KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Avukatlık hak ettiği saygınlıkta değil
Avukatlık hak ettiği saygınlıkta değil
Güncel
05 Nisan 2010 Pazartesi 16:12
  • 1246
  • 5

Avukatlık hak ettiği saygınlıkta değil

Avukatlar Günü nedeniyle valilik önündeki Atatürk büstüne çelenk koyan Kocaeli Barosu Başkanı Cumhur Arıkan, ''Avukatlık mesleği hak ettiği saygınlıkta değil'' dedi

5 Nisan ‘Avukatlar Günü` nedeniyle bir araya gelen Kocaeli Barosu avukatları valilik önündeki Atatürk büstüne çelenk koydu. Çelenk töreninin ardından konuşma yapan Kocaeli Barosu Başkanı Cumhur Arıkan avukatların sorunlarına değindi. Mesleki sorunlarının her geçen arttığına dikkat çeken Arıkan, “Sorunlarımızın başında gelişigüzel açılan hukuk fakültesi mezunlarının bir yıllık stajdan başka şart olmaksızın avukat olabilmeleri yer alıyor. Ucuz iş gücü artıyor” şeklinde konuştu.

MESLEK SAYGIN DEĞİL
Avukatlık yasasında yapılması gereken köklü değişiklerin bulunduğunu da sözlerine ekleyen Arıkan, “Mesleğimiz yabancı şirketlerin ve avukat bürolarının tehditi altında, özellikle gençlerin hiçbir güvencesi yok. Avukatlık mesleği ne protokolde ne kimlikte ne de pasaportta başka ülkelerde kabul edilen saygınlıkta değil. Barolar ve avukatlarımıza bir takım haksız yakıştırmalar yapılıyor. Bu suçlamalarda meşruiyet ve resmi ideoloji ölçütleri göze çarpıyor” dedi.

YARGI BAĞIMSIZ OLMALI
Son olarak yargının ancak bağımsız bir düzlemde adaleti sağlayabileceğine vurgu yapan Arıkan, “Bugün gerek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) gerekse yüksek mahkemelerin yapılarının değiştirilmesi çalışmalarındaki yargının kıskaca alınması isteğini ortaya koyan hükümlere ‘Beğenilmezse değiştirilebilecek masum hatalar` demek hayal gücünü zorlamaktan başka bir şey değildir” diyerek tüm avukatların gününü kutladı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ