KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Ülker ve Eti ürünleri GDO'lu mu?
Ülker ve Eti ürünleri GDO'lu mu?
Güncel
10 Kasım 2009 Salı 12:12
  • 2487
  • 2

Ülker ve Eti ürünleri GDO'lu mu?

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, bisküvi, kraker, çikolata ve gofret gibi ürünlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 800 üründe GDO olduğunu belirtti.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren gıda ve yem amaçlı genetik yapısı değiştirilmiş organizmalar (GDO) ve ürünlerinin ithalatı, işlenmesi, ihracatı, kontrol ve denetimine ilişkin yönetmeliğinin "hukuk, egemenlik ve halk sağlığı açısından bir skandal" olduğunu açıkladı, bazı basın organları da bunu kamuoyuyla paylaştı.

 

'800 ÇEŞİT GDO'LU ÜRÜN MASAMIZA GELİYOR'
"borsagundem.com"un haberine göre, Günaydın Türkiye'de kapıların GDO`ya zaten açık olduğunu söyleyerek, şunları dile getirdi: `GDO`lu üretimin yüzde 99`unu ABD, Arjantin, Kanada ve Çin yapıyor. Türkiye, GDO`lu üretimin yüzde 90`ından fazlasını oluşturan 4 ana üründe, yani pamuk, soya, kanola ve mısırda ithalat yapıyor. İthalatın yapıldığı ülkeler de ABD ve Arjantin. Türkiye`de ithalatçı bir firma `ithal ettiğim hammaddede GDO yok` derse bu beyan yeterli sayılıyor. Türkiye`ye 2003`te 1.8 milyon ton mısır, 900 bin ton soya girdi. 2005`te bu rakam 1.2 milyon tona çıktı.

Bunlar ABD ve Arjantin`den geldi. Bugün mısırdan ve soyadan üretilen 800 çeşit GDO barındıran ürün tüketici sofrasına giriyor. Bisküvi, kraker, puding, bitkisel yağ, bebek maması, çikolata ve gofret gibi pek çok gıda ürününde GDO olmasına rağmen, tüketicinin bundan haberi olmuyor.` Günaydın bu açıklamalarıyla Ülker, Eti gibi bu alanda faaliyet gösteren şirketleri işaret ediyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ