KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Yardım kampanyası değil. Dayanışma!
Yardım kampanyası değil. Dayanışma!
Güncel
Aktan Uslu
13 Eylül 2018 Perşembe 15:22
  • 3442
  • 0

Yardım kampanyası değil. Dayanışma!

EMEP’in Flormar direnişçilerinin eğitim gören çocukları için dayanışma kampanyasında öğrencilerin yüzü güldürüldü. Selma Gürkan, “Bu bir yardım kampanyası değil dayanışmadır” dedi

Emek Partisi’nin Flormar’ın direnişteki işçilerinin eğitim gören çocukları için düzenlediği dayanışma kampanyasında toplanan okul eşyaları ve kıyafetleri, direnişin 121’nci gününde sahiplerine aktarıldı. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan burada yaptığı açıklamada, “İşverenin tutumu sürdükçe sizlerin mücadelesi devam edecek. Bizler de sizlerin haklı mücadelesinde yanınızda yer almaya devam edeceğiz. Direnişte olan işçiler için dayanışmanın öneminin çok farkındayız. Bizim organize ettiğimiz dayanışma bir yardım kampanyası değildir. Bu dayanışma işçilerin birliğinin sağlanması için yürütülen bir çalışmaydı. İşçilerin kardeşliğinin bir kez daha gösterilmesi için yürütülen bir çalışmaydı. Ayrıca burada Gebze OSB’de Anayasal hakları ihlal edildiği için direnen Flormar işçilerinin haklı direnişinin ülkenin dört bir yanında bilinmesi ve dillendirilmesi için yürütülen bir kampanyaydı. Dolayısıyla biz biliyoruz ki Flormar değil direniş güzelleştirir. Ve yine diyoruz ki dayanışma kazandırır, direnişi dayanışma güzelleştirir” dedi.

 

Çok sayıda okul araç gereci ve 5 bin TL’yi aşan nakit toplandı

EMEP MYK Üyesi Tarık Erkan ise kampanyanın Tuzla Esenyalı Kadın Dayanışması ile Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışması ile çok sayıda EMEP Örgütü tarafından desteklendiğini, bugün sabaha karşı Ankara Yenimahalle EMEP İlçe Örgütü tarafından toplanan dokuz kolinin herhangi bir tasnife vakit kalmadan aktarıldığını söyledi. Kampanyaya çok sayıda kişinin 10 – 50 TL arası rakamlarda maddi destekte bulunduğunu, bu şekilde de 5 bin TL’nin üzerinde bir meblağa ulaşıldığını kaydeden Erkan bu paranın bir kısmıyla okul ayakkabısı başta olmak üzere çeşitli eşyaların alındığını, kalan miktarın ise direniş komitesine aktarıldığını söyledi.

 

El yazısıyla mektup yazdılar

İlk, orta, lise ve üniversitede tahsil gören 52 öğrencinin isminin kendilerine aktarıldığını belirten Tarık Erkan, Emek Partili gençlerin toplanan tüm okul araç gereçlerini öğrencinin konumuna ve ihtiyacına göre, üzerlerinde isimlerinin yazılı olduğu çantalara tasnif ettiğini dile getirdi. Öğrencilerin ayak numaraları öğrenilerek her bir öğrenciye ayakkabı da alınırken ayakkabının ayağa uymaması halinde, değiştirme kartı ile değiştirilebileceği vurgulandı. EMEK Partili gençler ayrıca hazırladıkları her bir çantanın içine, o öğrenciye el yazısı ile yazdıkları mektupları da aktardı.

 

Akdemir: İki tür parti var

EMEP heyeti Flormar ziyaretinde Petrol-İş Gebze Şube yöneticileri Eyüp Akdemir ve Şivan Kırmıziçiçek ile direnişteki işçiler tarafından karşılandı. Eyüp Akdemir, direnişe 121’nci günde çok anlamlı bir destek geldiğini belirtip teşekkür etti. Türkiye’de sisteme empoze olanlar ile olmayanlar ve emperyalizme direnenler olmak üzere iki tip parti biçimi olduğunu kaydetti.

 

Direne direne direnişten zafere

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’a Flormar’a gerçekleştirdiği ikinci destek ziyaretinde EMEP Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik, Darıca İlçe Başkanı Orhan Kaya ile her iki ilçenin ve EMEP İl Örgütü’nün yöneticileri eşlik etti. EMEP’liler direniş yerine 100 metre kadar mesafede, İhsan Dede Caddesi ile 800’ncü Sokak’ın kavşağında toplanıp, “Flormar işçisi yalnız değildir”, “Flormar’a sendika girecek”, “Yaşasın iş ekmek mücadelemiz” ve benzer sloganlar eşliğinde yürüdü. Heyet Flormar önüne vermek üzerinde misafirler ve ev sahipleri birlikte, “Direne direne direnişten zafere”, “Sendika hakkımız söke söke alırız” ve benzeri sloganlar attı. Akdemir, Gürkan ve Erkan’ın konuşmaların ardından öğrencilere ve ailelerine okul paketleri dağıtıldı. Halay çekilmesi, kısa süreli sohbetin ardından EMEP heyeti Flormar önünden klasik hale gelen, “Güle güle dostlar yine bekleriz” sloganı ile uğurlandı. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Flormar önünde yaptığı konuşmada ayrıca şu görüşlere yer verdi:

 

Bu eğitim sisteminde gençlerimize verilecek gelecek yok

“Önümüzdeki hafta pazartesi günü okullar açılacak. Ben eğitime başlayan bütün çocuklarımıza, bütün gençlerimize eğitim hayatında başarılar diliyorum. Ama biz biliyoruz ki bu eğitim sisteminde bizim çocuklarımıza, gençlerimize verebilecekleri bir gelecek yok. Çünkü eğitimin içinde bulunduğu bunca sorun derinleşerek devam ederken bunların şimdi kendilerine dert edindikleri tek şey kız çocukları, erkek çocukları birlikte mi okuyacak? Karma eğitim devam edecek mi, etmeyecek mi? Oysa bu ülkede asıl sorun bu ülkenin gençliğinin, bu ülkenin çocuklarının geleceğinin olması gerekir. Fakat Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirilen kişi, özel okullar sahibidir. Özel okullar sahibi bir bakanın da bu ülkenin gençlerinin ve eğitiminin sorunlarını çözemeyeceğini biliyoruz.

 

Bakanlar Kurulu aile hanedanlığı gibi

Yine Bakanlar Kurulu’na, kabineye baktığımızda turizm şirketlerinin sahipleri bakan. Erdoğan’ın damadı, bir aile hanedanlığı gibi, ekonomiden sorumlu bakan. Hastane sahipleri, sağlık bakanı. Dolayısıyla böylesi bir kabinenin siyasetinde bu ülkenin işçilerine ve emekçilerine bir hayır gelmeyeceği çok açık. Kabine adeta holdinglerin ve uluslararası tekellerin ihtiyacını karşılamak üzere çalışıyor gibi. Şimdi ekonomik krizin faturasını işçiye, emekçiye çıkartmaya çalışıyorlar. Oysa bizim bu politikalara verecek tek bir cevabımız var. Bizim çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceksizliğini bu iktidarın politikalarına kurban etmeyeceğiz. Krizi fırsata çevirmek isteyen, burada tekellerin çıkarını gözeten, sermayenin tüm renklerinin çıkarlarını gözeten ve kriz fırsatçılığı yapan politikalara karşı, bütün işçi ve emekçi sınıfı olarak hakların gasp edilmesine karşı ve bu krizin faturasını ödeme politikalarına karşı diyoruz ki bu krizin sahibi biz değiliz ve faturasını biz ödemeyeceğiz.

 

Sadece bir direnişten ibaret değil

Flormar işçilerinin direnişi aslında sadece bir Anayasal hak kullanımı değil, aynı zamanda bu ülkenin demokrasi mücadelesinin bir parçasıdır. Çünkü işçi haklarının güvencede olmadığı sürece ülkede demokrasi olmayacağını biliyoruz. Emeğin hakları güvencede olmadığı sürece, işçi sınıfının sesi siyasette olmadığı sürece ülkede demokrasi olmayacağı, ülkede demokratik hak ve özgürlüklerin sağlanmayacağını ifade edebiliriz.

 

İşçi sınıfının siyasetini yapacak rejim bulamazsak…

Biz tekrar bu vesileyle şunu bir görev olarak biliyoruz. Flormar işçisinin kazanması için mücadele edeceğiz. İşçi sınıfının demokratik haklar başta olmak üzere, siyasal özgürlükler başta olmak üzere kazanması için, siyasette söz sahibi olması için, Devlet katında yöneten olması için hep birlikte mücadele edeceğiz. Eğer işçi sınıfının siyasetini yapacak bir siyasi rejimi oluşturamazsak, Anayasal haklarımız çiğnenmeye devam edecek. Aslında yürünecek yolu daha önce sizler birliğinizle, mücadele ve kararlılığınızla gösterdiniz. Son günlerde kriz fırsatçılığına karşı Makel işçilerinin vermiş olduğu birlikte ortak mücadele cevabı yürünecek yolu göstermektedir. Mücadelenizin başarıya ulaşmasının dayanışma ve birlikte mücadeleden geçtiğine inanmaktayız. Bu mücadeleyi büyütmek bizim görevimiz. Birliğinizi ve kararlılığınızı sağlamak sizin göreviniz ve sizler bu görevi layıkıyla yerine getiriyorsunuz.

 

Mücadele de, mücadeleyi büyütüp genişletmek de önemli

Ben tekrar okulların açılması vesilesiyle bütün kamuoyuna şu çağrımı yenilemek istiyorum: Elbetteki Flormar işçilerinin aileleriyle, çocuklarıyla dayanışmak önemli ancak bu mücadeleyi de Türkiye çapında genişletmek, büyütmek, gündem yapmak ve diğer direnişlerle birleştirerek büyütmek bir o kadar önemli. Kazanmanın koşulu olarak da görüyoruz biz. Ben tekrar mücadelenizde başarılar diliyorum. Mücadeleniz mücadelemizdir. Bu vesileyle okula başlayacak bütün gençlerimize, çocuklarımıza başarılar diliyorum.”

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ