KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
İzmit’e yakıştı: HANZADEM
İzmit’e yakıştı: HANZADEM
Yaşam
16 Temmuz 2010 Cuma 23:30
  • 8640
  • 5

İzmit’e yakıştı: HANZADEM

Artık İzmitlilerin ağız tadıyla kebap yerken alkol de alabileceği, misafirlerini ağırlayıp fasıl dinleyebileceği şık bir et restoranı var.

En temel besin maddelerinden biri olan et, Türk mutfağında da önemli bir yere sahip. Çeşitli kültürlerin mozaiğinden oluşan toplumumuzun eti pişirme ve tüketme şekillerindeki çeşitliliğin, Türk mutfağının gelişmesine ve zenginliğine katkısı inkar edilemez. Yöreye göre farklılık görteren hazırlama, pişirme ve sunum usülleri, eti ülkemizin farklı bölgelerinde, farklı lezzetlerle tüketmemize imkan veriyor. Türk insanı için sofraların olmazsa olmazı et, ‘kebap` başlığı altındaki çeşitli pişirme yöntemleriyle, Türkiye`nin adını yurtdışında da duyuruyor.


KALİTELİ MEKAN AZ

Et çeşidi ve kültürünün bu kadar zengin olduğu ülkemizde, et yemekleri ve kebap çeşidi üzerine hizmet veren sayısız mekan var. Bu kadar çok mekanın içinde bile, kaliteli etle hazırlanmış, işi bilen ustaların elinden çıkmış kebaplar yiyebileceğimiz, menüsünde alkollü içeceklerin de bulunduğu, şık ve temiz  bir restorana rastlamak pek kolay olmasa da imkansız değil. İlimizdeki pek çok kebapçı arasında aradığını bulamayan, hem kaliteli hizmet alıp hem de kebap yerken rakısını yudumlamak isteyen kebap sever İzmitlilerin artık istanbul`a kadar gitmelerine gerek yok.


HEPSİ HANZADEM`DE

Yenişehir Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı`nda hizmete açılan Hanzadem, kebapları, nefis mezeleri, şık dekorasyonu ve yaklaşık 250 kişi kapasiteli, 4 katlı mekanıyla İzmit`e yeni bir soluk getirdi. Açılalı henüz çok kısa bir süre olmasına rağmen, İzmitliler tarafından hemen benimsenen Hanzadem, ilimizin alkollü et lokantası konusunda her türlü ihtiyacına cevap verebilecek şekilde düşünülmüş ve hayata geçirilmiş. İşletmenin sahibi olan Bülent Şener`I ziyaret ederek, Hanzadem`in kuruluş hikayesini sizler için öğrendik.


TESADÜF ESERİ

Uzun yıllardır İzmit`te yaşayan Bülent Şener, kısa bir süre konfeksiyon işiyle meşgul olduktan sonra, 2000 yılında kamu kuruluşlarına catering hizmeti veren bir şirket kurmuş. 2009 yılına kadar bu işi yapan Bülent Bey`in, böyle bir mekan açmak gibi bir düşüncesi yokmuş. Şener, Hanzadem`in kuruluş hikayesini anlatırken “Tesadüf eseri açtık” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hatırını sorup, çayını içmek için yanına uğradığım bir arkadaşımla sohbet ederken, söz dönüp dolaşıp Hanzadem`in binasına geldi. Bu yeri ne yapmayı düşündüğünü sorup, bir planı olmadığını öğrenince, bir anda binayı kiralamaya karar verdim. Planlanmış birşey değildi. Anlayacağınız, çay içmeye uğradım, mal sahibi oldum”


MASRAFTAN KAÇINMADIK

Hanzadem`e girer girmez ilk dikkati çeken detay, mekanın temizliği. Son derece sade ve şık dekore edilmiş salonlarda, kaliteye önem verildiği hemen anlaşılıyor. Mekanın büyük emek harcanarak dört ayda tamamlandığını söyleyen ve “Hiç bir masraftan kaçınmadık, Hanzadem`i beşyüz bin TL`ye malettik” diyen işletme sahibi Bülent Şener, mekanda kötü koku ve duman oluşumunu önlemek için havalandırmada VRF klima sistemini kullandıklarını belirtti. Turizim Belgesi için gereken kriterlerin tamamını sağlayarak, bu belgeyi almaya hak kazanan Hanzadem, temizlik konusunda hayli iddialı. Şener, özellikle tuvalet ve lavaboların temizliğine çok dikkat edildiğinin altını çizerek söylüyor.


TEŞEKKÜR ALIYORUZ

İnce düşünerek herşeyin kaliteli olmasını istediklerini söyleyen Şener, Hanzadem`in en üst katını da bar olarak hizmete açmış. Her türlü alkollü ve alkolsüz içeceğin bulunabileceği bar, son derece Ferah ve şık döşenmiş. Kocaeli`de yıllardır kaliteli bir et restoranı olmadığını belirten Bülent Şener, “Bu büyük bir eksiklik. Özellikle son dönemlerde et restoranlarına ruhsat da verilmiyor. İzmit`te gidilebilecek bir çok balık restaurantı var fakat insanlar devamlı balık tüketmekten bıktı. Biz de, ‘Bu bişi yapacaksak, Turizm Belgesi alabilecek kalitede bir mekan olmalı` diye düşündük. Buraya gelen müşterilerimizden, böyle bir mekan açtığımız için teşekkür alıyoruz. Bundan dolayı oldukça mutluyuz. Kısa bir süre önce açılmış olmamıza rağmen insanlar kalitemizin farkında” dedi.


MÜŞTERİNİN HUZURU
Kırmızı et çeşitlerinin tamamını bulabileceğiniz Hanzadem`de meze, alkol ve tatlı çeşitleri de mevcut. Kullandığı etleri Balıkesir`den temin eden Hanzadem`in mutfak ekibi de yöresel lezzetler konusunda oldukça yetkin. Dünya mutfağına yer vermeyen Hanzadem, yöresel kebap çeşitleriyle oldukça iddalı. Mekan sabah 04.00`e kadar açık olmasına rağmen, 01.00`den sonra misafir kabul etmiyor.  İşletme sahibi Bülent Şener bu uygulamanın sebebini “İçeride eğlenen, sohbetin en tatlı yerine gelmiş misafirlerimize ‘Artık kapatıyoruz` demek istemiyoruz. Ancak, gece belli bir saatten sonra gelen insanların alkollü olabileceği ve içerideki huzuru bozabileceğini düşünerek de saat 01.00`den sonra müşteri kabul etmiyoruz” şeklinde açıklıyor


FASIL GECELERİ

Yaklaşık 250 kişilik kapasitesiyle Hanzadem, düğün ve nişan sonrası yemek organizasyonları için çok uygun. Sadece et ve kebap üzerine kurulu olan mutfağında, Ramazan ayı boyunca sulu yemeklere de yer verileceğini belirten Bülent Şener “23 Temmuz`dan itibaren, cuma ve cumartesi akşamları, başarılı yorumcu Kaan`ın uduyla sahne alacağı Hanzadem`de, Ramazan`da her akşam fasıl keyfi var. “ diyor. Adını Osmanlı tarihinde bulunan ‘Hanzade` isminden alan mekan, İzmit`te Turizm Belgesine sahip üç mekandan birisi ve birinci sınıf bir restoran.


TÜM KRİTERLERE UYGUN

Şener bir mekan için Turizm Belgesi almanın kriterlerini anlatarak “ Turizm Belgesi almak kolay birşey değildir. Belgeyi alabilmeniz için olmazsa olmaz kriteler vardır. Bu kriterlerden bir kaçı şöyle: Yangın merdiveni, devamlı sıcak su, tuvalet temizliği, jenaretör, servis asansörü, 75 kişinin üzerinde müşteri kapasitesi v.s. Biz istenilen özelliklerin tamamına haiz bir işletme olarak, yapılan incelmeler sonucunda Turizim Belgemizi almaya hak kazandık fakat iş belgeyi almakla bitmiyor. Bu standartları devamlı korumak gerekiyor. “ dedi.


RAKİBİMİZ YOK

İzmit`te bu konsepte bir yer daha olmadığını söyleyen Şener sözlerine şunları ekledi: “Biz işimizi sıcak bir ortamda, keyif alarak yapıyoruz. İzmit`te buraya rakip olabilecek bir yer yok. Gelen tepkilerden gerçek anlamda memnunuz. En önemlisi bu konuda işletme olarak kendimize güveniyoruz. Bizim, İzmit`te tercih edilmemizin iki sebebi olacak: Birincisi mutfağımızın kalitesini bozmadan yolumuza devam edeceğiz, ikincisi de oldukça makul olan fiyatlarımızı koruyacağız.“


ALKOLLÜ ARABA KULLANMAYIN

Hanzadem`de müşteri memnuniyeti adına herşey düşünülmüş. Çocuklu ailelerin rahatça vakit geçirebilmesi için portatif bir oyun alanı yapılacak olan mekanda, çok önemli bir hizmet daha var: Şayet, Hanzadem`de yemek yemiş, yanında da alkol almışsanız, eve dönüş için endişelenmenize gerek yok. Hanzadem`in usta şoförleri, eviniz nerede olursa olsun sizi, sizin arabanızla evinize kadar bırakıyor. Hem alkollü bir şekilde trafiğe çıkıp risk almıyorsunuz hem de ertesi gün ‘Arabamı nasıl alacağım?` diye düşünmüyorsunuz. Daha da önemlisi bu servis için sizden asla ekstra ücret talep edilmiyor. Yemek sonrası ellerinizi temizleyebilmeniz için, mis kokulu sıcacık havluların servis edildiği, güler yüzlü personelin görevlerini eksiksiz yerine getirdiği, muhteşem lezzetleriyle size ve misafirlerinize ödediğiniz ücretin tam karşılığını veren Hanzadem, makul fiyatlarıyla İzmit halkı için vazgeçilmez bir mekan olmaya aday. n

 

Hanzadem`de fiyatlar:

 
Gavurdağı Salata: 6 TL
Adana Kebabı: 15TL
Urfa: 15 TL
Bonfile: 20 TL
Kuzu Şiş: 18 TL
Halzade Kebabı: 24 TL
Tavuk Şiş: 13 TL
Kuzu Pirzola: 18 TL
Katmer: 7 TL
Ev yapımı baklava: 9 TL
Sütlaç: 6 TL
Ekmek Kadayıfı: 6,5 TL
 

 

İçecek fiyatları:

70`lik Yeni Rakı: 65 TL
35`lik Yeni Rakı: 40 TL
Kırmızı şarap: Yakut 40 TL, Öküzgözü: 50 TL
Beyaz şarap: Kavaklıdere 50 TL
70`lik Tekirdağ Rakısı: 75 TL
35`lik Tekirdağ Rakısı 40 TL
Şampanya İnci Damlası: 50 TL
Altın Köpük: 60 TL
Duble rakı: 8 TL
Tek rakı: 4 TL
Bira: 7 TL
Meşrubat: 3,5 TL
 

İletişim

HANZADEM
Adres: Yenişehir Mah. Adnan Menderes Bulvarı No:8
Web: www.hanzadem.com

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ