Uzak Diyarlardan Gölcük'e : "İNSANLAR VE KUŞLAR" SERGİSİ
Uzak Diyarlardan Gölcük'e :
Güncel
30 Kasım 2017 Perşembe 15:16
  • 559
  • 0

Uzak Diyarlardan Gölcük'e : "İNSANLAR VE KUŞLAR" SERGİSİ

Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkez’inde sergiler tüm hızıyla devam ediyor. Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Porf. Dr. Uğurcan Akyüz ‘’ İnsanlar ve Kuşlar ‘’ isimli kişisel sergisinde bir birinden güzel eserlerini sergiledi. Gölcük halkının akın ettiği sergide, sanatçı kendi eserleri hakkında bilgilendirerek; yöneltilen soruları içtenlikle cevapladı

Sanatçı yaşadığımız coğrafyanın 21.yüzyıl şekillendirilmesinde yaşanan ızdıraptan; devletler, toplumlar, aileler ve zincirin son halkasında bireylere düşen kısmetten, kimsenin memnun olduğunu söylemek mümkün görülmediğini dile getiriyor ve ekliyor:  .  “Sanat ve bilim iltifat görmediği yerden göçer” içeriği kendilerine yakıştırılabilecekler kervanına katılanların sayısının son dönemlerde daha da artmakta olduğu açıktır.  Bu duruma duyarsız kalmak ise, mümkün değildir.  İşte tam da burada, bu sergi için, kavram karmaşasının arkasına saklamadan bir altyapı seçimi yapmak gerekti.  Eğilim belirlemeye göre ortaya çıkan sonucu; vahşi kapitalizmin hedefleri ile kendi umutları arasına sıkışmış olanların, dikenli tellerden atlarken ya da kıyıya vurmuş bedenleri üzerinden dramatik figürlerle karikatürize etmeyi tercih edemezdim.  Tercihim; gazete sayfalarında boğulmak yerine, kitap sayfaları arasından Orhan Veli'nin “gün olur” şiirinden bir dörtlükle nefes alıp; serginin sembolik kahramanlarının görsellerine geçiş yapmak oldu:

 

“Gün olur, alır başımı giderim,

Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda.

Şu ada senin, bu ada benim,

Yelkovan kuşlarının peşi sıra.”

 

Şiirden destekle; bölgesel sorunlara gönderme yapmakla birlikte, güncel sanata geç kalmamak bu sergimdeki esas amaçlarımdan biridir.  Görsel Öyküler, Dünyanın Öyküleri, İçsel Öyküler vb. gibi adlarla tanımladığım daha önceki sergilerimin durak işlevlerini tamamladığını gördüm. Bundan hareketle de “İnsanlar ve Kuşlar-Göçer Öyküleri” diyerek, güne ve güncele uygun yeni bir durak için oluşan ihtiyacı, görsel dünyaya biçimlendirdim.  Yeni çalışmalarımı, gerek duyduğum oranda hazır malzeme kullanarak da destekledim.  Ondokuz sergiden sonra, varmak istediğim yeni bir durağa geldim!

 

Ortaya çıkan sonuç olarak bu sergi; bulunduğu, oturduğu, yaşadığı yerden ayrılarak, daha uygun ev, mahalle, köy, şehir ya da ülkeye gidenler için çalışılmış pasaportsuz kuş resimleri tutamıdır."

Sergi 29 Kasım – 25 Aralık tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor..

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KENT REHBERİ

ŞANS OYUNLARI

ÖNEMLİ BİLGİLER

KOCAELİ KURUM TELEFONLAR
KOCAELİ TRAMVAY SAATLERİ
KOCAELİ TREN SAATLERİ
KOCAELİ VAPUR SAATLERİ
KOCAELİ NÖBETÇİ ECZANELER
KOCAELİ OTOBÜS SAATLERİ
KOCAELİ HARİTASI
İZMİT KARTAL SEFERLERİ (HAT 200)
SABİHA GÖKÇEN SEFERLERİ (HAT 250)
SON DEPREM KAYITLARI
AİLE HEKİMİNİZİ ÖĞRENİN
HASTANEDEN RANDEVU AL

TARİHTE BUGÜN

21 Mayıs 1904
FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) Paris'te kuruldu.

TAVSİYELERİMİZ

İddaa Canlı Skor
sanalbasin.com üyesidir