KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Ulaşımda paralı binişler kalkıyor
Ulaşımda paralı binişler kalkıyor
Güncel
30 Kasım 2011 Çarşamba 12:39
  • 2773
  • 8

Ulaşımda paralı binişler kalkıyor

Yaklaşık bir milyon kişinin sahip olduğu Kent Kart, yılbaşı itibarıyla Gebze’de de başlayacak, ardından otobüslere paralı binişler tamamen kalkacak

2006 yılında ulaşımda paralı binişleri engelleyip kolaylıklar sağlaması için çalışması başlatılan Kent Kart, Kocaeli geneline yayılmaya devam ediyor. 928 bin 673 rakamıyla il nüfusunun yarısından fazlasının sahip olduğu Kent Kart, 1 Ocak itibariyle İzmit-Gebze hatlarında da kullanılmaya başlayacak. Toplu taşım araçlarının yüzde 90`nına takılan cihazların büyük bir bölümü aktif hale getirildi.
 

MEMNUNİYET VERİYOR
Köy münübüslerine istemedikleri takdirde takılmayacak olan cihazların yüzde 100 aktif olması için alt yapı çalışmaları ve anlaşmaları sürüyor. Büyükşehir Belediyesi ve UKOME, Kocaeli genelinde yüzde 80`e ulaşan Kent Kart kullanımının büyük başarı olduğunu ifade ediyor. 28 Kasım 2006 yılında başlatılan uygulamanın 5 senede bu kadar insana ulaşmış olması yetkilileri memnun ediyor.
 

928 BİN 673 KARTLI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı (UKOME)`den alınan bilgilere göre; Kent Kart sahibi öğrenci sayısı 141 bin 102, öğretmen sayısı ise 98 bin 92`e ulaştı. Ücretsiz kart alan özürlü vatandaş sayısı 86 bin 25, refakatçı kartı ise 3 bin 117 oldu. 337 indirimli 65 yaş üstü kartı varken sivillerin aldığı 600 bin kartla toplam 928 bin 673 vatandaş Kent Kart sahibi oldu.
 

İLÇELERDE DURUM İYİ
12 ilçenin tamamına erişilememiş olsa da ilçelerde Kent Kart durumu oldukça iyi. Kandıra`da sadece belediye otobüslerinde kullanılan Kent Kart cihazı, Gebze, Çayırova, Dilovası ve Darıca`da tüm araçlara takıldı, yüzde 100 aktif durumda. Karamürsel`de cihazlar takıldı ancak  1 Aralık`ta faaliyete geçecek. Gölcük`te 81 araçtan 38`ine cihaz takıldı, diğer 43 araçla anlaşmaya çalışılıyor.
 

KÖY HATLARI HARİÇ
Kartepe`de tüm araçlarda kart cihazı var ve çalışıyor. Körfez`de 108 numaralı hat hariç tüm araçlar aktif şekilde Kent Kart kullanıyor. Başiskele`de Kent Kart cihazları araçların yüzde 80`ine takılmış durumda, kalan araçlar için çalışma yapılıyor. Derince`de ise toplu taşım araçlarının yüzde 90`ına Kent Kart cihazı takıldı, vatandaşlar Kent Kart`lı binişe alıştı.
 

KARTSIZ KALMAYACAK
İlçelerin hemen hemen hepsinde cihazlar monte edilmiş ve alt yapı çalışmaları tamamlanmış durumda. Kent Kart`ın Kocaeli`nin tamamına yayılması için çalışmalar sürüyor. Tüm ilde sadece köy hatları hariç uygulanacak olan Kent Kart için çalışmalar hızlandırıldı. Yılbaşı itibariyle başta İzmit-Gebze hattı olmak üzere karta geçmeyen bir çok hat, uygulama kapmasına girecek.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ