KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Uyuşturucu madde tutan eller artık kalem tutacak
Uyuşturucu madde tutan eller artık kalem tutacak
Güncel
20 Ekim 2009 Salı 12:16
  • 623
  • 0

Uyuşturucu madde tutan eller artık kalem tutacak

Büyükşehir, madde bağımlısı gençlere kucak açtı, onlara okuma-yazma ve bilgisayar eğitimi vermeye başladı

Büyükşehir Belediyesi sokaklarda yaşayan madde bağımlısı gençlere kucak açtı. Gerek Kocaeli`nin gerekse Türkiye`nin kanayan yarası haline gelen madde bağımlısı gençleri sokaklarda edindikleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak ve boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek için eğitimler verilmeye başlandı. Aynı zamanda spora da yönlendiren gençlerin doğru alışkanlıklar edinerek hayata tutunması amaçlanıyor.
 

OLDUKÇA İSTEKLİLER
Eğitimler, Büyükşehir Belediyesi`nin öğrencilerin bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla kurduğu Akçakoca Bilgi Merkezi`nde veriliyor. Kimi aile baskısı, kimi arkadaş çevresi nedeniyle sokaklarda yaşayıp madde bağımlısı haline gelen gençler verilen eğitimlerle topluma kazandırılmaya çalışılıyor. Eğitimler esnasında oldukça istekli ve mutlu görünen çocuklar bir şeyler öğrenmenin hazzıyla derslerini dikkatle takip ediyor.
 

BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
Ayrıca bilgisayar ve internet de öğrenen madde bağımlısı gençlerden K.Ç. “Burada okuma-yazma dersleri alıyoruz. Bilgisayar kullanıyoruz. Spor yapıyoruz. Burada aldığım eğitim sonrası ileride iş sahibi olmak istiyorum” dedi. H.K. ise “Sokaklarda, arkadaş çevresinde çok kötü alışkanlıklar edindik. Şimdi onlardan uzağız. Aldığımız eğitimlerle sanki yeni bir dünyaya geldik. Çok mutluyum” ifadelerini kullandı.
 

YARINLAR İÇİN
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz da madde bağımlısı yaşının ilkokul çağına kadar düştüğünü belirterek, “Gençlerimizi topluma kazandırmak adına yapılan eğitimler onların ilerideki hayatlarını sağlıklı şekilde geçirmeleri sağlayacak. Bugünün madde bağımlıları bu çalışmalardan sonra yarının başarılı gençleri olacak” ifadelerini kullandı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ