül Büyükyaşar:
Yapılan bu zamların her halde vatandaşa nasıl bir yük yüklediğinin farkında değiller. Yine yine yine zam haberleri artık vatandaşı çok sıktı. Ekonomik krizden dolayı artık intiharlar attı. İnsan evine gidemeyecek, ekmek alamayacaksa yaşamanın anlamı olur mu? 
Artık ateşle oynuyorlar. Zamlar böyle giderse sosyal patlamalara neden olur. 
 

KESİNLİKLE YAPILMAMALI 

Özdemir Çimenot:
Bu yapılan zamlar bir gün bitecek ama o zaman bu halk ne duruma olacak; onu kimse bilemez. Bu inşaların başka yerlerden ekstra bir kazanımı yok ki. Zaten otobüse binen belli bir kısımdır. Kazandıkları para ise asgari ücrettir, ya da emekli maaşıdır. Anlayacağınız kıt kanaat geçinen insanlardır. Zam kesinlikle yapılmamalıdır. 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ