KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
YHT projesine bedava taş
YHT projesine bedava taş
Güncel
08 Aralık 2012 Cumartesi 12:01
  • 2436
  • 2

YHT projesine bedava taş

Artvinliler Derneği’nin kahvaltısına konuk olan CHP’li Haydar Akar, ihale şartnamesinde firmanın taş alacağı ocakların belli olduğunu ve Maşukiye’nin listede bulunmadığını açıkladı
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği`nin kahvaltısına konuk oldu. Akar`a, İzmit ilçe başkanı Selman Yıldırım da eşlik etti. Aynı zamanda baro yönetim kurulu üyesi olan dernek başkanı avukat Nuri Almaz ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan CHP`liler, sıcak ve samimi bir ortamda ağırlandı. Birlikte yapılan kahvaltının ardından Haydar Akar, gündeme ilişkin konularda önemli açıklamalarda bulundu.
 
MAŞUKİYE ŞARTNAMEDE YOK
Maşukiye`de kurulmak istenen taş ocağı konusuna değinen Haydar Akar, “Yüksek Hızlı Tren projesinin Bilecik kısmında kullanılacak taşlar İznik`te bulunan bir taş ocağından karşılandı. Projenin Kocaeli kısmını alan Kolin İnşaat`ın ihale şartnamesine göre malzeme temin edeceği ocaklar Sapanca bölgesinde bulunan Şirinevler, Muradiye, Hacımercan, Akcay, Kızılkaya ve Teşvikiye taş ocaklarıdır. Ve şartnamede firmanın taşları parayla temin edeceği belirtilmiş” dedi. 
 
BEDAVA TAŞ ALACAK
Ancak devlet tarafından bir taş ocağı açılması ve Kolin İnşaat`ın buradan malzeme temin etmesiyle firmanın binlerce liralık kara geçeceğini ifade eden Akar, “Firma şartnamede belirtilen taş ocaklarından malzeme temini yapmak üzere bir fiyatla ihaleye girmiş ve kazanmış. Firma eğer devlet tarafından açılan bir taş ocağından malzeme temin ederse hem taşlara para vermeyecek hem de nakliye masraflarından kurtulacak” diye konuştu.
 
KUZEYDEN GEÇMELİYDİ
Yüksek Hızlı Tren projesinin İzmit, Derince ve Körfez ilçelerinin denizle bağlantısını keseceğini kaydeden Akar, “Hızlı tren Kocaeli`nin işine yaramayacak bir proje. Ama Türkiye için gerekli bir proje. Hızlı tren Gebze`ye kadar gidecek. Kocaeli`nin insanı bundan faydalanamayacak. Bu sebeple hızlı tren hattı İzmit, Derince ve Körfez ilçeleri yerine Kocaeli`nin kuzeyinden geçmeliydi. Bu iyi hesaplanarak yapılmalıydı” şeklinde konuştu.
 
SERMAYENİN YANINDA 
Konuşmasında Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`na seslenen Haydar Akar, “Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı SUMOTAŞ`ta, Kömürcüler OSB`de, POSCO`da, taş ocağı konusunda sermayenin yanında yer aldı. Sizlere sormak istiyorum ne zaman halkın yanında yer alacaksınız? Avrupa`nın en az yeşili olan şehirlerinden biriyiz” diyerek isyan etti.
 
SİBEL HANIM`A HAKSIZLIK
İSU Genel Kurulu`nda çevrecilere karşı ağır sözlerde bulunan ve “Ben tatlı suda yetişen yosma çevreci değilim” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun sözlerini değerlendiren Akar, şöyle devam etti: “Bu sözler Sibel Hanım`a karşı büyük bir haksızlıktır. Ben taş ocağına karşıyım. Sibel Hanım da buna karşı. Kocaeli`nin artık sanayiden ziyade halkın sosyal yönünü geliştirecek projelere ihtiyacı var.” 
 
ÖZTÜRK`Ü DESTEKLİYORUM
Akar`ın ardından söz alan ev sahibi Nuri Almaz, Maşukiye`deki taş ocağına hayır dediği için görevinden alınan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Öztürk`e sahip çıktı. Almaz, “Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı bu konuda daha hassas olmalı. Abdullah Öztürk görevi iade edilmeli. Abdullah Öztürk`un tavrını destekliyorum. Bürokratların görevi ülkeyi korumaktır” açıklamasında bulundu. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ