KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Yeni otomobil alırken dikkat...!
Yeni otomobil alırken dikkat...!
Güncel
15 Kasım 2010 Pazartesi 10:30
  • 2421
  • 0

Yeni otomobil alırken dikkat...!

Küresel krizin en çok etkilediği sektörlerden otomotiv yeniden hareketlenmeye başladı.

Henüz tam anlamıyla toparlanmamış olan ekonomiye rağmen tüketici yeni modellerin cazibesine kapılıyor.

Tüketici kredileri ve kriz sonrasında sağlanan avantajlar ile cazip hale gelen sektörde hareket yurtiçinde rekor seviyelere çıkarken yurtdışında da yeni modellerin arka arka reklamları göze çarpıyor.

İşte fırsat yılın son günleri yeni bir otomobil almak için en uygun zaman. Auto Show`un sona ermesi ve stokların artması bayilerin mevcut satış hedeflerini revize etme istekleri tüketici için avanataja dönüşmüş durumda

Eğer otomobil almayı planlıyorsanız bunları okumadan bayiye gitmeyin Neyse ki, araba

İşte yeni bir araba iyi anlaşma alma konusunda ilk beş ipucu.

 

1. Markayı değil fırsatları alın

Almak istediğiniz modeli iyi tanıyarak işe başlayın. İhtiyaçlarını belirledikten sonra beğendiğiniz modelle örtüşüp örtüşmediğine bakın ve ihtiyacınız olamayn özelliklere fazla para vermekten kaçını. Ayrıca ihtiyacınızı karşılayacak aracın segmentini tam olarak belirlemeniz en uygun teklifi almanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin bir aile otomobiline ihtiyacınız varsa ana üreticilerin modellerini kıyaslamak doğru olacaktır. Sadece kampanyalar üzerinden tercih yapmak yerine araölar hakkındaki araba dergileri ve forumlardaki değerlendirmeleri okumaniz dogru olacaktır. Sadece indirimde olduğu icin 3 tekerlekli bir aile aracı satın almayın!!!

 

2. Rakip bayilerden fiyat alın

Seçeneklerinizi daralttikça farklı bayilerden teklif almaya calışın. Bulunduğunuz bölge ile sınırlı kalmamanız hem ucuza araba almanızı hem de istediğiniz renkte bir otomobile binmenizi sağlayabilir. Yapılan teklifleri not almanız daha sağlıklı seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

3. En iyi finansman araçlarını kullanın

Otomobilinizi alırken bankar yada otomotiv firmalarının finansman önerilerin dikkatli biçimde değerlendirmek birkaç bin TL`lik avantaj sağlayacaktır. Ülkemizde bir aracın değerinin en fazla yüzde 80'i oranında kredi kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Leasing ise araç finansmanında bireysel kullanıcılara bir avantaj sağlamazken kurumsal kullanıcılara avantajlı olabilmektedir.

 

4. Garantiye dikkat!

Unutmamali ki garanti süresi ve garantinin kapsamı dolaylı olarak aracın maliyetine etki etmektedir. Ayrıca üreticinin garanti şartlarını ve standartlarını ne kadar sağlayabildiği konusunda forumlar ve araba dergilerindeki yorumları gözden geçirilmelidir.

 

5. Bayiden ekstralar koparmaya bakın

Satış yetkilileri satışı cazip hale getirmek icin MP3 çalar, uzaktan kumandalı anahtar, yolcu hava yastıkları, park sensöru vb. Ekstraları aracınıza ekleyebilirler. Burada satış yetkilisi ile olan ilişkinizi doğru yönetmeniz daha fazla ekstra elde etmenizi sağlayabilir.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ