Uzak Diyarlardan Gölcük'e : "İNSANLAR VE KUŞLAR" SERGİSİ
Uzak Diyarlardan Gölcük'e :
Güncel
30 Kasım 2017 Perşembe 15:16
  • 684
  • 0

Uzak Diyarlardan Gölcük'e : "İNSANLAR VE KUŞLAR" SERGİSİ

Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkez’inde sergiler tüm hızıyla devam ediyor. Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Porf. Dr. Uğurcan Akyüz ‘’ İnsanlar ve Kuşlar ‘’ isimli kişisel sergisinde bir birinden güzel eserlerini sergiledi. Gölcük halkının akın ettiği sergide, sanatçı kendi eserleri hakkında bilgilendirerek; yöneltilen soruları içtenlikle cevapladı

Sanatçı yaşadığımız coğrafyanın 21.yüzyıl şekillendirilmesinde yaşanan ızdıraptan; devletler, toplumlar, aileler ve zincirin son halkasında bireylere düşen kısmetten, kimsenin memnun olduğunu söylemek mümkün görülmediğini dile getiriyor ve ekliyor:  .  “Sanat ve bilim iltifat görmediği yerden göçer” içeriği kendilerine yakıştırılabilecekler kervanına katılanların sayısının son dönemlerde daha da artmakta olduğu açıktır.  Bu duruma duyarsız kalmak ise, mümkün değildir.  İşte tam da burada, bu sergi için, kavram karmaşasının arkasına saklamadan bir altyapı seçimi yapmak gerekti.  Eğilim belirlemeye göre ortaya çıkan sonucu; vahşi kapitalizmin hedefleri ile kendi umutları arasına sıkışmış olanların, dikenli tellerden atlarken ya da kıyıya vurmuş bedenleri üzerinden dramatik figürlerle karikatürize etmeyi tercih edemezdim.  Tercihim; gazete sayfalarında boğulmak yerine, kitap sayfaları arasından Orhan Veli'nin “gün olur” şiirinden bir dörtlükle nefes alıp; serginin sembolik kahramanlarının görsellerine geçiş yapmak oldu:

 

“Gün olur, alır başımı giderim,

Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda.

Şu ada senin, bu ada benim,

Yelkovan kuşlarının peşi sıra.”

 

Şiirden destekle; bölgesel sorunlara gönderme yapmakla birlikte, güncel sanata geç kalmamak bu sergimdeki esas amaçlarımdan biridir.  Görsel Öyküler, Dünyanın Öyküleri, İçsel Öyküler vb. gibi adlarla tanımladığım daha önceki sergilerimin durak işlevlerini tamamladığını gördüm. Bundan hareketle de “İnsanlar ve Kuşlar-Göçer Öyküleri” diyerek, güne ve güncele uygun yeni bir durak için oluşan ihtiyacı, görsel dünyaya biçimlendirdim.  Yeni çalışmalarımı, gerek duyduğum oranda hazır malzeme kullanarak da destekledim.  Ondokuz sergiden sonra, varmak istediğim yeni bir durağa geldim!

 

Ortaya çıkan sonuç olarak bu sergi; bulunduğu, oturduğu, yaşadığı yerden ayrılarak, daha uygun ev, mahalle, köy, şehir ya da ülkeye gidenler için çalışılmış pasaportsuz kuş resimleri tutamıdır."

Sergi 29 Kasım – 25 Aralık tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor..

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

AK Parti İzmit’ten Esnaf Ziyareti

Yazan: Hakan Aydın

Yorum: Ekonomiyi batıran iktidarın temsilcileri hangi yüzle esnaf ziyaretine çıkıyor acaba ?

Çarptıktan sonra öylece ortada bıraktılar!

Yazan: okur

Yorum: hayvanı o halde bırakmayan Ayten hanıma çok teşekkür ederim

Başkan ve yönetimi İSTİFA ETTİ!

Yazan: fethiye cd.

Yorum: zaten bir işe yaramıyorlardı bir görüşleride yoktu... rüzgarı takip eden arkadaşlardı. geç bile kalmışlar...

243 günde devrialem

Yazan: Güven Gök

Yorum: Beni kendine rakip görmen hem sevindirdi hem üzdü suan güneydoğu anadolu bolgesindeyim yarin gebzespor macinda olucam ordanda tura devam edicez ben balkanturunda iken sen turkiye turunu tamamlamis olucaksin

“Kriz sizin kafanızda var”

Yazan: Arif cerıt

Yorum: Gulmeyın başkan yok demeyin kriz bunu yasayan biliyor bence kriz sizin kafanızda yok

4 firmaya haksız kazanç cezası!

Yazan: Isa karaoz

Yorum: Firmaların isimlerinide vermeleri gerekiyor.Vatandaş ona göre tepkisini göstersin.

Yazan: abdullah turk

Yorum: baskan olabılırsın ama ınsan olamamıssın zabıtalara baskı yaparak neyın pesındesın abının hatrı olmasa coktan yıktırırdım o duvarı sen buyuklerımı dua et once ınsan olmak lazım

Yazan: asi

Yorum: *Darbe gecesi şeyhin olduğu iddia edilen “Fazlı Kerem Hoca” denilen zatın dağ başındaki evine kaçtığın doğru mu?

Yazan: Emre

Yorum: Yollarda site inşaatı yapanların arabaları, tuğlaları, biriketleri, iş makinaları, kumları, vs... araçların gelişi güzel iki taraflı park etmeleri netiesinde mahalle sakinleri yoldan geçemez durumda. artık belediyeden nasıl bir imtiyaz kopardılarsa..geçen gün uyku tutmadı.dolaşayım dedim, aklıma yedi yıldız geldi, dolaştım aradım bi tane bile yıldız göremedim.sonra arabam devrildi sandım. meğerse selin sürüklediği inşaat malzemeleri yolda birikinti yapmış, bende üstünden geçmişim.

TANRIÖVEN; TİCARETİN YAZILI OLMAYAN KURALLARI VARDIR

Yazan: Adnan Metin

Yorum: Dediklerine Tamamen Katılıyor ve Seni Tanımaktan Gurur Duyuyorum Sevgili Dostum..Yolun Açık Olsun.Başarıların Daim Olsun..

KENT REHBERİ