KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Derince SP, Belediyenin bir yılını değerlendirdi
Derince SP, Belediyenin bir yılını değerlendirdi
Siyaset
18 Nisan 2010 Pazar 15:25
  • 1347
  • 2

Derince SP, Belediyenin bir yılını değerlendirdi

Derince Belediyesi’nin bir yılını değerlendiren SP ilçe başkanı Erkan Katırağ, AKP’li CHP’li dinlemeden çalışmalar hakkında sert eleştirilerde bulundu

Saadet Partisi Derince İlçe Teşkilatı mart ayı divan toplantısını gerçekleştirdi. İlçe binasında yapılan toplantıya ilçe başkanı Erkan Katırağ`ın sert eleştirileri damga vurdu. Toplantıda Derince Belediyesi`nin bir yılını değerlendiren ilçe başkanı aynı zamanda CHP`yi de boş geçmedi. Katırağ şöyle konuştu; “AKP, anti demokratik Anayasa`yı değiştirmedi, yine pansuman tedbirlere başvurdu. Sözde sosyal demokrat olan CHP de bu Anayasa`ya sahip çıkarak halka değil, statik oya ve darbeci zihniyete hizmet ettiğini ortaya koydu. Biz SP olarak bu Anayasa`nın tamamen değiştirilmesini arzu ediyoruz. AKP bu kadarını dahi yapıyorsa biz ‘evet` diyeceğiz ve ilk seçimde parlementoda olacak SP, bu anti demokratik anayasayı değiştirecek.”

BİR YILIMIZ HEBA OLDU
Konuşmasının devamında Derince Belediyesi`nin bir yılını da değerlendiren Katırağ, “Derince Belediye Başkanı bir yılını doldurdu. Yatırımdan uzak şova dönük çalışmalarla Derince`nin bir yılının heba olduğunu hep beraber yaşadık. Belediyenin yayınladığı son faaliyet planında da ortaya çıktı ki; 2009`da 2008 yılının üçte biri kadar iş yapıldı. 2008 yılında 14 bin 738 metrekare parke yapılmışken, 2009 yılında ise 5 bin 602 metrekare yapılmış. 2008 yılında 12 bin 459 metrekare asfalt dökülmüşken, 2009 yılında ise 5 bin 357 metrekare asfalt dökülmüş. Ayrıca 2009 yılı bütçesi 3 milyon 617 bin lira açık vermiştir. Yani belediyenin borcu 3 milyon 617 bin lira daha arttı. Bugün atanan bürokrat ‘Yarın görevden alınacak mıyım?` diye endişe yaşıyor” ifadelerini kullandı.

CHP`LİLER DOĞRU KONUŞMUYOR
Katırağ CHP`li meclis üyelerine de yüklenerek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Son belediye meclisinde CHP`li üye verdiği rakamlarla ‘Biz bu işi bilmiyoruz` diye bağırmıştır. Bunlarda maya yok nasıl ekmek yapsınlar. Bakalım CHP`li meclis üyesi ne kadar doğru söylemiş: ‘Belediyenin yıllık faiz ödemesi 9 milyon 300 bin lira` demiş. En hafif değimle hadi ordan doğrusu 142 bin liradır. ‘Vergi iadelerinde 608 bin lira Çenesuyu mahsuplaşmalarıyla iade edilmiştir` diyor, doğrusu 608 bin lira vatandaştan haksız tahsil edilen vergilerin iadesidir. Tabi iktidarın da, muhalefetin de yanlışı saadetten döner. Muhalefet yapmak çamur atmak değildir.

KAVGA ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İÇİN Mİ?
Faaliyet raporunda Çenesuyu`nun bir milyon 500 bin lira yatırım yaptığı yazılı. Bu ya yalan ya da yanlıştır. Belediye yetkililerini açıklama yapmaya çağırıryoruz. Çünkü bu para belediyeden çıkmıştır. Bunu Bedrettin Bey açıklasın. Çenesuyu ek tesisi Çenusuyu değil, belediye yatırımıdır. Aynı yatırımı hem belediye hem Çenesuyu yapamayacağına göre hata nerede? Çenesuyu faaliyet raporuna göre bu kadar para kar etmiş o zaman aylık 150 bin lira kirasını neden ödeyemiyor. Para nerede? Bu konuda faaliyet raporu mu yanlış? Yoksa denetim kuruluna mı yanlış bilgi verildi? Suçlu kim? Vicdan sahibi meclis üyeleri bu konuyu neden sorgulamadı? Meclisteki AKP ile CHP kavgası bu durumun üstünü örtmek için mi yapıldı? Derince sahipsiz değildir. Siyaset menfaat için değil millet için yapılmalıdır.”

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ