KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Üniversite öğrencileri mutsuz ve umutsuz
Üniversite öğrencileri mutsuz ve umutsuz
Güncel
30 Aralık 2010 Perşembe 10:26
  • 1639
  • 0

Üniversite öğrencileri mutsuz ve umutsuz

Üniversite öğrencileri bir ay içinde iki üniversite öğrencisinin intihar etmesini değerlendirdi: Yarış atı olmak istemiyoruz

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, bir ay içerisinde iki üniversite öğrencisinin intihar etmesinin ardından önceki akşam bir basın açıklaması yaptı. Öğrenciler adına konuşan elektrik bölümü 2. sınıf öğrencisi Taylan Ergin, 25 Aralık Cumartesi günü KOÜ Makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Fatih Bezirci`nin kendini viyadükten atarak intihar etmesini ve 11 Aralık`ta da Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Haluk Kozluca`nın Kefken`de kendini asarak intihar etmesini hatırlattı.

HAYATTAN ELENMEK
Hayattan elenme riskiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Ergin, “Bu olaylar bizi derinden üzdü ve aynı zamanda düşünmeye de itti. İki gencin de benzer sebeplerden canına kıymış olması çok manidar. Adeta bir yarış atı gibi hazırlanıp girdiğimiz üniversitelerde mezun olmak için de bir yarış içine giriyoruz. Okula girer girmez gelecek kaygısıyla sertifika programları, kurslarla özgeçmişimize daha fazla özellik ekleyip daha kolay iş bulma kaygısını taşıyoruz. Eğer ailenin ve toplumun bize yüklediği ‘okuyup adam olma` kotası geçilmezse arkadaşlarımız gibi hayattan elenmekle karşı karşıya kalabiliyoruz” dedi.

ÇARPIK EĞİTİM
İntihar eden iki aileye de başsağlığı dileyen Ergin, “Tüm bunlar bireyi daha da içine çekerek bir metafor gibi dibe sürüklüyor. Tek başına kalan birey ise arkadaşlarımız gibi dönüşü olmayan bir yola giriyor. Ortak bir tutum sergileyip, birlik ve bütünlük içinde baskılara karşı mücadele etmeliyiz. Çarpık eğitim sistemi ve gelecek kaygısı nedeniyle yitirdiğimiz Fatih ve Haluk arkadaşlarımızın acısı hala yüreklerimizi sızlatıyor. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz” şeklinde konuştu. Basın açıklamasının ardından öğrenciler, fakültelerine girerek derslerine devam etti. 
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ