KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
“Yakınımda olsun çürük binada olsun”
“Yakınımda olsun çürük binada olsun”
Güncel
Aktan Uslu
10 Eylül 2018 Pazartesi 16:12
  • 4548
  • 0

“Yakınımda olsun çürük binada olsun”

Çayırova Mehmet Akif İlkokulu’nda zanlısının bürokrasi olduğu kriz velinin estiği şekilde çözüldü. Başkan Demirci binanın çürük olduğunu da ima etti ama vatandaş ikna olmayınca, helallik istedi!

2018-2019 eğitim öğretim yılı ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik olarak bugünden itibaren ama gergin başladı. Çayırova’nın Özgürlük Mahallesi, Fatih Caddesi üzerindeki Mehmet Akif İlkokulu’nun yıkılmasını ve altı yedi yaşındaki çocukların evlerine yürüme mesafesinden hayli uzaktaki bir okula sevk edilmesinin istenmesi velileri ayaklandırdı. Veliler, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin binanın çürük olduğuna dair uyarıları, olası depremde büyük risk üstlenildiği uyarılarına karşın mevcut binada ısrar edince Demirci halktan helallik istedi!

 

Velilerin ilk eylemi Fatih Caddesi üzerinde eylem yapıp trafiği kesmeleriyle oldu. Eylem velilerin talebine paralel olarak, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin eylem yerine gelmesiyle birlikte mevzii değiştirdi. Veliler ana caddeden okul bahçesine kaydı. Okulun yıkımının bir sene ertelenmesiyle birlikte, tamamen sona erdi. Vaka özetle şöyle:

 

Çayırova Kent Meydanı içinde kaldı

Eski adıyla 24 Kasım İlköğretim okulu, yeni adıyla Mehmet Akif İlkokulu ve Fevzi Çakmak Lisesi, Çayırova Belediyesi’nin ihalesi yenilenecek kent meydanı kapsamında yer alıyor. Meydan, meydana dahil olan diğer parsellerde, parsel sahipleri ile belediye arasında, kamulaştırmadaki fiyat anlaşmazlığından ötürü hayli sekteye uğramıştı.

Okul önünde bugün eylem yapan velilerin tamamına yakını, birinci sınıf öğrencilerinin velileri.

 

İlçe Milli Eğitim yıkımı son dakikada duyurdu

Velileri yol kesmeye kadar iten ana sebeplerden birisi, bu yıkım kararının kendilerine çok geç tebliğ edilmesi. Burada da Çayırova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve/veya üst makamlarını; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve/veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın ciddi bir ihmali söz konusu. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre bu eğitim öğretim döneminde de varlığını sürdürecek olan okul için öğrenci kayıtları yapıldı. Bağışlar dahi toplandı ancak Özcan Kudu’nun müdürlüğünü sürdürdüğü okulun idaresine okulun yıkılacağı, önceki perşembe günü, velilere ise önceki cuma günü duyuruldu.

 

Velinin tepkisi yıkıma değil alternatif gösterilen yere

Veliler için yeni okul binası olarak, Çayırova’nın Aşıklar Tepesi diye adlandırılan yerinde yapımı belediye tarafından üstlenilen ama yürüme mesafesinde olmayan yer gösterildi. Veliler, altı yedi yaşlarındaki birinci sınıf öğrencisi çocuklarının acil ihtiyaçları halinde onlara süratle ulaşabilmek amacıyla bu mesafeyi çok uzak buluyor. Yani tepki okulun binasının yıkılmasından çok alternatif olarak gösterilen yere. Şayet yine yürüme mesafesi içindeki 24 Kasım Ortaokulu, ilkokul olarak faaliyet gösterilip ortaokul öğrencileri Aşıklar Tepesi’ndeki okula nakledilseydi, acil durumlarda ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaşta ve olgunlukta olmalarından esasla veliler tepki göstermeyecekti.

 

Müdürü, valiyi, kaymakamı, bakanı değil

belediye başkanını çağırdılar

Öğrenci velileri yol keserek başladıkları eylem esnasında ısrarla Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin okul önüne gelmesini dayattılar. Bu tercih okulların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı olması, asıl çağrılması gereken kişilerin ilçe milli eğitim müdürü, kaymakam, vali ya da Bakan olmasına karşın toplumun genel algısı ile doğru paralelde. Halk; siyaset ile seçilmiş yerel idarecileri, atamayla görev yapan bürokrat idarecilerden daha önde tutuyor. Bugünkü cadde eylemi esnasında Şevki Demirci’yi 4.5 yıldır görevde olmasına karşın henüz sima olarak tanımayan kişilerin İlçe Emniyet Müdürü Erkan Gürbüz’ü belediye başkanı zannettiğine de tanık olundu.

 

Yolu polis dedi diye değil başkan geldi diye boşalttılar

Bugünkü eylemde, diğer benzer eylemlerde olduğu gibi vatandaş ile polis karşı karşıya gelirken ilginç tartışma ve diyaloglar da yaşandı. İlçe Emniyet Müdürü Erkan Gürbüz, vatandaşın yol kesme eyleminin yasal olmadığını belirtti. Müdahalede bulunabileceğini izah ederken, “Biber gazı sıkarız…” demesi ise vatandaşın tepkisini çekti. Bu esnada vatandaştan, “Çocuk bu. Buna biber gazı sıkacakmış. Sıksın”, “Onun ki kanunda ben halkım, benimki kanun değil mi?”, “Bu kadar insan isterse yıkımı bile durdurur, öldüren mi?”  türü sözlü sataşmalar oldu. Erkan Gürbüz vatandaşa, “Belediye başkanını şimdi ben arayacağım, ama önce yolu açın. Şu sokak arasına veya kenara geçin” derken önce uzlaşı sağlanır gibi oldu ama halk cadde üzerinde beklemeyi sürdürdü. Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin okul önüne gelmesiyle birlikte halk söz verdiği gibi caddeden okul bahçesine geçti. Bu esnada bir vatandaşın emniyete/Gürbüz’e atfen, “Sen dedin diye değil başkan geldi diye yolu boşalttık” şeklindeki tepkisi gülüşmelere neden oldu.

 

Demirci’ye göre araya provokatör sızdı

Vatandaşın bugünkü eylemi kendiliğinden, programsız  bir eylem görüntüsü verirken Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’ye göre değil. Başkan Demirci halka hitaben yaptığı ilk konuşmada, “Aranızda provokatörler var” dedi. Siyasi partilerin konuyu kaşıdığını öne sürüp önce isimlerini de vereceğini kaydetti sonra parti ismi kullanmadan konuşmasını sürdürdü. Başkan Demirci, CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya’nın da eylemler esnasında orada olduğunu öne sürdü ancak Kaya basın tarafından görülmedi veya görülemedi.

 

OAB yönetimi ile veli uyumsuzluğu

Tartışmalar esnasında Mehmet Akif İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Sara Serap Yıldırım ve yönetimi ile veliler arasındaki tartışma da dikkat çekti. Başkan Yıldırım bazı öğrenci velilerini geçtiğimiz yıl kendileri okul için mücadele ederken yanlarında yer almamakla eleştirdi.

 

Başkan Demirci ne dese ikna edemedi

Okula Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’den bir süre sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Azmi Tunç da geldi.  Başkan Demirci ilk yaptığı konuşmada vatandaşı kent meydanı ve okul binasına ilişkin bilgilendirdi. Çayırova’nın deprem kuşağında olduğuna dikkat çekti. Olası bir binada çocukları hayati tehlikenin beklediğine işaret etti. Belediye olarak eğitime devasa miktarlarda kaynak aktardıklarını, yeni binalar kazandırdıklarını söyledi. Okulun yeni yeri için belediye olarak servis koyacaklarını, velilerin bu serviste ekonomik bir külfeti olmayacağını anlattı. Bunlara karşın veliler, okulun yıkılmasına karşı diretti. Başkan Demirci’nin bu konuşmasının ardından Demirci ve belediye başkan yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Azmi Tunç, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Gürbüz, Okul Aile Birliği Başkanı Sara Serap Yıldırım ve birlik yöneticileri, birkaç öğrenci velisinin katılımı ile basına kapalı bir toplantı gerçekleşti. Başkan Demirci’ye okula gelişi esnası ve sonrasında AKP Çayırova İlçe Yönetim Kurulu üyelerinden de eşlik edenler oldu.

 

Toplantı uzlaşıyla sonuçlandı

Okulun binası içindeki bir odada gerçekleşen, çok uzun sürmeyen toplantı bir süre sonra sona ererken uzlaşıya varıldığı, odadan gelen alkış seslerinden belli oldu. Ardından Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci okul bahçesi önündeki velilere seslendi ve yıkımın bir sene ertelendiğini söyledi. Bu kararın Çayırova Kent Meydanı’nı sekteye uğratacağını, Mehmet Akif İlkokulu’nda eğitim sürerken diğer taraftan meydan inşaatının süreceğini kaydeden Demirci özetle şunları söyledi:

 

Meydan niye gecikti diye sormayın

“İçeride toplantıyı yaptık. Bir sene daha buradasınız. Ama yarın seçim var. Kent meydanı için buraya 100 trilyon (100 milyon TL) yatırım yapacağız. Burada eğitim sürerken, 24 Kasım okulunun ihalesini yapıyoruz. 24 Kasım Okulu yapılırken, okul yapıldığını görürseniz üç aylık idare olur mu? (Halk kabul etmeyince) Tamam böyle bir şey söylemedim ama dediğim gibi, kent meydanı niye gecikti diye sormayın. Bu meydan sadece okuldan ibaret değil. Tam dört senemizi yedi. Bürokrasi bitmiyor. Bu zamana kadar geldi. Milli eğitimimize yardımcı olmak amacıyla iki okulumuza, 8 milyon TL harcadık. Bunların hepsinin yapılması zaman.”

 

70 ton yerine 17 ton demir çıktı!

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci bu esnada yaptığı konuşmada da halkı deprem riski ve mevcut binanın yeterliliği konusunda bir kez daha uyardı. Yine kent meydanı kapsamında yer alan, Mehmet Akif İlkokulu’nun hemen bitişiğindeki, yıkım işlemi süren Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi’nden 70 ton demir çıkması beklenirken 17 ton demir çıktığına işaret eden Demirci velilere, “Hepiniz çok cesursunuz. (Bu okulda eğitimi istemekle birlikte) çok cesur bir karar aldınız. Deprem olursa, hakkınızı helal edin” deyip bir afet olasılığında sorumluluğun artık velilerde olduğunu ima etti.

 

Birinci sınıflarda eğitim görebilecek

Çayırova İlçe Milli Eğitim Müdürü Azmi Tunç ise Mehmet Akif İlkokulu’nda eğitimin güvenli şekilde sürmesi için okulun etrafında gereken tüm tedbirlerin alınacağını, velilerin okul idaresi tarafından bilgilendirileceğini söyledi. Azmi Tunç önümüzdeki pazartesi gününden itibaren okulun tüm sınıflarında eğitim verileceğini söyledi. Tunç, Kocaeli Zirve’nin sorusu üzerine eğitime bugünden itibaren başlayan birinci sınıf öğrencilerinin, içinde bulunduğumuz hafta boyunca da okulda eğitim göreceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ