KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Vatandaş SEDAŞ’ı dize getirdi
Vatandaş SEDAŞ’ı dize getirdi
Güncel
19 Kasım 2012 Pazartesi 13:12
  • 5188
  • 11

Vatandaş SEDAŞ’ı dize getirdi

Gölcüklü bir vatandaşın hak arayışı adeta SEDAŞ’ı dize getirdi. E. Ö. isimli vatandaş, SEDAŞ’la girdiği 10 aylık mücadele sonunda hakkını söke söke aldı

Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi (SEDAŞ) özelleştikten sonra adeta vatandaşlara kan kusturdu. Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce`nin elektrik ihtiyacını karşılayan SEDAŞ`la ilgili şikayetler diz boyu. Fatura okumasından tutunda tahsilat merkezilerine kadar yaşanan pek çok soruna gazetemizde defalarca yer verdik.

 

SORUNLAR DİZ BOYU
Hizmet kalitesini bir türlü istenilen seviyeye getiremeyen SEDAŞ, yanlış fatura okumasıyla, vatandaşa yüksek meblağlar da fatura göndermesiyle, vatandaşın sayaçlarını kafasına göre değiştirip üstüne bir de sayaç yenileme parası almasıyla, sık sık elektrik kesintisi yaparak vatandaşları mağdur etmesiyle her daim gündeme gelmiştir.
 

BU BİR İLK OLDU
AKP`li bölge milletvekillerinin bile dert yandığı SEDAŞ`la ilgili ilimizden Zeki Aygün`ün de aralarında bulunduğu bir ekip kurulmuş ve SEDAŞ`ın çalışmaları inceleme altına alınmıştı. Bu bile şikayetleri azaltmadı. SEDAŞ`la ilgili şikayetler devam ederken Gölcük`te oturan ve mesleğinden dolayı ismini açık şekilde veremediğimiz E.Ö. isimli vatandaş SEDAŞ`a öyle bir dava açtı ki bu dava emsalleri içerisinde bir ilk. Çünkü daha önce yerel mahkemede bu kadar geniş kapsamlı bir dava açılmamıştı.
 

SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME
5 yıldır SEDAŞ abonesi olan E.Ö. isimli vatandaş, SEDAŞ`a ‘sebepsiz zenginleşme` gerekçesiyle dava açtı. SEDAŞ`ın, TEDAŞ`tan dağıtım ihalesini alırken tüm gider kalemlerini hesaplayarak teklifte bulunduğunu ancak ‘dağıtım bedeli, iletişim sistem kullanım bedeli, kayıp kaçak bedeli, perakende satış hizmeti bedeli (PSH) ve sayaç okuma bedeli` olmak üzere 5 kalem gideri tekrar faturaya yansıtarak vatandaştan bu parayı alıp ‘sebepsiz zenginleştiğini` iddia eden E.Ö. açtığı davayı kazandı. E.Ö. süreci gazetemize anlattı.
 

PARASINI GERİ İSTEDİ
Daha önce ‘kayıp kaçak bedelleri` konusunda açılan emsal davalar olduğunu ve dava açan kişilere ‘haksız yere kendilerinden alınan` kayıp kaçak bedellerinin geri ödendiğini söyleyen E.Ö., yine ‘haksız` ve ‘hukuksuz` yere kendisinden alınan 5 kalem giderin geri ödenmesi için Gölcük Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti`ne başvuru yaptığını ve SEDAŞ`ın bu dilekçeye itirazı üzerine nisan ayında Gölcük 1. Asliye Hukuk Mahkemesi`nde dava açtığını söyledi.
 

10 AYLIK MÜCADELE
E.Ö., 5 yıl geriye dönük şekilde ‘haksız` yere alınan 5 kalem giderin toplamının 716 TL olduğunu ve 10 aylık mücadelesinin ardından mahkemenin kendisini haklı bularak, bu paranın ödenmesine karar verdiğini söyledi. SEDAŞ`a büyük bir darbe vuran E.Ö., firmanın bu parayı ödememek için çok mücadele ettiğini belirtti. E.Ö. şunları söyledi:  “SEDAŞ, yönetmeliğe göre sadece 1 yıl geriye dönük parayı ödemeyi kabul etti. Ancak Borçlar Kanunu`na göre geriye dönük 10 yıla kadar ödeme yapılabiliyor.
 

5 YILDA 716 TL
SEDAŞ`a defalarca itiraz etmeme rağmen sürekli banka hesabıma 1 yıllık ödemeyi yatırdı. Ancak 5 yıl geri dönük paramı istediğim için bunu kabul etmeyerek hemen gönderen hesabına parayı tekrar gönderdim. SEDAŞ`ın amacı ‘Paranızı ödedik hak talep edemezsiniz` demek. 10 ay verdiğim mücadele sonunda haklı çıktım. Herkes hakkını aramalı. Sadece benden 5 yılda 716 TL alınıyor. SEDAŞ`ın bir milyondan fazla abonesi var. Böyle bakınca çok büyük paralar var ortada.”
 

BİR EKSİ DAHA…
2010 yılı verilerine göre SEDAŞ`ın 1 milyon 408 bin 167 müşterisi bulunuyor. 2 yıllık süreçte yeni aboneler de kazanan SEDAŞ, E.Ö. tarafından açılan davayla hanesine bir eksi daha yazdırmış oldu.  Gerekçeli kararın 15 gün içerisinde çıkacağını ve karar SEDAŞ`a tebliğ edildiği andan itibaren İcra Kanunu`na göre 10 gün içerisinde paranın ödenmesi gerektiğini söyleyen E.Ö. “SEDAŞ`ın haksız olduğuna inandığım için bu davayı açtım. Herkes bu konuda dava açtığı taktirde mahkeme onları yüzde 99.99 haklı bulacaktır” dedi.
 

İZLENECEK YOLLAR
Hak arama sürecinde vatandaşların izlemesi gereken yolu da bizlerle paylaşan E.Ö. şunları aktardı: “Önce firmaya mail atılarak talep iletilecek. Ardından SEDAŞ`ın bürosuna bir dilekçe yazılarak 5 yıllık fatura dökümü istenecek. Verilen dökümlerden 5 kalem toplanarak hakem heyetine başvuru yapılacak. Hakem heyetinin kararı kişinin lehine olursa SEDAŞ, asliye hukuk mahkemesine dava açıyor, olmazsa kişi dava açmalı. Ardından mahkeme tensip tutanağı yolluyor.
 

AVUKATSIZ KAZANDIM
Buna cevap yazıyorsunuz ve firma cevabınıza itiraz ediyor. Siz de firmanın itirazına itiraz ettikten sonra mahkeme sizleri haklı buluyor ve davayı kazanıyorsunuz. Ben bu davayı hiç avukat olmadan kazandım. SEDAŞ`ın ise 4 avukatı vardı karşımda. SEDAŞ bizden aldığı bu 5 kalem için devlete bir kuruş bile ödemiyor. Hepsi bu şirketin sahiplerine gidiyor. Davayı kazandıktan sonra pek çok kişiye dava tutanaklarının fotokopisini verdim, hepsi de dava açmayı düşünüyor.”
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ