KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Yılbaşında trafik cezalarına dikkat
Yılbaşında trafik cezalarına dikkat
Güncel
29 Aralık 2009 Salı 12:10
  • 729
  • 0

Yılbaşında trafik cezalarına dikkat

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Burak Güngör, 3-4 şişe bira içen bir kişinin kaza yapma oranının 11 kat arttığını belirterek, yılbaşında alkol alacak sürücüleri uyardı.

Güngör, yaptığı açıklamada, yeni yıl kutlamaları sırasında alkollü içki kullanımının arttığına dikkati çekerek, alkol kullanımı yüzünden birçok trafik kazası meydana geldiğini hatırlattı. Yapılan zamlarla 2010 yılının ilk dakikalarından itibaren alkollü araç kullanırken ilk kez yakalanmanın cezasının 548 lira, kırmızı ışıkta geçmenin ise 130 lira olacağını dile getiren Güngör, yılbaşı gecesinin mutlu ve kazasız geçmesi için özellikle sürücülerin alkolden uzak durmalarını istedi.

Sürücüler ile özellikle içki satışı yapılan yerlerin yılbaşı gecesinde daha dikkatli olmalarını isteyen Güngör, alkollü alanların kesinlikle araç kullanmamaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Eğlence yerlerinde, özel mekanlarda veya gazinolarda işletmecilerin alkol alan müşterilerini evlerine bırakacak araç ve şoför temin ederek olası kazalara meydan vermemeleri gerekir. Özellikle 15-25 yaş arası gençlerin kendi aralarında parti düzenleyerek alkol almaları ve daha sonrada araç kullanmaları kazalara yol açabilmektedir. Bu nedenle gençlerin kendi aralarında araç kullanacak birini belirlemeleri ve yollarda aşırı hızdan kaçınmaları gerekir. Trafik zabıtalarının da eğlence yerlerinde tedbirlerin geliştirilmesine destek vermeleri daha iyi olacaktır.”

Güngör, 3-4 şişe bira içen bir sürücünün kaza yapma riskinin, alkol almamış bir kişiye göre 11 kat fazla olduğunu belirterek, “0,50 promil alkol almış kişide algılama ve refleks yavaşlaması, dikkat bozulması, kontrol güçlüğü, fazla konuşma ve gülme gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu kişilerin kaza riski 2 kat fazladır. 100 promil alkollü kişilerde ise aşırı konuşma, yürüme bozukluluğu gibi belirtilen görülürken kaza yapma riski 10 kattır” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ