KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Ulaşımda yeni yılda yeni dönem başlıyor
Ulaşımda yeni yılda yeni dönem başlıyor
Güncel
22 Aralık 2011 Perşembe 11:03
  • 3587
  • 6

Ulaşımda yeni yılda yeni dönem başlıyor

Yeni yılla birlikte ulaşımda para dönemi sona eriyor. Halen bazı ilçelerde kent kart sistemini oturmayan Büyükşehir Belediyesi’nin paralı biniş yasağı Derince ve İzmit ile başlıyor

Büyükşehir Belediyesi`nin İzmit ve Derince ilçelerinde toplu taşıma hizmeti sağlayan kooperatiflerin aynı çatı altında birleşmesi konusunda yürüttüğü çalışma tamamladı. Bu kapsamda 4 farklı kooperatife bağlı 486 özel toplu taşıma aracı ile 32 farklı güzergah üzerinde hizmet veren otobüslerde 1 Ocak Pazar Günü`nden itibaren paralı biniş sona erecek.    
 

KALICI ÇÖZÜM İÇİN
Toplu taşıma hizmetinin farklı kooperatifler tarafından sağlanmasından kaynaklanan trafik, vatandaş ve esnaf açısından çeşitli sorunlar oluşturuyordu. Sorunlara kalıcı çözüm konusunda yaklaşık 3 yıldır yasal çerçevede çözüm aranıyordu. Bu çalışmalar nihayet olumlu sonuçlandı ve İzmit ile Derince`deki 4 farklı kooperatif aynı çatı altında birleşme kararı aldı.
 

PARA DEVRİ BİTTİ
Birleşme kararlarının ocak ayında tamamlanmasıyla şehir içi ulaşımda da rahatlık yaşanacak. Yeni yılın ilk gününden itibaren vatandaşla sürücü arasında para alışverişi bitecek, sadece kent kartla ücret ödenecek. İlk etapta İzmit ve Derince`de çalışan özel toplu taşıma araçlarında başlayacak uygulama daha sonra tüm ilçelerde uygulanacak.
 

AKILLI BİLETLER
Kartlı biniş uygulamasına geçişte yaşanabilecek sorunlara karşı bir süre şoförler 4,50 TL karşılığında 7/24 Akıllı Kağıt Bilet satacak. Ayrıca herhangi bir Kentkart Dolum ve Satış Bayii`nden 2,50 TL karşılığında şehir içerisindeki araçlara tek seferlik biniş kartı alınabilecek. İzmit Lisesi önündeki yolcu durağına 24 saat dolum yapabilecek Kentkart Dolum Cihazı ‘YÜKLEMATİK` montajı yapılacak.
 

ARAÇ SAYISI DÜŞTÜ
Özellikle durak bölgelerinde ve şehir içinde fazla araçtan kaynaklanan trafik sorununu daha aza indirmek amacıyla 486 olan araç sayısı 405`e düşürülecek. Kademeli olarak araç sayısının azaltılacağı çalışmada sefer süreleri ve çalışma saatleri yeniden belirlenerek duraklardaki beklemeler minimuma indirilecek.
 

ARAÇLAR İZLENECEK
Şehir içi toplu taşıma araçlarının hareket saatleri ve seferleri yeni uygulamayla Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenecek. Yeni kurulan Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Kontrol Merkezi ile araçların çalışma saatlerine uyup uymadıkları, güzergahlarını tamamlayıp tamamlamadıkları da elektronik ortamda  takip edilecek.
 

YENİ HAT SİSTEMİ
Çeşitli renk ve numaralardaki tabelalar yerine yeni ‘Hat Tabela Sistemi`ne geçilecek. Hat kodlarını son rakamlarıyla otobüsün güzergahları hakkında bilgi sağlayan yeni sistem de yeni yılda uygulanacak. 13, 23, 33, 43 numaralı hatlar Umuttepe`ye, 44, 54, 94 numaralı hatlar ise Sanayi`ye gidecek. Otobüslerde dağıtılacak el broşürleriyle bilgilendirme yapılacak.
 

KAVGA BİTİYOR
Ortak çalışma düzeni ve gelir havuz sistemine geçilmesiyle yolcu kapma yarışı da ortadan kalkıyor. Yeni hat tabelaları, değişen güzergahlar gibi merak edilen konularda 444 11 41 numaralı Alo Büyükşehir`den ve www.kocaeli.bel.tr adresinden 24 saat bilgi paylaşımında bulunulacak.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ