KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Öksürünce akciğeri göğsünden fırladı
Öksürünce akciğeri göğsünden fırladı
Güncel
12 Nisan 2010 Pazartesi 11:04
  • 5700
  • 1

Öksürünce akciğeri göğsünden fırladı

Açık kalp ameliyatı olduktan sonra göğüs kafesi dikilerek taburcu edilen Süleyman Zehir, öksürünce akciğeri göğüs kafesini yararak dışarıya fırladı

İzmit`te yaşanan bir olay tıp dünyasını şok etti. Tarihte bir ilk olan olayda 71 yaşındaki Süleyman Demir, şiddetli öksürünce akciğeri dışarı fırladı. Bu ilginç olayın ardından tüm dünya basını bu olayı sayfalarına taşıdı. Edilinel bilgiye göre olay şu şekilde gerçekleşti; Yaklaşık bir ay önce nefes darlığı şikayetiyle özel bir hastaneye başvuran Süleyman Zehir'in üç damarının tamamen kapalı olduğu belirlendi. Hayati tehlikesi olduğu için hemen hastaneye yatırılan Zehir, bypass ameliyatı yapıldıktan bir süre sonra taburcu edildi. Hastaneden çıktıktan sonra kendisini iyi hisseden Zehir, İzmit'te bulunan kız kardeşine geldi. Evde oturduğu bir sırada göğüs kafesindeki kemiklerin oynadığını fark eden Süleyman Zehir, bu sırada kuvvetli bir şekilde öksürünce akciğeri göğüs kafesini yararak dışarı fırladı.
 

EYVAH BEN ÖLDÜM
Çevredekilerin gözleri önünde meydana gelen olay karşısında kısa süreli yaşanan şoktan sonra Süleyman Zehir, yakınları tarafından Umuttepe Tıp Falkültesi'ne götürüldü. Burada ilk müdahalesi yapılan Zehir, ambulansla Ümraniye Medicana Hastanesi'ne getirildi. Hemen ameliyata alınan Zehir'in dışarıdaki Akciğeri yerine yerleştirildi. Hastanedeki tedavisi devam eden Süleyman Zehir, yakınlarının akciğerini görmesini engellediklerini söyledi. Olay anını anlatırken göğüs kafesinde açılma olduğunu fark ettiğini belirten Zehir, akciğerinin dışarıdaki halini göremediğini, yakınlarının hemen üzerini kapattıklarını ifade etti. Zehir, "Göğsümde ağrı ve açılma olduğunu gördüm. Anladım bişey olduğunu. 'Eyvah ben öldüm' dedim. Kuvvetli bir şekilde öksürdüğümde akciğerim dışarı çıkmış. Yanımda kızkardeşim vardı. Onlar gördüler. Hemen üstünü kapattılar" dedi.
 

TIP TARİHİNDE BİR İLK
Öte yandan Süleyman Zehir'in akciğerini, mesai arkadaşı Op.Dr. Onur Gürer ile birlikte başarılı bir operasyonla yerine yerleştiren Op. Dr. Sezai Çelik, bu olayın tıp tarihinde bir ilk olduğunu söyledi. Yaşadığı olay karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Op.Dr. Sezai Çelik, hastayı ilk gördüklerinde en az hasta kadar endişelendiklerini ifade etti. Çelik, "Biz kalbi ve akciğeri hep içerde görmeye alışkınız. Bütün meslektaşlarımız da hep böyle görür. Ameliyat sahası devamlı içerisidir. Ameliyat sırasında kalbi ve akciğerleri çıkartıp yıkayıp yağlayıp tekrar içeriye koymazsınız. Akciğeri böyle tamamen göğsün dışında görmüş olmamız bizi hayrete düşürdü. Hastamızın korku ve endişesi ne kadar ise enaz biz de o kadar korktuk. Ama biz doktorlar soğukkanlı olmak zorundayız. Ekibimizle birlikte yaklaşık 40 dakika süren ameliyatla akciğeri yerine yerleştirdik” diye konuştu.
 

ABD'DE DE YAYINLANACAK
Akciğerin göğüs kafesinden dışarıya fırlamasının tıp dünyası için bir ilk olduğunu belirten Dr. Sezai Çelik, fotoğrafladıkları olayı ABD'deki sağlık dergilerinde yayınlanacağını söyledi. Dr. Çelik, "Akciğerin göğüs kafesinden dışarı çıkması şuana kadar yaptığımız araştırmalara göre dünya tıp literatüründe bir ilk. Göğüs kafesi açıldıktan sonra çok şiddetli öksürüklerle akciğerin yerinden dışarıya fırlamasını biz de ilk defa görüyoruz. Dünyada da yayınlanmış böyle bir bilgi yok. Biz bu olayı uluslararası bir makaleyle tıp dünyasına sunacağız. Tıp dünyası bu ilginç olayı değerlendirecek" ifadelerini de kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ