KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Yazdığımız herkes görevden alındı..!
Yazdığımız herkes görevden alındı..!
Güncel
19 Ekim 2009 Pazartesi 08:49
  • 2482
  • 3

Yazdığımız herkes görevden alındı..!

Demokrasinin tam olarak tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmediği ülkelerde gazetecilerin görevi daha da önemlidir.

Gazeteler ve gazeteciler böyle ülkelerde bir yandan topluma yön verirken bir yandan da onların gözü kulağı olurlar. Çünkü bu ülkelerde her şey yerli yerine oturmamıştır ve şeffaflık yoktur.
Türkiye de böyle bir ülke henüz. Demokrasi tam olarak yerleşmemiştir bu ülkede ve sıkıntılarımız da büyüktür. İşte bu nedenle ülkemizde hala gazetecilerin sorumlulukları çok büyüktür. Türkiye`de gazetecilerin geyik yapma lüksü, lay lay lom yapma lüksü yoktur çok fazla. Halktan saklanan, halkın bilmediği o kadar çok şey vardır ki bu ülkede. Bunları çıkaracak olan, bunları kamuoyuna aktaracak olanlar ise gazetecilerdir.
Ama maalesef son yıllarda benim ülkemde gazeteciler iktidarın borazancılığını yapar hale geldi. Halkın bilmek ve öğrenmek istediklerini değil, iktidarın söylediklerini halka ve kamuoyuna aktarmaya başladılar.
Bizim Kocaeli Gazetesi olarak büyük bedeller ödeme pahasına kurulduğumuz günden itibaren halkın öğrenmek istediklerini onlara aktarmaya çalıştık. Kamuoyunun bilmediği, kamuoyunun duymadığı onlarca olayı Bizim Kocaeli Gazetesi`nde dile getirdik. Kimilerinin bilerek, kimilerinin de yüreği yetmediği için üzerine gitmediği bütün olayları Kocaeli halkının bilgisine sunduk.
Bununla ilgili en küçücük bir mütevazilik göstermiyorum. Eğer bugün Bizim Kocaeli Gazetesi bu kentte olmasaydı, Kocaeli pek çok şeyden habersiz kalacaktı. En basiti Antikkapı olayıdır. Eğer bu kentte yolsuzlukların, usulsüzlüklerin üstüne korkmadan gitmeseydik, birileri meydanı boş bulup istediği gibi at oynatacaktı.
Şimdi gelelim haklılığımıza.
Hepimizin bildiği gibi Bizim Kocaeli Gazetesi`nin bir duruş biçimi, bir tarzı, bir yayın politikası var. Kimilerine ters gelen, kimilerinin hiç de işine gelmeyen bu tarz ‘muhalif` tarzdır.
Biz bu kentte hiç kimseye karşı önyargılı değiliz. Hiç kimseye karşı siyasi bir tavrımız ya da duruşumuz yok. Bizim tavrımız yapılan yanlışlıklara ve usulsüzlükleredir. Hangi partiye mensup olursa olsun bir yanlış varsa biz bu yanlışın karşısındayız.
Bizim Kocaeli Gazetesi kurulduğunda CHP`li belediye başkanları iktidardaydı ve onları en acımasızca eleştiren yine bizdik. Bugün İSU olayını, Yuvacık olayını gündeme getiren ilk gazete Bizim Kocaeli Gazetesi`dir. Derbent eski belediye başkanlarından Hidayet Akar`ın ilişkilerini, Alikahya eski belediye başkanlarından İhsan Sarıca`nın yanlışlarını, MHP`li Körfez Belediye Başkanı Erhan Yenilmez`in İlimtepe`deki yanlışlarını dile getiren hep Bizim Kocaeli Gazetesi idi. O günlerde Bizim Kocaeli Gazetesi, İSU`yu yazarken bu kente kimseden ses seda çıkmıyordu. Ama ben yıllardır arkadaşım olan gözlükçü Erdal Gürlek`le bile yollarımı ayırmak zorunda kalmıştım. Çünkü İSU`nun o günlerdeki genel müdürü Hasan Emre, Erdal Gürlek`in kayınpederiydi. Erdal Gürlek kayınpederi için yazı yazdığımdan dolayı bana küstü ve o gün bu gündür benimle konuşmadığı gibi gazetemizin düşmanı oldu. Ama yapacak bir şeyim yoktu. İSU`da ciddi yanlışlıklar yapılıyordu ve başında da Hasan Emre vardı.
Daha sonra AKP geldi iş başına. Hem de büyük bir oy patlamasıyla. Mecliste büyük çoğunlukları vardı. Bir yıl bekledik. Çünkü yeni bir yönetim iş başına gelmişti ve hemen ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmuştu. Zaman vermek, kredi vermek gerekiyordu. Sonra yapılan yanlışları dile getirmeye başladık. Özellikle de Büyükşehir Belediyesi`nde bazı bürokratların yanlış yaptığını, bunların gitmesi gerektiğini dile getirdik.
Ama maalesef bizi dinlemedikleri gibi bu adamları aylarca korudular. Hatta bazen ‘Yazma Güngör Arslan, sen yazdığın için görevden almıyoruz. Güngör Arslan yazdı görevden aldılar demesinler diye bilerek görevden alamıyoruz` dediler. Hayretler içinde kaldım, ama yine de yazmaya devam ettim.
Sonuç..!
Bu güne kadar kimi yazdıysak hepsini 29 Mart yerel seçimlerinden sonra başkan İbrahim Karaosmanoğlu tek tek görevden aldı.
Bir tek Deniz Ulaşım Müdürü Semih Soylu`yu beklemedi ve kafasını çabuk kopardı.
Biz kimleri yazmıştık bir hatırlayalım.
Deniz Ulaşım Müdürü Semih Soylu. Günlerce yazdık bu adamı. Yanlış adam olduğunu söyledik. Kendisiyle en küçücük bir problemimiz ve sorunumuz yoktu.
Sonuç..! Başkan tarafından görevinden alındı.
İZAYDAŞ Genel Müdürü Recep Bilal Şengün. Bu kişiyi de onlarca kez gazetemizde manşet yaptık. “Yanlış yapıyor” dedik.
Sonuç. 29 Mart`tan sonra kellesi gitti.
Park ve Bahçeler Müdürü Ahmet Özkaraaslan. Gazetemizde en çok yazdığımız kişilerden birisiydi Ahmet Özkaraaslan. Dilimizde tüy bitti neredeyse ‘görevden alın` diye.
Sonuç. 29 Mart`tan sonra görevden alındı.
Makine İkmal Şube Müdürü Hüseyin Kocacık. Yine onlarca kez gazetemize haber olan kişilerden birisiydi Hüseyin Kocacık.
Sonuç. Geçtiğimiz hafta görevden alındı.
Bunlar sadece Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin tepe noktasında olup yazdıklarımızdan sonra görevden alınan kişilerden bir kaçı.
Eğer Bizim Kocaeli Gazetesi olmasıydı biliniz ki bu kişiler hala koltuklarında oturuyor olacaklardı.
İşte gazetecilik budur.
Gazeteler yardım sevenler derneği değildir. Gazetecilik birilerine yağ çekme, birilerinin dümen suyunda gitme değildir.
Ben bu arada geç de olsa bu kişilere daha fazla tahammül etmeyen ve görevden alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu`na teşekkür etmek istiyorum. Dilerim başkan Karaosmanoğlu bundan sonra yanlış yapan insanlara daha fazla tahammül göstermez, hemen kellelerini koparır.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ