KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir’in aletleri doğru çalışmıyor
Büyükşehir’in aletleri doğru çalışmıyor
Güncel
16 Nisan 2010 Cuma 17:36
  • 2109
  • 1

Büyükşehir’in aletleri doğru çalışmıyor

Büyükşehir Belediyesi nisan ayı meclis toplantısında konuşan CHP’li meclis üyesi Fahri Örengül: “Büyükşehir’in çevre denetim aletleri çalışmıyor” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı toplantısı birinci birleşimini gerçekleştirdi. 122 maddenin görüşüldüğü toplantıda, Saadet Partililer 7 önerge, CHP ise 1 önerge sundu. Oturumda söz alan CHP`li meclis üyesi Fahri Örengül, Büyükşehir Belediyesi`nin çevre denetlemesinde kullandığı cihazların doğru çalışmadığını söyledi. Toplantıda ayrıca, ihtisas komisyonlarına üye seçimi yapıldı.  Büyükşehir Belediye Meclisi`nin nisan ayı toplantısında meclis başkanlığını, belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu şehir dışında olduğu için, başkan vekili İlyas Şeker yürüttü.
 

YETKİLER GENİŞLETİLSİN
Toplantıda 122 gündem maddesi ele alınarak karara bağlandı. SP ve CHP`nin önergeler sunduğu toplantıda, faaliyet raporu Karaosmanoğlu olmadığı için okunmadı ve faaliyet raporu görüşülmek üzere 2. oturum 19 Nisan saat 15.00`da yapılmak üzere karar alındı.
Gündem maddeleri arasında yer alan “Hava kirliliği ile ilgili Çevre Sağlık Komisyonu ve Hukuk Komisyonu`nun ortak raporuyla ilgili CHP grubu bir önerge sundu. Önergede, çevre denetlemelerinde belediyenin yetkilerinin genişletilmesi, bunun için bakanlığa bildiride bulunulması istendi.


SP ÜYELERİNDEN 7 ÖNERGE
Örengül, “Büyükşehir`in denetleme aletleri doğru çalışmıyor” dedi. Örengül`ün açıklamasına, AKP kanadından itirazlar yükseldi. İlyas Şeker, bu iddiayı doğru kabul ettiğini ama Örengül`den ispatlamasını istedi. Örengül ise, “Bunu ben değil sizin araştırmanız gerekiyor” şeklinde cevap verdi. Meclis toplantısında SP`liler de 7 önerge sundu. Birinci önergede, Hayat Kimya Fabrikası`nın çevre kirliliğine sebep olduğu, denize kimyasal madde döktüğü iddiası yer aldı. Şeker ise, denizin uçaklarla sürekli denetlendiğini ama konunun yine de araştırılacağını söyledi.
 

LÜKS ARAÇLARA BAKIN
SP`nin ikinci gündem maddesi ise domuz ve at eti üzerineydi. Son zamanlarda ortaya çıkan domuz ve at eti sıkandallarının, denetlemelerde bir zaviyet mi var sorularını akıllara getirdiğini söyleyen SP`lilere İlyas Şeker`den cevap geldi. Şeker, “Biz denetimlerimizi hız kesmeden sürdürüyoruz ama 24 saat denetleyemeyiz” dedi. Fahri Örengül ise söze girerek, “İnsanlar ne yapsın ucuz et diye alıyorlar, açlık sınırı et yemelerine müsade etmiyor”şeklinde konuştu. Şeker ise, “Kimin aç olup olmadığını lüks araçlarına bakarak anlayabilirsiniz” şeklinde imalı bir cevap verdi.
 

AKP YAKINLARINA MANZARALI
SP`nin diğer bir soru önergesi, İzaydaş`ın Çağdaşkent İplikçi Deresi üzerinde başlatmış olduğu regrasyon alanının neden durdurulduğuydu. İlyas Şeker, burada merkezde bir çökme olmadığını, buraların kurumsallaştırıldığını ancak içerisinde insanların oturduğu konutların okul dönemine kadar boşaltılmayacağını ve okulların tatil olmasından sonra ise binaların boşaltılarak, dolguya devam edeceğini açıkladı. SP`lilerin bir başka önergesi ise, Kent Konut`un yaptırdığı konutlarda, deniz manzaralı ve güzel görüntülü dairelerin belediye ve AKP yöneticilerine yakın insanlara tahsis edildiği iddiasıydı. Şeker, konunun araştırılacağını ifade etti.
 

TÜRKÇE TABELAYA DİKKAT
SP`liler diğer bir önergesinde, Türkçe isimli tabelalarla ilgili aldıkları kararlara uyulmadığını ve belediye başkanlarının bu tür yerlerin açılışına katılarak, kurdelelerini kesmesiydi. SP`liler bu konuya özen gösterilmesini istedi. SP`lilerin son önergesinde ise Gebze Tatlıkuyu`da vadi içerisine harfiyat dökümünden elde edilen harcı kimin aldığıydı. Şeker, buraya kesinlikle şehir dışından harfiyat dökümü yapılmadığını, yapan olursa kendilerine bildirmesini isteyerek, “Buradaki harfiyatın harcını İzaydaş alıyor ve atıkların ayrıştırılması ile toplumsal eğitim çalışmalarında değerlendiriyor” dedi.


BÜYÜKŞEHİR İHTİSAS KOMİSYONLARI

KOCAELİ GÖLCÜK-BAŞİSKELE
TERMAL TURİZM BİRLİĞİ ÜYELERİ

Metin Torunoğulları
 Mehmet Olgun
Ahmet Karaaslan
Fahretin Büyükoğlu
 

ENCÜMEN ÜYELERİ
Şener Söğüt
Hamdi Yeşilkaya
Hüseyin Bülbül
Ahmet Karaslan
Şaban Sarıgülle
 

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU
Okşin Becet
Pınar Naak
Tacetin Akyol
Erdoğan Güney
Bülent Koçak
İsmail Baran
Mustafa Şahintürk
Zeynel Sarıkaya
 

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU
İlyas Şeker
Mehmet Zekeriye Özak
Çoşkun Çabukel
Mustafa İltekin
Yusuf Tekin
Mustafa Taşkan
Selahattin Kabadayıoğlu
Ali Haymanalı


ULAŞIM KOMİSYONU

Metin Torunoğulları
Adnan Balcı
Faik Çakıroğlu
Muammer Biner
Satı Mehket Külte
Mahacır Taşdemir
Fahrettin Büyükoğlu
Mehmet Ali Kaplan
 

TÜRLÜ İŞLER KOMİSYONU
Faruk Denli
Nilgün Yıldırım
Mehmet Olgun
Yusuf Turan
Bülent Çorapsız
Adnan Uysal
Ömer Öztürk
Recep Özbakır
 

KOCAELİ-KARTEPE TURİZM
MERKEZİ BİRLİĞİ ÜYELERİ

Nilgün Yıldırım
Zafer Arat
Hüseyin Bülbül
Engin çakmak
 

KOCAELİ- KANDIRA KIYI BANDI KÜLTÜR VETURİZM
KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ BİRLİĞİ ÜYELERİ

İlyas Şeker
Erdoğan Güney
Hustafa Rüştü Uygur
M. Zekeriya Özak


HUKUK KOMİSYONU

Resul Tat
İsmail Keskin
Mehmet Şendoğan
Zafer Arat
Ali Kocabıçak
Fahri Örengül
Ali Haymanalı
Ragıp Yürük
 

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU
Hikmet Tunçay
Olcay Ulus
Kemal Kotan
Kerim Büyükgöz
Ahmet Pehlivan
Yaşar Sönmez
Engin Çakmak
Şefik Karaslan
 

EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU
Oya Tunçel
Levent Değirmenci
Selçuk Avcı
M.Rüştü Uygur
Seyfettin Ağtaş
Süleyman Tanyıldız
Süleyman Karaman
İbrahim İlhan

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ