KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Yılda 3 bin kişi silahlarla ölüyor
Yılda 3 bin kişi silahlarla ölüyor
Güncel
07 Aralık 2009 Pazartesi 08:54
  • 608
  • 0

Yılda 3 bin kişi silahlarla ölüyor

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Dedeman, yılda 3 bin kişinin ateşli silahlarla öldüğünü söyledi.

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman, Türkiye`de, yılda 3 bin kişinin ateşli silahlarla öldüğünü bildirdi.

Dedeman, Umut Vakfı tarafından Gaziantep Dedeman Otel`de düzenlenen, "Türkiye`de Bireysel Silahsızlanma ve Şiddet Haberleri Gaziantep Yerel Medya" konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, 16 yıllık çalışma sürecinde, medya mensuplarının, özellikle bireysel silahlanma ile oluşan yaşam hakkı ihlalleri ilgisi ve silahsızlanma konusunda her zaman desteğini gördüklerini söyledi.

Şiddetin büyük ölçüde toplumsal eşitsizlikten kaynaklandığını ifade eden Dedeman, "Bu eşitsizlikler korkularımızı körükleyen, gittikçe daha fazla şiddet doğuran bir sarmal oluşturuyor. Suç konularının ve şiddetin medyatik olması bir sorundur. Bu sorunun da bir tür eşitsizliğe dayandığını düşünebiliriz" diye konuştu.

Şiddetin medyatik olmasının yarattığı korkunun kaynağını ve sonuçlarını sorgulamak ve anlamaya çalışmak gerektiğini bildiren Dedeman, şöyle devam etti: "Suç konularının ve şiddetin medyatik olması bir sorundur. Çünkü medyadaki şiddetin, biz izleyiciler tarafından ilgiyle ve fazlaca tüketilmesinin nedeni, belki de toplumsal eşitsizlikten kaynaklanıyor. Şiddetin medyatik olmasının yarattığı korkunun kaynağını ve sonuçlarını sorgulamak ve anlamaya çalışmak, şiddetsiz bir toplum tahayyülümüzü gerçekleştirmek için üstlenmemiz gerekin bir sorumluluktur. Bu anlamda, medyadaki şiddete sadece hayır demiyoruz.

Medyadaki şiddetin evrenini, her yönüyle anlamaya gayret ediyoruz. Bu seminerler dizisinin program içeriği büyük ölçüde bu anlayışa dayanmaktadır.

Ayrıca bu seminerler dizisi, üstlendiğimiz sorumluluğu sizlerle paylaştığımız bir zemindir. Dünyanın pek çok ülkesinde, silahları kolaylıkla edinen gençler ve çocuklar, kendi okullarında, arkadaşlarını, öğretmenlerini ve ardından da kendilerini salip oldukları ateşli silahlarla öldürdüler... Bu saldırgan gençlerin ve çocukların hepsi kolaylıkla silahlandılar ve ciddi düzeyde şiddet içerikli medya mesajları tükettiler. Bizim ülkemizdeki gençler ve çocuklar için de durum geçerlidir."

 

MEDYANIN ŞİDDET ORTAMININ OLUŞMASINDAKİ ETKİSİ

Medyanın şiddete olan etkileri konusunda dünyanın değişik ülkelerinde araştırmalar yapıldığını belirten Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman, şu bilgileri verdi: "Türkiye`de, yılda 3 bin kişi ateşli silahlarla ölüyor. Bu ölen kişilerin 700`ü de ateşli silahlarla kaza sonucu ölüyor. Ülkemizde silah bir kültürel özellik olarak kabul ediliyor. Kızgınlık, öfke ve düşmanlık gösterisinde ateşli silah kullanıldığı gibi silahla şerefin, namusun korunacağı, coşkunun kutlanabileceği zannediliyor." Gazetecilerin şiddet konusunda sorumlulukları olduğuna dikkati çeken Dedeman, şunları söyledi: "Gazeteciler, şiddet konusunda çok önemli rol üstleniyor. Şiddet olaylarıyla karşılaşırken, haberlerinizi kurgularken ve bizlere aktarırken, karşı karşıya olduğumuz durumun öncelikle insanın yaşama hakkıyla ilgili olduğunu hatırlamanız önemli bir adımdır. Şiddet haberleri, medya izleyicisine çeşitli hayat hikayeleri anlatıyor. Bizlerin kolaylıkla tükettiği bu hikayelerdeki gerçekliklere, bu hikayelerin gösterdiği sorunlara ne denli duyarlıyız? Bu haberlerin ve olayların tanıkları olan gazeteci arkadaşlar, bu hikayelerin anlatıcıları olarak üstlendikleri rolün ve sorumluluğun farkında mıdırlar?" Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ise Gaziantep`in sadece ekonomik alanda değil, sosyal, kültürel ve turizm alanlarında da hızla gelişmeye çalışan bir il olduğuna dikkati çekti.

Vali Kamçı, illerin ve ülkelerin kalkınmasında basının da çok önemli bir göreve sahip olduğunu ifade etti.

-NAİL GÜREL Oturum başkanlığını gazeteci Yusuf Ağar`ın yaptığı seminerin oturumunda konuşan Umut Vakfı Onursal Mütevellisi ve Gazeteci Nail Güreli ise gazetecinin toplumsal sorunlara duyarlı, güçlüye karşı zayıfın ve haklının yanında olan, eleştirel bakış açısına sahip olması gerektiğini kaydetti.

Güreli, yasama, yargı ve yürütmeden sonra 4. güç olarak adlandırılan basının görevinin, toplumu bilgilendirmek, ilkeli habercilik yaparak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek olduğunu belirtti.

"Şeytan Üçgeni" olarak adlandırdığı basın-siyaset-ticaret ilişkisinin basın özgürlüğünün önündeki en büyük engel olduğunu ifade eden Güreli, şiddet konusunda da gazetecilerin sorumluluk altında olduğunu, bu sorumluluğun yerine getirilmesinin de hayati önem taşıdığını söyledi.

Güreli, gazetecilik meslek ilkeleri ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Hak ve Sorumluluk Bildirgesi hakkında da katılımcılara ayrıntılı bilgiler verdi.

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Demirbaş, "Suç Korkusunun Yansıması Bakımından Şiddet Haberleri", Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulrezak Altun, "Medya Okur-yazarlığı", Umut Vakfı Mütevellisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Fikret İlkiz ise "Nefret Suçları" konulu konuşma yaptı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ