KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Yayalar memnun sürücüler şikayetçi
Yayalar memnun sürücüler şikayetçi
Güncel
28 Aralık 2011 Çarşamba 09:23
  • 1835
  • 11

Yayalar memnun sürücüler şikayetçi

Büyükşehir Belediyesi’nin şehir merkezinde başlattığı park yasağı, arabası olmayanları memnun etti. Arabası olan vatandaşlar ise yasağın başka sıkıntılar doğuracağı kanaatinde. Her iki tarafın da haklı sebepleri var

İzmit kent merkezinde yaşanan trafik sorunu yerel yönetimler tarafından yıllardır giderilemedi. Bu sıkıntıyı gidermek için harekete geçen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, daha önce İnönü, Alemdar ve Hürriyet caddelerinde park yasağı başlatmıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, geçtiğimiz günlerde Musanpark`ın sözleşmesini feshetmiş ve Cumhuriyet Caddesi`ne de park etmeyi yasaklamıştı.
 

ACİL İŞİ OLANLAR
Vatandaşlara park yasağı ile ilgili görüşlerini sorduk. Kimisi park yasağını ‘gayet iyi` bulduğunu ve trafiği rahatlatmak adına etkili olacağını söylerken, kimisi de bundan böyle arabasını nereye park edeceğinin derdine düşmüş durumda. Şehir merkezinde acil işi olan vatandaşlar için bir çözüm bulunmasını isteyenler de var. Şehir merkezinde belediyeye ait ücretsiz otopark yapılması gerektiği ise ortak düşünce olarak ön plana çıkıyor.


CAFELERE DE GELSİN
Ertuğrul Kayalar (67):
Şehir merkezine park yasağının getirilmesinden memnunum. Yollar zaten dar, bir de araçlar park edince yayaların hareket alanı daralıyor. Ama yasak konulmadan önce vatandaşların mağdur olabileceği düşünülmeliydi. Eğer bir yasak getirilecekse önce oluşabilecek soruna çözüm bulunup, daha sonra uygulamaya konulmalı. Yayaların yollarda rahat hareket etmesini sağlamak adına, aynı yasağın cafe önlerinde bulunan masa ve sandalyelerin kaldırılması için de getirilmesi gerek.


İKİ TARAF DA HAKLI
Galip Aksu (70):
Büyükşehir Belediyesi`nin getirdiği bu park yasağı bir çok sıkıntıyı ortadan kaldırabileceği gibi, yenilerini de doğurabilir. Arabası olan ve olmayan vatandaşlara göre yorum yapılırsa, iki tarafın da kendilerine göre haklı olduğu durumlar mevcut. Biri arabam yok deyip park yasağı hakkında güzel yorum yapar. Arabası olana bakılınca, arabasını nereye park edeceğini düşüneceğini söyler. Bu gibi sorunların öngörülmesi gerekir.


UYGUN BULUYORUM
Mehmet Demirtaş (68):
Vatandaşların ve araçların şehir merkezinde yaşadığı ulaşım sıkıntısı hakkında daha önce belediye başkanlarıyla görüşmeler yapmıştım. Büyükşehir Belediyesi`nin şehir merkezinde getirdiği park yasağını uygun buluyorum. Yıllardır hiçbir belediyenin çözemediği ulaşım sorunu umuyorum ki bu yasaklarla çözüme kavuşur.


KONTAĞI ÇALIŞTIRMAM
Hacer Güngör (50):
 Şehir merkezinde bulunan birkaç otopark, bizim gibi vatandaşların lüks olmayan araçlarını otoparklarına kabul etmiyor. Şimdi bir de park yasağı gelince, nereye park edeceğiz bu araçları? Ben, Büyükşehir Belediyesi`nin uygulamaya başlattığı bu yasağı hiç yerinde bulmuyorum. Aracımı merkezden kilometrelerce uzağa bırakacağıma, arabamın kontağını çalıştırmamayı tercih ederim.


ZOR DURUMDA KALIYORUM
Mecit Gülen (47):
 Kendime ait bir aracım var. Şu an bile aracımı Kocaeli Devlet Hastanesi`nin yakınlarına park etmek zorunda kaldım. Kısa bir işim olsa dahi arabam zabıta ekipleri tarafından çekiliyor. Zor durumda kalıyorum. Bir an önce bu duruma bir çözüm bulunmalı. İnsanların ulaşım sıkıntısını gidereceğiz derken, başka bir sorunun doğmasına sebep oluyorlar.
 

ZEHİR ZIKKIM OLSUN
Mevlüt Güral (51):
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin getirdiği yasaktan memnun değilim. Zaten belediyenin hiçbir çalışmasını onaylamıyorum. Acil işim çıkınca ne yapacağım? Milletin hakkını yiyorlar. Kocaeli`de insanların yüzde 25`i dilenci olmuş durumdayken, milletvekillerine yapılan zamları da kınıyorum. Emekliye gelince yüzde 3`le yetinilmesi bekleyen hükümete bundan böyle oy falan vermiyorum. Verdiğim oy zehir zıkkım olsun.


PARK EDİLMESİNE KARŞIYIM
İpek Ön (49):
 Sabah ve akşam saatlerinde merkezde oluşan yoğun trafik çekilmiyordu. Belediyenin getirdiği yasağı destekliyorum. Belediye zaten kendisi kazanıyordu, kendisi düşünsün. Ben vatandaş olarak yollarda arabaların park etmesine karşıyım. Arabanın bir gereklilik değil, lüks olduğunu düşünüyorum. Arabası olanlar benzine dünya kadar para veriyorlar, otoparka park etmek için de verecek paraları vardır.


OTOPARK YAPSINLAR
Furkan Altunhan (20)- Mehmet Nuri Memur (20):
 Her ne kadar Büyükşehir Belediyesi`nin çalışmalarını desteklemesek bile, park yasağının doğru olduğunu düşünüyoruz. Yollar dar, araba parkedilince daha da darlaşıyor ve yol hareket edemez hale geliyor. Belediyenin yasaktan doğacak sıkıntıları önlemek için şehir merkezi yakınlarına katlı büyük bir otopark yapması lazım. 
 

ÇEKİLİP, DENİZE ATILIR
Osman Artan (45):
Daha önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde çalışıyordum. Beni aslı olmayan bir gerekçeyle işten attılar. Onların yaptığı hiçbir çalışmayı doğru bulmadığım gibi, park yasağını da uygun bulmuyorum. Sorun insanlara, AKP`lilerin araçları park yapıldığında kaldırılır mı yasak olan bölgeden? Bir de muhalif partililerin aynı şeyi yaptığını düşünün. Hemen çekilir, deniz bile atılır.


HEM İYİ HEM KÖTÜ
Berkant Özal (42):
 Büyükşehir Belediyesi`nin getirdiği park yasağı hem iyi hem kötü oldu diyebilirim. İyi yönü, trafik allak bullak oluyordu, vatandaş biraz rahat nefes alacak. Ancak mağdur tarafı da düşünmek gerek. İnsanlar arabalarını nereye park edecek? Yasağı koymadan önce bu sorunun cevabı da dikkate alınmalıydı.


UYGULAMA YERİNDE
Zeynep Aygün (33):
 İşi olan da olmayan da çarşıya giriyordu. Hem kalabalıktan hem de araba yığınından sokakta hareket edemiyorduk. Bu bakımdan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin bu yasağı uygulamaya koymasının çok yerinde olduğunu düşünüyorum. Park yasağıyla beraber hem sokaklarda yürümenin kolaylaşmasını, hem de trafik akışının rahatlamasını ümit ediyorum. 
Ayşe BATTAL- Meltem TÖRÜN

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ