KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Uygun; Ormanlık alan korunacak mı?
Uygun; Ormanlık alan korunacak mı?
Güncel
Nabi Yazıcı
06 Temmuz 2019 Cumartesi 14:04
  • 2238
  • 0

Uygun; Ormanlık alan korunacak mı?

Körfez Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında gündeme ikinci kez gelen ve düzeltmesi yapılan maddeyle, İlimtepe’de yer alan 34 dönümlük alan “Hayatın içindeyim” adlı proje nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne 10 yıllığına tahsisi edildi. Haziran ayı toplantısında oy birliği ile kabul edilen maddede, eksik olan süre bu toplantıda konuldu ve tahsisi kabul edildi.

CHP Meclis Üyesi Erkan Uygun, faydalı olabileceğini düşünerek maddeyi kabul ettiklerini ancak daha sonra uygulama alanında inceleme yaptığında bazı olumsuzluk ihtimalleri gördüğünü belirtti. Bu nedenle de, hem kendi kafasında, hem de vatandaşların kafasında beliren soruları yönelterek, bu konular hakkında açıklama beklediğini söyledi.

Erkan Uygun, uygulama alanının olukça geniş bir alanı kapsadığını hatırlatarak, “İlimtepe mahallesinde konut ve bina yapmaya uygun olmayan, erezyon riskli bir alan seçilmiş. Fakat, bu mahallenin en büyük sıkıntısı başı boş dolaşan hayvanlar. Şimdi yapılan açıklamada bu alanların hobi bahçesi şeklinde şahıslara verileceği söyleniyor. İlk önce sormak istediğimiz şu, bu hobi bahçesi yapacak kişiler nasıl seçilecek, alanın tahsisi süresi kasinlikle uygulanacak mı? Yarın bu kişiler bahçeye ağaç ektim, ceviz diktim bu alan benim diyebilecek mi? Bu uygulama adı altında halkın malı birilerine verilirse bunun izahını kimse yapamaz. Bir diğer konu buraya vatandaş gelip bahçesini kurduktan sonra alan nasıl korunacak? Başı boş hayvanlar site bahçelerini bile dağıtıyor ki, hobi bahçelerinde tüm emekler bir gece de heba olabilir. Son onu ise alan içinde bulunan dev ağaçlar ve ormanlık alan aynı şekilde korunacak mı?” dedi.

Erkan Uygun kendisinin ve halkın merak ettiği bu açıklamalarında yetkili biri tarafından yapılması halinde soru işaretlerinin ortadan kalkacağını belirterek, “Bu uygulama daha sonra İlimtepe’nin daha önce de bazı şahsılar tarafından hobi bahçesi adı altında çevirdiği ve alınan kararla hazine arazisi olması nedeniyle yıkımların olduğu alanda da yapılacak. Hobi adı altında bu uygulama umarız ranta dönüşmez, birileri halkı n malı olan arazilere konmaya kalkışmaz” dedi.

DİĞER HABERLER

Tügem Kocaeli Yine Harikaydı

Tügem Kocaeli Yine Harikaydı

İlki Nisan ayında Gebze Ticaret Odasında rekor katılım ile gerçekleştiren eğitim programının ikincisi düzenlendi.TÜGEM Kocaeli( Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri) yönetimi ve Zingat Emlak Portalı tarafından organize edilen,Gayrimenkul Sektörüne yönelik olarak Hilmi Işıkören ve Belgin Benek tarafından verilen ‘’Emlakta Başarılı Olmanın 22 Yolu ‘’ başlıklı eğitime yoğun ilgi oldu.Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen eğitime rekor sayıda katılım gerçekleşti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ