KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Yeğenini torpille öğretmen yaptı
Yeğenini torpille öğretmen yaptı
Güncel
30 Kasım 2011 Çarşamba 16:20
  • 4711
  • 4

Yeğenini torpille öğretmen yaptı

İl Genel Meclisi toplantısına, Hacı Kocabey’in yeğenini torpille öğretmen yaptığı itirafı damga vurdu

İl Genel Meclisi`nin kasım ayı son toplantısında, müdürlüklere dağıtılan 58 milyon 794 bin TL`lik bütçenin azlığı tartışma yarattı. AKP`li ve CHP`li meclis üyeleri, adeta birbirine girdi. Bağımsız üye Hacı Kocabey ise öğretmen sıkıntısıyla ilgili acı bir itirafta bulundu. Kocabey`in, “Kendim torpil yaptım. Yeğenimi çocuğumun okulunda öğretmen yaptım” demesi herkesi şaşırttı.


BÜTÇE MARATONU BİTTİ
İl Genel Meclisi`nin Valilik 100. Yıl Salonu`nda yapılan toplantısıyla, il müdürlüklerinin 2012 bütçelerinin tek tek onaylanması sona erdi. Toplantıda, dağıtılan 58 milyon 794 bin TL`lik bütçenin azlığı tartışma yarattı. AKP`li ve CHP`li meclis üyeleri, sert sözlerle birbirine girdi.
 

ÖDENEK CETVELİ
İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç yönetimindeki toplantıda, 2012 Mali Yılı Bütçesi`nin gelir ödenek cetvelindeki ekonomik sınıflandırılması olan vergi gelirlerinden 100 bin TL, teşebbüs ve mülkiyet gelirlerinden 905 bin TL, diğer gelirlerden 50 milyon 789 bin TL ve sermaye gelirlerinden 7 milyon TL olmak üzere 58 milyon 794 bin TL oylanarak kabul edildi.
 

DAR GELİYOR!
Bütçe hakkında konuşmak için söz alan CHP`li meclis üyesi Ahmet Uzun, 2012 yılı bütçesinin 1,5 milyon nüfusa göre yeterli olmadığını söyledi. Uzun, “Bu bütçe Kocaeli`ye dar geliyor. Genel idare tarafından toplanan vergi gelirlerinden Büyükşehir Belediye`ye verilen yüzde 7 paydan yüzde 1`i İl Özel İdaresi`ne ayrılsa, bütçemizde trilyonlarca artışı olur” dedi.
 

NÜFUSA GÖRE
Bütçenin Kocaeli`ye yetmediğinin meclis üyelerinin ortak kanısı olduğunu belirten CHP`li Dursun Genç, “En büyük sanayi kenti olmamıza rağmen, bütçenin yeterli olduğunu asla söyleyemeyiz” diye konuştu. AKP Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan, ilimizin ihtiyaçlarına göre eldeki bütçenin en yararlı şekilde kullanıldığını vurguladı. Özkaraaslan, “Ankara`dan bütçe dağılımı nüfusa göre yapılıyor” şeklinde konuştu.
 

CUMHURİYET TARTIŞMASI
Bütçenin dışında söz alan AKP`li meclis üyesi Kenan Ekinci, Gebze`de derslik sayısı ve okul sorununun, 8 yıllık değil 80 yıllık olduğunu söyledi. Ekici`nin konuşmasını cumhuriyete hakaret olarak değerlendiren CHP`li Mehmet Kaçar, “Gündüz 2 milyon nüfusu olan Kocaeli`ye bu bütçe yakışmıyor. Ekinci ise sanki bu devlet 2001 yılında kurulmuş gibi, nasıl 80 yıl bir şey yapılmamış diyebiliyor” şeklinde tepki gösterdi. 
 

BİZLERİ SUSTURMAYIN
Gerginliğin uzamaması için araya giren Kılıç, “Siyaset yapma” diyerek Kaçar`ı uyarınca meclis daha da gerildi. Kaçar, “Bizleri demorize etmeye çalışıyorsunuz. Hangi CHP`li arkadaşımız konuşsa, susturarak düşüncelerini unutturmaya çalışıyorsunuz. Bu kent için bir şeyler yaparken, bizden önce yapanlara da haksızlık yapmayalım” dedi.
 

KILIÇ SİNİRLENDİ
CHP`li ve AKP`li meclis üyeleri bir anda bağırarak söz almaya çalışınca AKP`li İsmail Onay, “Buranın yönetimi var. Her bağırana söz veremezsin” diyerek Kılıç`a sert çıktı. Bir anda ne olduğunu anlayamayan Kılıç, “Başkan benim, nasıl söz vereceğime karışamazsın” diyerek kendi grubundan meclis üyesine yanıt verdi. Sözünün yanlış anlaşıldığını ifade eden Ekinci, cumhuriyeti kastetmediği, eski yerel yöneticilerden bahsettiğini vurguladı.
 

POSCO ÖNERİSİ
Bütçenin yetersiz olduğu konusunda ortak düşünenlerden AKP`li Hüseyin Yazıcı, “58 milyon olan bütçemizin 580 milyon olmazı lazım. Bakanımıza bizim bütçemizi artırın diyelim ancak bunu diyebilmemiz için vergi verecek büyük, POSCO gibi fabrikaların kurulmasına tepki göstermemeliyiz. Sanayici gelecek, fabrikalar kurulacak, biz de onlardan vergi alarak bütçemizi genişleteceğiz” şeklinde konuştu.
 

ÖĞRETMEN YAPTIM
Toplantı sonunda meclisin bağımsız üyesi Hacı Kocabey, Dilovası`ndaki öğretmen sıkıntısıyla ilgili acı bir itirafta bulundu. İlkokula giden çocuğunun öğretmeni olmadığını belirten Kocabey, “Yeğenim iki yıllık finans mezunuydu. Kendim torpil yaptım. Milli eğitim müdürünü araya sokarak yeğenimi çocuğumun okulunda 845 TL maaşla öğretmen yaptım. Ancak benim çocuğum iyi ders anlatılamadığı için başarısız. Öğretmenin olmaması kimin sorumluluğudur” sözleri ile herkesi şaşırttı.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ