KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Yeniköy’e engelliler kampüsü yapılıyor
Yeniköy’e engelliler kampüsü yapılıyor
Güncel
06 Aralık 2010 Pazartesi 17:51
  • 2186
  • 1

Yeniköy’e engelliler kampüsü yapılıyor

Yeniköy’de inşa edilecek ‘Beyazay Okulları Engelliler Kampüsü’nün protokol törenine Hakan Şükür de katıldı

Başiskele Belediyesi ile Türkiye Beyazay Derneği Kocaeli Şubesi`nin Başiskele Yeniköy Mevkii`nde yapacağı ‘Beyazay Okulları Engelliler Kampüsü`nün protokol imza töreni gerçekleştirildi. Türkiye`de ilk olan proje için Karşıyaka Kültür Merkezi`nde organize edilen toplantı öncesi AKP İstanbul Milletvekili ve Türkiye Beyazay Derneği Başkanı Lokman Ayva, vali Ercan Topaca`yı ziyaret etti. Ardından da Başiskele`deki imza törenine geçti.
 

YATILI İNŞA EDİLECEK
Vali Topaca, makamında kabul ettiği Lokman Ayva`ya proje hakkında düşüncelerini dile getirerek, “Sivil toplum örgütleri ile devlet kurumlarının ortaklaşa birleşip projeler yapması gerçekten çok güzel” dedi. Ayva, valinin ardından yatılı okul olarak inşa edilecek ‘Beyazay Okullar Engelliler Kampüsü`nün imza törenine geçti. Ayva`yı burada milletvekili Fikri Işık, belediye başkanı Hüseyin Ayaz, kaymakam Selami Aydın, milli futbolcu Hakan Şükür, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve engelli aileler karşıladı.
 

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
Törenin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Beyazay Derneği Şube Başkanı Yaşar Ellialtı, “Bu proje bizim için çok önemli. İmkansızın gerçekleşmesi gibi bir durum” dedi. Ardından söz alan Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz da, “Burada olmak ve böyle bir imzaya atmak bizim için gerçekten onur verici. Bizler alkış değil gönüllerinizdeki duaları bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Milli futbolcu Hakan Şükür ise, “Bu kadro içinde olmak benim için çok anlamlı. Projenin somut bir şekilde hayata geçmesi adına elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
 

ÖĞRENCİLER AYVAYI YER
Etkinlikte son sözü alan milletvekili Lokman Ayva ise protokolün soy isimleriyle günün anlam ve önemini özetledi. Ayva; “Şube başkanı Yaşar Ellialtı soy isminden esinlenerek umarım 56 haftada bu proje gerçekleşir, eğer gerçekleşmese benim soyismim gibi engelli öğrenciler ayvayı yer, ayrıca kapalı bir tesiste olmadıkları için belediye başkanımızın soyismi gibi ayazda kalırlar, fakat iyiki güzel çalışma ve Hakan Şükür`ün soyismi gibi Allah`a şükrederek projenin bitmesini sağlayalım” demesi salondakileri güldürdü. Ayva ayakta alkışlanarak kürsüden indi.
 

1 YILDA TAMAMLANACAK
Konuşmaların ardından imzalanan protokol sonrası katılımcılar okulun yapılacağı araziyi görmek için kültür merkezinden ayrıldı. Öte yandan Başiskele Belediyesi`nin bağışladığı Yeniköy`deki 12 bin dönüm arazi üzerine yapılacak ve bir yılda tamamlanması hedeflenen ‘Beyazay Okulları Engelliler Kampüsü`nde görme engelliler birimi, oyun etkinlik odası, zihinsel engelliler birimi, odyoloji odası, konuşma terapi odası, her engelli grubu için iki derslik, 6 adet uyku odası, yemekhane, 3 adet fen laboratuvarı, el işi atölyesi, müzik odası, resim atölyesi, doktor odası, revir, çok amaçlı salon, kantin, lavabo, rehberlik odası, yönetim odaları ve çekirdek odalar bulunacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ