KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Yahşi belediyeleri şikayet edecek
Yahşi belediyeleri şikayet edecek
Güncel
06 Nisan 2010 Salı 09:01
  • 1286
  • 0

Yahşi belediyeleri şikayet edecek

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yahşi, 12 belediyenin 12’sinin toplam 14 bin 327 TL borcu olduğunu söyleyerek, borç tahsili için İller Bankası’na yazı yazacaklarını belirtti

İl Genel Meclisi`nin nisan ayı ilk bileşimi hareketli başladı. Ali Ayaz başkanlığında gerçekleşen oturumda İzmit`e bağlı Kadriye Köyü`nün isminin Karamürsel`de de aynı isimde bir başka köy olması ve posta işlemlerinde karışıklığa neden olması nedeniyle “Gülbahçe Kadriye” olarak değiştirilmesi istendi. Konu türlü işler komisyonuna havale edildi. Ardından denetim komisyonu başkanı Ömer Koşan, İl Özel İdaresi`nin 2009 yılı gelir ve giderleriyle hesap ve işlemlerine ait inceleme raporunu okudu, ardından raporda İl Özel İdaresi yapısında gördüğü bazı eksik ve olumsuzluklar hakkında da görüş belirtti. İl Özel İdaresi`nin 2009 yılı bütçesinin 139 milyon 192 bin TL olduğuna dikkat çeken Koşan, “Acil ihtiyaçlar için doğrudan temin bütçesi 35 bin TL. Bu bize göre biraz yüksek bir rakam. Doğrudan temin yerine ihale usulüyle bu ihtiyaçların temini olası bir zan altında kalma riskini ortadan kaldıracaktır. İhtiyaçları olan kurumlar bu ihtiyaçlarını bir takvime bağlamalıdırlar. Biz bir denetçiyiz gördüğümüz eksiklikleri görmemezlikten gelemeyiz” dedi.
 

GENÇ EKSİKLERİ SORDU
Koşan`ın okuduğu yaklaşık 110 sayfalık rapora ilişkin eksikliklerle ilgili sorular CHP`li üye Dursun Genç`ten geldi. Genç, “Raporda deprem afet hazırlıkları, icra dosyaları ve ciddi bir takım eksiklikler hakkında görüş bildirilmemiş. Mesela İl Özel İdaresi ödemelerde gösterdiği titizliği alacakları için göstermemiş. 2008 yılından kalan alacakları 2010`a sarkmış. Yapılan 50 imalathane denetiminden 24`ün de eksiklik tespit edilmiş. Üstelik bunların 20`sinin geçici kabulü yapılmış. Örnek Arapçeşme`de doğalgaz bağlantısı yapılmamış binanın etrafında toprak çökmesi belirlenmiş, yine bir anaokulunun istinat duvarında çökme riski olduğu belirlenmiş. Bu tehlike arz eden tespitler için bir yaptırım söz konusu olmamış. Bunun dışında bazı belediyelerde toplam 14 milyon 327 TL alacak gözüküyor. Ancak belediyelerin adı yok” dedi.
 

İLLER BAKNASI`NA ŞİKAYET
Genç`in sorularına yanıt İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yahşi`den geldi. Sıkıntıları kendi çabalarıyla aştıklarına dikkat çeken Yahşi, “Biz adeta kendi yağımızla kavrulmaya çaba gösteriyoruz. Devletin üzerimize attığı bazı ekstra yükümlülüklerde bile sıkıntı çekiyoruz. Mesela kaçak akaryakıt olaylarının sıkıntısını biz çekiyoruz, gelirini maliye alıyor. Yine idaremize geçmesi gereken eski okul binalarına ait yerler, yine kanunun çıktığı tarihten öncesi geçerli denilerek maliye tarafından engelleniyor. İl Özel İdaresi`nde bizim kesinlikle dokunamadığımız, tarihi ve kültürel mekânların onarımı için ayrılan bir bütçemiz var ki, belediyeler bu bütçe için vatandaştan kesinti yaptığı halde, alacaklar nasılsa İller Bankası gelirlerinden kesiliyor diye parayı bize aktarmıyor. 12 belediyenin 12`sinin de 200 bin TL ile 2 milyon 500 bin TL arasında borcu var. Ancak biz bu borçları alabilmek için İller Bankası`na yazı yazacağız” dedi.
 

KAÇAR`I DÖVMÜŞLER
İl Genel Meclisi`nin dilek ve temenniler kısmında söz alan Mehmet Kaçar, İl Genel Meclisi`nin AKP`li üyesi Seyfettin Yıldız`ın başına gelenleri kınadı. Mart ayının son haftası Yıldız`ın dövüldüğünü belirten Kaçar, “Bu talihsiz olayın sorumlularının bir an önce bulunarak adalete teslim edilmesini istiyoruz”dedi. Olayı duyduğunu ve çok üzüldüğünü belirten Ayaz, “Yıldız`ın telefonunu arayan birileri kendisinden kontör yüklemelerini istemişler. Derince Çenesuyu`nda bir büfe önünde meydana gelen olayda Yıldız, telefondan 3 bin TL`lik kontör yüklemiş. Ancak daha sonra kontör ücreti yüzünden büfe sahipleri tarafından dövülmüş, bir kolu çatlamış” dedi. Cep telefonundan arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten meclis üyelerine Yıldız, sağlık durumunun iyi olduğu ve bugünkü oturuma katılacağını açıkladı. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ