KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Ya olacak ya olacak!
Ya olacak ya olacak!
Güncel
01 Aralık 2012 Cumartesi 11:32
  • 1845
  • 20

Ya olacak ya olacak!

Vali Ercan Topaca taş ocağına karşı çıkanları topladı, “Bu milli bir meseledir ve hükümetin prestij projesidir. Ya olacak ya olacak” dedi
İlimizin turizm potansiyeli en yüksek doğa harikası bölgesi Maşukiye-Yanıkköy mevkiinde açılacak taş ocağına vali Ercan Topaca`dan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun da onay vermesi kenti ayağa kaldırdı. Tüm prosedürleri tamamlanan taş ocağının hemen yanı başında bulunan Yanık Deresi`ni incelemek üzere önceki gün Ankara`dan gelen 4 müfettişin çevrecilerin engeliyle karşılaşması vali Ercan Topaca`yı harekete geçirdi. 
 
ACİL TOPLANTI 
Topaca önceki akşam bölgedeki çevre dernekleri başkanlarını ve bazı muhtarları makamına çağırarak projenin yapılmasındaki gerekliliği anlattı. Geç saatlerde yapılan görüşmede vali Topaca`nın konunun milli bir mesele olduğu belirterek, “Hızlı tren hükümetin prestij projesidir. Bu iş ya olacak ya olacak” dediği öğrenildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kartepe Çevre Derneği Başkanı Orhan Bayramin ve dernek yönetim kurulu üyeleri katıldı. 
 
KİMLER KATILDI?
Ayrıca; Kartepe Tarım Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Sami Toktaş, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Kemal Belat, Maşukiye Çınarlı Mahallesi Muhtarı Mete Karakuş, Maşukiye Soğuksu Mahalle Muhtarı Zülküf Aybadın, Derbent Doğa Dostları Derneği Başkanı ve Maşukiye Spor Kulübü eski Başkanı Mesut Öçbe de vali Topaca`nın makamında yapılan toplantıya katılan isimler arasındaydı.
 
İKNA OLDULAR 
Toplantıda yapılan konuşmaları gazetemize değerlendiren Kartepe Çevre Derneği Başkanı Orhan Bayramin, toplantıda yapılan konuşmalar karşısında hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Bayramin, “Bölgedeki durumu kağıt üzerinde krokilerle çizerek durumu vali beye aktardım. Sorduğum birçok soruya yanıt alamadım ve konu geçiştirildi. Ancak beni hayal kırıklığına uğratan taş ocağına karşı çıkanların toplantıda ocağın açılması konusunda niyet ortaya koymuş olmalarıydı” dedi.
PRESTİJ PROJE
Taş ocağının açılması konusunda vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı`nın çok ısrarcı olduklarını, bu konudan asla geri adım atmayacaklarını ortaya koyduklarını belirten Bayramin, “Vali bey, bu konunun milli bir mesele ve hükümetin prestij projelerinden biri olduğunu belirterek bu projeye karşı asla durmayacaklarını belirtti. Toplantıya katılanlar da bu konuda ikna oldu. Vali bey, açılacak ocakta sadece dolgu taşı çıkarılacak, başka bir malzeme asla çıkarılmayacak” diye konuştu. 
 
AĞAÇ DİKİLECEK
Toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun, hızlı tren hattı için lazım olan malzeme çıkarıldıktan sonra aynı bölgeyi tekrar dolduracaklarını ve yeşil alan için ağaç dikeceklerini söylediğini aktaran Bayramin şunları anlattı: “Başkanımızın ‘burayı yeniden dolduracağız` sözünü gerçekçi bulmadım. Kendilerine aynı malzemeyi nereden bulup getireceklerini sorduğumda bu soruma başkan, ‘Kısım kısım doldurulacaktır onun da teknik yöntemleri vardır elbet` diye yanıt verdi. 
 
MAKUL DEĞİL  
Kendisine bunun mümkün olamayacağını söyledim. Vadinin yanından geçen ve Sapanca Gölü`ne akan deredeki içme suyunun ocağın açılmasıyla birlikte kirleneceğini belirtmem üzerine vali Ercan Topaca, hiç makul olmayan bir yanıt verdi. Vali bey; ‘Taş ocağı dereden 200 metre ileride açılacak. Bu nedenle göle akan su kirlenmeyecek` dedi. Bu doğru bir yöntem değil. Ocağa girip çıkan kamyonlar nereden geçecek? Tabiki dereden girip çıkacaklar. 
 
2 MİLYON TON TAŞ
Taş çıkarılacak ocak dikey olarak açıldığında ise yükseklik mesafesi en az 500 metre olur ki bu mümkün görünmüyor. Bu ocak her halukarda bölgede büyük bir tahribat ve sıkıntı yaracak. Taş ocağı yapılacak bölgenin tamamı ıhlamur ağaçlarıyla kaplı. hızlı tren hattı yapımında kullanılacak 2 milyon ton taşın buradan çıkarılması demek bölgedeki bütün ıhlamur ağaçlarının yok edilmesi anlamına geliyor. Uzun süren bir toplantı yapıldı ama sorularıma yanıt alamadım. 
 
ÇOK YAZIK OLCAK
Ancak diğer temsilciler ocağın açılması yönünde vali ve belediye başkanıyla birlikte hareket etti. Eğer karabalta şeklinde buraya girip ocağı açarlarsa bölgeye gerçekten yazık olacak.” Bayramin, hızlı tren hattı yapımı için mevcut ocaklardan veya Sakarya Pamukova ile Geyve Boğazı`ndaki taş ocaklarından malzeme getirilmesini önerdiğini, ancak ne Topaca`nın ne de Karaosmanoğlu`nun buna sıcak baktığını söyledi. 
 
EN YAKIN TARİHTE
Bayramin, “Vali bey teklifime, ‘Pamukova`dan malzeme getirmek çok maliyetli olur. Avrupa Birliği fonundan gelen krediyi iyi kullanmak gerekir. Bunu fazla zorlamak istemiyoruz. En uygunu Yanıkköy`deki ocak olacak` yanıtını verdi. Göreşmede ocağın en yakın tarihte açılacağı aldık. Bölgede ortaya konulan tepkiye katılanların, devlet yetkililerinin yanında    tam tersi bir davranış içinde bulunanlarını gerçekçi bulmuyorum artık. 
 
UMUDUM KALMADI
Toplantıda ortaya çıkan genel görüşün taş ocağının ne pahasına olursa olsun açılacağı yönünde olduğunu da aktaran Bayramin, “Vali çok kararlı ve meselenin milli bir mesele olduğunu belirterek  ‘Bu iş ya olacak ya olacak` diyor. Devlet istediğini alıyor ve yapıyor. Valinin önerisiyle benim başkanlığımda bir demetim komisyonunun kurulması istendi. Ancak kazı sırasında yapılacak yanlışlar konusunda kendilerini uyarmamızı istemesine sıcak bakmıyorum. Umudum kalmadı” dedi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ