KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Vali’nin talimatıyla KYÖD’e gece baskını
Vali’nin talimatıyla KYÖD’e gece baskını
Güncel
20 Eylül 2010 Pazartesi 23:31
  • 13710
  • 53

Vali’nin talimatıyla KYÖD’e gece baskını

Sezon açılışını Anadolu Ekspresi konseriyle gerçekleştiren KYÖD’ü gece yarısı polis bastı. KYÖD yetkilileri baskının vali Ercan Topaca’nın emriyle gerçekleştiğini iddia etti

Kentimizin en önemli sivil toplum kuruluşları arasında bulunan Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) dün akşam 2010-2011 yılı sezon açılışını gerçekleştirdi. Mayıs ayında yapılan genel kurulda başkan seçilen Dr. Hakan Tanta ve yönetim kurulu üyelerinin uzun süredir lokal ve teras katında yaptığı tadilatın ardından yeni yüzüyle açılan KYÖD dün akşam kokteyl ve ardından konser verdi. 350 kişilik teras katında Anadolu Ekspresi konseri eşliğinde gerçekleştirilen KYÖD`ün yemeği polis baskınıyla tatsız bitti.
 

42 KİŞİYE ROZET
KYÖD Üyeleri`nin yoğun ilgi gösterdiği sezon açılışında Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, sivil toplum örgütü temsilcileri, KYÖD eski başkanları da hazır bulundu. Eski başkanlar tarafından 42 yeni üyeye rozet takılan açılışta  KYÖD Başkanı Hakan Tanta, seçildikleri günden bu yana yaptıkları çalışmaları aktardı. KYÖD`ün kentimizde önemli çalışmalar yapacağının altını çizen Tanta, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
 

KYÖD DERGİSİ
“KYÖD`ün lokalini ve terasını yeniledik. 350 kişilik bir teras katımız var. Ayrıca teras katımızda şömineli kış bahçesi için çalışmalar da başladık. Bunun yanında çalışma gruplarımızı da yeniledik. KYÖD Dergisi yeniden yayın hayatına başlayacak. Derginin genel yayın yönetmenliğini Yılmaz Gün yapacak.  Bunun yanında KYÖD Ulusal Sanat Ödülleri Yarışması için de kolları sıvadık. Geçmişten gelen tüm gelenekleri ve etkinlikleri sürdüreceğiz.
 

NİKOMEDYA BELGESELİ
Bin yıllık geçmişi olan kentimizin tarihi mirasını ortaya çıkarmak için başlattığımız Nikomedya Belgeseli`nin çalışmaları da başladı. 120 bin Euro değerindeki proje yazılarak teslim edildi ve kısa zamanda sonuçlanması bekleniyor. Son olarak 38 yıl aradan sonra çalışmaya başlayan tiyatro kulübümüz aktif hale gelecek. Kulübümüzün sorumluluğu Mustafa Küpçü`ye aittir.” KYÖD Başkanı Tanta çalışma gurupları hakkında da kısa bir bilgi verdi.
 

KİTAP İMZALADILAR
Açılışta tarihçi Yavuz Ulugün son kitabı ‘Bizans, Selçuklu ve Haçlılar Dönemi Bithynia`yı, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Gönül Balkır`ın ‘Sosyal Zemininde Sivil Toplum Örgütlerinin Gelişimi` kitabını imzalarken, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da, Amerika Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından önceki  dönem KYÖD Başkanı Mustafa Küpçü`ye gönderilen Atatürk fotoğrafını takdim etti.
 

KONSERİ ENGELLEDİLER
Konuklar kokteylin ardından baştan aşağı yenilenen teras katında verilen içkili yemeğe katıldı. Anadolu Ekspresi konseriyle coşkulu bir şekilde süren yemeğin tadını gece 23.00 sularından gerçekleşen polis baskını bozdu. Konser  “Gürültü oluyor” gerekçesiyle son bulurken yaşanan olay davete katılanların moralini bozdu. Polisin tutanak tuttuğu olayla ilgili konuşan KYÖD Başkanı Tanta şunları söyledi:
 

TOPACA`NIN TALİMATI
“KYÖD 60 yıllık bir kuruluş. Bu kuruluşa Büyükşehir Belediye Başkanı da İzmit Belediye Başkanı da üye. Burada bir sezon açılışı gerçekleştiriyoruz. Normalde gece 00.00`dan sonra gürültü yapılması yasak. Ancak saat 23.00 sıralarında birden 6-7 polis gelerek müziği kesti. Bizden canlı müzik ruhsatı istedi. Kendileriyle konuşmamıza rağmen bizi dinlemek istemediler ve vali Ercan Topaca`nın kesin talimatı olduğunu ağızlarından kaçırdılar. Halbuki bu geceye Vali Bey de davetliydi. Ayıp ettiler. Bu saygın kuruluşa yapılan baskınla ilgili gerekli yasal başvurularımızı yapacağız.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ