KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Usta Öğreticiler Derneği Ankara’dan umutlu döndü
Usta Öğreticiler Derneği Ankara’dan umutlu döndü
Güncel
06 Kasım 2010 Cumartesi 13:10
  • 4064
  • 1

Usta Öğreticiler Derneği Ankara’dan umutlu döndü

Usta Öğreticileri Korma ve Yardımlaşma Derneği’nin yönetimi Ankara’da yetkili isimlerle görüşerek mesleki sorunlarının çözülmesini istedi

Merkezi ilimizde bulunan Usta Öğreticileri Koruma ve Yardımlaşma Dayanışma Derneği`nin genel başkanı Müzeyyen Ertuğ Koşar ve yönetimi, mesleki sorunlarının çözümü için Ankara`ya gitmişti. Burada AKP`li milletvekilleri Fikri Işık, Osman Pepe, Sibel Gönül, Salip Kapusuz, Nükhet Hoter, Edibe Sözen ile SSK primlerinin artması ve mesleki haklarının korunmasına yönelik bir yönergenin hazırlanması konusunu görüşen dernek yönetimi, İzmit`e sorunlarının çözüleceği umuduyla döndü.

 

EMEKLİLİK ŞANSI YOK
Konu hakkında açıklama yapan genel başkan Müzeyyen Ertuğ Koşar şöyle konuştu: “Derneğimize bağlı halk eğitim merkezlerinde çeşitli branşlarda mesleki eğitim veren yaklaşık 17 bin 706 usta öğretici var ve yıllardır seslerini duyurup, sorunlarının çözüme kavuşturulmasını bekliyor. Usta öğreticiler 5510 sayılı sosyal sigortalar kanununun 80. maddesine göre çalıştıkları sürelerde 30 gün prim yatırılıyor. Ancak 20-25 yıldır çalışanların bugün itibariyle yaklaşık bin 800 ile 2 bin 300 arasında olan primleriyle emekli olma şansları yoktur.
 

TALEPLERİMİZ KABUL GÖRDÜ
Üyelerimizin yaşadığı bu sorunları artık dillendirmenin, duyurmanın, yetkilileri bu konuda harekete geçirmenin zamanı geldiğini düşündük ve genel merkez yönetimi olarak Ankara`ya gidip yetkili isimlerle görüştük. AKP`li milletvekilleri Fikri Işık, Osman Pepe, Sibel Gönül, Salip Kapusuz, Nükhet Hoter, Edibe Sözen sorunlarımızı dinledi. Bize sorunlarımızın TBMM`de soru önergesi olarak gündeme getireleceği sözü verildi. Bu konunun takipcisi olacağız.”
 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ 
Başkan Koşar, Ankara`da yapılan görüşmelerde milletvekillerinden bulundukları talepleri ise şöyle sıraladı: “Biz yönergenin çıkması ve farklı yorumlara mahal vermeyecek bir ifadeyle yıllardır çalışan usta öğreticilerin haklarının korunmasını ve işe alımlarda devamlılık olmasını istiyoruz. Usta öğreticilere sözleşme hakkı verilmeli ve müdürlerce keyfiyetçi tutumlara maruz kalmamalı. Uzun yıllardır usta öğreticilik yapmış olanlara geri dönüşümlü SGK primlerinin yapılandırılmasını ve emekli olma hakkının verilmesini talep ediyoruz.”
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ