KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Öcal: Ağır spor kalbe zararlı
Öcal: Ağır spor kalbe zararlı
Güncel
14 Nisan 2010 Çarşamba 14:25
  • 1344
  • 0

Öcal: Ağır spor kalbe zararlı

Özel Konak Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Öcal, ağır sporun kalbe zarar verdiğini söyledi

Başiskele Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Özel Konak Hastanesi işbirliğinde, 7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası kapsamında “Kalp Krizi ve Korunma Yöntemleri” konulu bir konferans düzenlendi. Belediye Konferans Salonu`nda gerçekleştirilen programa, Başiskele Belediye Başkan Yardımcıları Faik Akyol, Köksal Ayabakan, belediye birim müdürleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Özel Konak Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Öcal, kalp sağlığıyla ilgili önemli bilgiler vererek, ağır sporun kalbe zararlı olduğunu söyledi.

İLK BELİRTİSİ ÖLÜM
Başiskele Belediyesi Konferans Salonu`nda gerçekleştirilen sunumda Dr. Ahmet Öcal şunları kaydetti: “Özellikle kalp insan sağlığı için en önemli organdır ve aralarında en vefalısıdır. Ama kalbimizin nazik olduğu önemli konular vardır. Özellikle hipertansiyon ve şeker hastalığı kalbe büyük zarar verir. Kalp damarlarında meydana gelen tahribat, kan hücrelerinin ölümüne neden olur. Bütün hastalıklar da bu soruna fokusludur. Kalbin en hassas yeri koroner arterdeki tahribattır. Bu hastalığın bazen ilk belirtisi ölüm olur.”

GENETİK BİR HASTALIK
Özellikle kalpteki koroner arter üzerindeki konulara dikkat çeken Öcal şöyle devam etti: “Bu hastalığın yüzde 100 sebebi yoktur. En önemli neden ise aileden gelen genetik yapıdır. Bunun yanı sıra hipertansiyon, diyabet hastalığı, sigara ve tütün gibi kullanımlar bunun en önemli etkenleridir. Bunun belirtisi göğüste meydana gelen ağrı ve yanma şeklidir. Bu yanma ve ağrı ne baş ağrısana ne de diş ağrısana benzer. Bu nedenlerin başında dengesiz beslenme şekli olan fast food ve donmuş gıdalar gelir. Fast food obeziteyi tetikler. Kesinlikle bu tip beslenmekten kaçınmak gerekir.”

HAFİF SPORLAR YAPIN
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp krizlerinin artık genç yaşlarda meydana geldiğini belirten Öcal, “Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir. Ama bu et yememek anlamına gelmesin. Et yemeğini de tüketmekte fayda var. Bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bana göre aşırı spor yapmak sağlığa zararlıdır. Daha çok yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi hafif sporları tercih etmeliyiz. Ağır sporlar fazla şekilde kalbin zorlanmasına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

EN MASUMU TEREYAĞ
Dr. Öcal konuşmasının sonunda katılımcıların sorularına da yanıt verdi. Özellikle konukların tereyağ ve katı margarinlerin kalp sağlığına zararlı olup olmadığı yönündeki sorularına yanıt veren Prof. Dr. Öcal, “Piyasada satılan margarinlerin vücutta bir karşılığı yok. Kesinlikle yağ olarak vücudumuzun etrafını sarıyor. Ama bu yağlar arasında en masum alan tereyağıdır. Vücudumuz buna karşılık verebiliyor. Ama beslenmelerimizde Akdeniz mutfağını tercih etmek ve zeytinyağını seçmek kesinlikle doğru tercihtir.”diye konuştu. Konferansın sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Faik Akyol, Prof.Dr. Ahmet Öcal`a çiçek takdim etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ