KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Ve nihayet tahliye
Ve nihayet tahliye
Güncel
Aktan Uslu
10 Temmuz 2019 Çarşamba 10:53
  • 1330
  • 0

Ve nihayet tahliye

Marmara Nakliyeciler Terminali’nde yılan hikayesine dönen tahliye pazartesi günkü mahkemede işletmenin yürütmeyi durdurma kararının kalkmasının ardından dün nihayet gerçekleşti

“Ha tahliye edildi, ha tahliye edilecek” derken Gebze Belediyesi’ne ait Marmara Nakliyeciler Terminali’nde tahliye işlemi bugün gerçekleşti. Pazartesi günü Gebze 3’ncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde davanın oturumunda firmanın tahliyeye karşı yürütmeyi durdurma kararı kaldırılırken tahliye için bu sefer daha fazla beklenmedi. Hukuk sürecinin sona gelindiği terminalde tahliye yapıldı.

 

70 bin metrekare arazi üzerinde 600 adet kapasiteli treyler garajı, 90 adet büro, otel, kafeterya, market, akaryakıt istasyonu, depo ve yıkama yağlama ünite inşaatlarının yer aldığı alan 2003 tarihinde Mehmet Akif Kaymak’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı aynı adlı firmaya yap-işlet-devret modeliyle verilmişti. Belediye ile firma arasındaki sözleşme 2013 yılında sona ermesine karşın firma Gebze Belediyesi’ne kira ödemeden işletmeyi sürdürmüş ve türlü yargı hamleleri ile varlığını sürdürmüştü.

KAMU ZARARI: 140 MİLYON TL

Pazartesi günkü duruşmaya katılan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, davanın artık Gebze kamuoyunun saniyelerle takip ettiği bir konu haline geldiğini belirtip, “Burada kamu menfaatinin korunup korunmadığına ilişkin bir beklentiye girilmiştir. Kiracı firma ayda yaklaşık 2 milyonluk bir kamu zararını oluşturmaktadır. 6 yıllık bir süreyi göz önüne aldığınızda 140 milyonluk bir kamu zararı oluştuğu görülmektedir. Bu da bizim için önemli bir kamu yatırımları imkânından yoksun kalmak anlamına gelmektedir” demişti.

AVUKATLAR TARTIŞTI

Dünkü tahliye işlemleri emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemi altında gerçekleşti. Şirket avukatı Mehmet Aldemir ile belediye avukatı Murat Tunca arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

ESNAF MAĞDUR EDİLMEYECEK

Tahliye işlemleri esnasında gerginlik yaşanmazken belediye yetkilileri alanın işletmesinin belediye tarafından yapılacağını, esnafın mağduriyetinin söz konusu olmadığını söyledi.

DİĞER HABERLER

Tügem Kocaeli Yine Harikaydı

Tügem Kocaeli Yine Harikaydı

İlki Nisan ayında Gebze Ticaret Odasında rekor katılım ile gerçekleştiren eğitim programının ikincisi düzenlendi.TÜGEM Kocaeli( Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri) yönetimi ve Zingat Emlak Portalı tarafından organize edilen,Gayrimenkul Sektörüne yönelik olarak Hilmi Işıkören ve Belgin Benek tarafından verilen ‘’Emlakta Başarılı Olmanın 22 Yolu ‘’ başlıklı eğitime yoğun ilgi oldu.Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen eğitime rekor sayıda katılım gerçekleşti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ