KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Yahya Kaptanlı’nın kütüphane tepkisi
Yahya Kaptanlı’nın kütüphane tepkisi
Güncel
01 Ekim 2010 Cuma 17:35
  • 2797
  • 4

Yahya Kaptanlı’nın kütüphane tepkisi

SDKM’nin içinde bulunan Halk Kütüphanesi’nin kapatılacağını duyan Yahya Kaptanlılar bu karara tepki olarak imza topluyor

Eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sefa Sirmen döneminde yapılan ve 1997 yılında hizmete açılan Yahya Mahallesi`ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi`nin içinde aynı yıl Halk Kütüphanesi de kurulmuştu. 13 yıldır faaliyette bululan kütüphane, Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatılıyor. Mahallede bulunan öğrenciler ve mahalle sakinleri sıklıkla kullandığı, ödünç kitap aldığı Halk Kütüphanesi`nin kapatılmasına tepki gösteriyor.
 

11 BİN KİTAP VAR
11 bin 5 adet kitap bulunan ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal`ın talimatlarıyla kapatma kararı alınan kütüphanede üyelere ödünç kitap verilmesi durduruldu. 13 yıldan bu yana vatandaşın ayak alışkanlığı olan ve Yahya Kaptanlılar tarafından hafta sonlarının da açık kalmasını istediği kütüphanenin kapanması mahallelerin tepki göstermesine neden oldu.
 

4 BİN ÜYESİ VAR
Kütüphanede görevli olarak çalışan Günaydın Ilıcan, Ebru Gülhız ve Hüseyin Ak kütüphanenin tam 4 bin üyesi olduklarını söyledi. Kapatılma kararına şaşırdıklarını belirten görevliler, “Kapatma yazısı bize dün(önceki gün) geldi. Biz de şaşırdık. Çok iyi işliyordu. Hafta sonları kapalıyız ama mahalle halkı hafta sonları da açık olsun diye bize çok talepte bulunuyor. Kitapları ödünç veriyoruz. İki gündür kitapları artık üyelere vermiyoruz. Kapatılmasına çok üzülüyorlar” dedi.
 

TEPKİMİZİ KOYARIZ
Yahya Mahallesi Muhtarı Haluk Akgün de, 13 yıldan beri açık olan ve mahalle sakinlerinin gidip kitap okuduğu, öğrencilerin ödev yaptığı kütüphanenin ani bir kararla kapatılmasına tepkili olduklarını söyledi. Akgün, “Büyükşehir bu kararı alırken mahalle sakinlerinin haberi yok. Karar karşısında üzüldük. Pazartesi günü belediyeye gidip durumu öğreneceğim ve tepkimizi ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.
 

4 KİŞİ GELİYOR 
Kütüphaneye kimse gelmediğini için kapatma kararı aldığını belirten Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ise gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Kütüphanenin beş görevlisi var ama kütüphaneye günde 4 kişi geliyor. Çok atıl kalmış, sahaf dükkanı gibi bir hal almıştı. Daha işler hale getirmek için böyle bir karar aldım. Kütüphanedeki kitapları Leyla Atakan Caddesi üzerinde bulunan kütüphaneye taşıyacağız.
 

BAŞKA YERE AÇILSIN
Burayı daha işler hale getirmek için kolları sıvadık. Buraya öğrenciler gelmiyordu. Sadece kahveye gitmeyen üç beş yaşlı amca geliyor, onlar da gazete okuyorlardı. Kapatmanın arkasında bir art niyet yok tam tersi, daha işler bir proje var.” Öte yandan kendi aralarında imza toplayan, muhtarlık binasını dilekçe yağmuruna tutan mahalleliler en azından başka bir yere kütüphane açılmasını istiyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ