KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Yıkılacak binaların hak sahipleri için son şans!
Yıkılacak binaların hak sahipleri için son şans!
Güncel
23 Aralık 2012 Pazar 15:30
  • 2262
  • 0

Yıkılacak binaların hak sahipleri için son şans!

İzmit Belediyesi tarafından yıkılacak binalar listesinde yer alan yapı sahiplerinin 31 Aralık tarihine kadar bağlı bulunduğu belediyeye başvurarak iskan almamaları halinde haklarını kaybedeceği açıklandı
Marmara Depremi`nde hasar görüp güçlendirmesi yapılan ancak belgelendirilemediği için hasarlı durumda gözüken ve Kocaeli Valiliği`nin yıkılacak binalar listesinde yer alan yapı sahiplerinin 31 Aralık tarihine kadar bağlı bulunduğu belediyeye başvurarak iskan almamaları halinde haklarını kaybedeceği açıklandı. İzmit Belediyesi`nden yapılan açıklamaya göre Kocaeli genelinde 3 bin 751 bina için yıkım kararı çıkarıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi geçtiğimiz eylül ayında, güçlendirmesi yapılan fakat iskanı alınmayan bina sahiplerinin 31 Aralık tarihine kadar bağlı bulundukları belediyelere başvurarak bunu belgelendirmeleri yönünde bir karar almıştı.
 
270 BAŞVURU
İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Mehmet Öğretmen, Büyükşehir Belediye Meclisi`nin aldığı karardan yararlanmak için şimdiye kadar 270 adet onarım güçlendirme iskan başvurusu yapıldığını belirtti. Öğretmen, “Gelen başvurulardan 261`ne onarım güçlendirme iskanı verildi. 5 başvurunun yapılan kontrollerde olumsuz olduğu belirlendi. Verilen iskanlardan 10 tanesi onarım-güçlendirme ruhsatı olmadığı halde güçlendirmesini yapmış olan ve lisanslı büro (risk analizi) yetki mühendislerinden teknik raporlarını alan binalardır.
 
31 ARALIK`A KADAR
Halen, İzmit`te deprem sonrasında binalarını güçlendirdikleri halde iskan almamış 100`e yakın hak sahibinin olduğunu tahmin ettiklerini kaydeden Öğretmen, “Bu kişiler 31 Aralık tarihine kadar mutlaka belediyemize gelerek iskan ruhsatlarını almalılar. Aksi halde haklarını kaybedecek ve binaları yıkılacaktır” dedi. Öğretmen, onarım güçlendirme iskanı alan hak sahiplerinin aralık sonuna kadar Kocaeli Valiliği`ne başvurarak yıkılacak binalar listesinden isimlerini sildirmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Açıklamada güçlendirmesi yapılan ancak onarım güçlendirme iskanı almadıkları için yıkılacak binalar listesinde bulunan hak sahiplerinin resmi bir tebligat beklemelerine gerek olmadan bağlı bulundukları belediyelere başvurmaları gerektiği de aktarıldı.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ