KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8107 TL
  • 6.5687 TL
  • 7.3668 TL
Kocaeli Zirve
Yirmi yıllık birikimini tanıttı
Yirmi yıllık birikimini tanıttı
Güncel
08 Aralık 2012 Cumartesi 09:02
  • 666
  • 0

Yirmi yıllık birikimini tanıttı

KOÜ’nün İngilizce bölümü öğretim elemanı İsmail Hakkı Paslı, 20 yıllık birikimi olan Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe şeklinde hazırladığı sözlüğünü tanıttı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce Bölümü öğretim elemanlarından İsmail Hakkı Paslı, Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe şeklinde hazırladığı ve içerik olarak karmaşık ifadeler ile bulunması zor olan kelime grupları gibi terimleri kapsayan sözlüğünü Gölcük Belediyesi Sanat Cafe`deki imza gününde tanıttı. 

 
KİTAPTA TOPLADI
İngilizce öğretim elemanı İsmail Hakkı Paslı, üniversite öğrenciliği sırasında derslerinde karşılaştığı ve mevcut kaynaklarda eksik ya da karşılığı bulunmayan ifadeleri kendine özgü bir formatta biriktirmeye başladı. Daha sonra Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe şeklinde, tek kelimelik karşılık sunan sözlüklerden farklı olarak, kelime grupları karşılıklarını içeren ve uzun süredir birbirinden faklı kaynaklardan sağladığı bu derlemeleri bir kitapta topladı.
 
KOLAYLIK SAĞLAYACAK
Daha sonra bu birikimini bir sözlük şeklinde yayınlamaya karar verdiğini ifade eden yazar, kitaplarının birincisini 2000 yılında olmak üzere, ikincisini de 2012 yılı içinde piyasaya sürdü. Yazar Paslı, “Türkçe`de veya İngilizce`de çok sık kullanılan ve kalıplaşmış; ‘şuna da değinmek gerekirse, sözün kısası, eski dilde, Türklerce bilinen` gibi birden fazla kelime barındıran ifadeleri bu sözlükte bulmak İngilizce alanında çalışan öğrenci, öğretmen ve akademisyenler için büyük bir kolaylık sağlayacaktır” dedi.
 
KLAVUZ DA 2013`TE
Yazar Paslı, yirmi yıla yakın bir zaman süren bu çalışmasını önceki gün, Gölcük Belediyesi Sanat Cafesi`nde öğretmen, eğitimci ve öğrencilerden oluşan guruba tanıttı. Paslı, ilkokul öğrencilerinden akademisyenlere kadar herkesin rahatlıkla yararlanabileceğini söylediği kitabını, slayt gösterili tanıtımla anlattı. Ardından kitaplarını imzalayan İsmail Hakkı Paslı, her meslek gurubundan kişilerin işine yarayabilecek, Pratik İngilizce Konuşma Klavuzunu da 2013 yılında yayınlanacağını açıkladı.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ