KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Yusuf Türk itiraz etti
Yusuf Türk itiraz etti
Güncel
20 Eylül 2010 Pazartesi 14:26
  • 2921
  • 16

Yusuf Türk itiraz etti

Hizmet-İş Sendikası 2 No’lu Şube’nin birinci olağan kongresinde, şube başkanlığı seçimini bir oyla kaybeden Yusuf Türk seçim kuruluna itiraz dilekçesini verdi

Hafta sonu yapılan ve büyük bir çekişmeye sahne olan Hizmet-İş Sendikası 2 No`lu Şube`nin birinci olağan kongresinde, şube başkanlığı seçimini bir oy farkla rakibi İrfan Gün`e kaptıran Yusuf Türk, dün İzmit İlçe Seçim Kurulu Başkanı hakim Nusret Sefa Taner`e itiraz dilekçesini verdi. Türk oy sayımında şaibe olduğunu belirterek, “Yönetim, denetim, disiplin ve üst kurul asil üyelerinin dörtte üçünü ben kazanıyorum ama başkanlık seçimini bir oy farkla kaybediyorum” dedi.
 

RAHAT ÇALIŞAMAZ
Kongre sonrasında ortaya çıkan tablonun İrfan Gün için içler acısı bir durum yarattığını söyleyen Yusuf Türk, “Anahtar listede bulunan 34 adaydan 25`i benim listemde asıl üyeliklere seçilmişlerdir. İrfan Gün`ün listesinden ise sadece 9 kişi seçilmiştir. Ortaya çıkan tabloda seçilenlerin ezici çoğunluğu bizdedir. Bu yapı, Büyükşehir ve İSU`da çalışan arkadaşların hak ve menfaatleri kollayacak bir yapı değildir. Sendikal mücadeleyi sergileyecek bir yapı oluşmamıştır” diye konuştu.
 

İTİRAZ GEREKÇELERİ

Bir oy farkıyla seçimi kaybeden Yusuf Türk ilçe seçim kuruluna yaptığı itirazda şu gerekçeleri sundu; 
-Hizmet İş Sendikası şube olağan genel kurul seçimlerinde ekli (çarşaf liste) tek oy pusulası kullanılmıştır.
-Seçimler başlamadan önce delegelere her bir organa seçilecek yönetici sayısı kadar işaret koymaları yönetici sayısından fazla adayın işaretlendiği oy pusulalarının geçersiz olacağı ilan edilmiştir.
-Oylar sayılırken 11 adet oy pusulasında seçilecek yönetici sayısından daha fazla adayın işaretlenmiş olmasına, bu durumun geçersizlik nedeni olmasına karşın bu oy pusulaları iptal edilmemiş, kısmen geçersiz kabul edilerek sonuçlarda dikkate alınmışlardır.
-Bir oy pusulasının kısmen geçerli sayılması hukuken olanaklı değildir. Gizli oy açık sayım ilkesinin hayata geçirilebilmesi için seçmen iradesinin açıklıkla sandığa yansıması gerekir. Tereddüde yol açacak her durum oy pusulasının doğal olarak iptal sebebidir.
-Nitekim itiraz konusu yapılan seçimlerde birden fazla oy pusulası varmış gibi işlem yapılmış, geçersiz olacağı önceden oy kullanacak delegelere duyurulmuş olmasına rağmen seçilecek kişi sayısından fazla adayın işaretlendiği oy pusulaları kısmen geçerli kabul edilip, sadece fazla işaretlenmiş olan organ kısmı geçersiz sayılarak hukuka aykırı bir şekilde tasnif edilmiş ve sonuçların belirlenmesinde dikkate alınmıştır.
-2821 sayılı Sendikalar Yasası`nın 14. maddesi bu durumun tespiti ve hukuka aykırılığın giderilmesi için görevli seçim kuruluna 2 gün içinde başvuru zorunluluğu getirmiş olduğundan, hukuka aykırılığın giderilmesi için itiraz etme zorunluluğu doğmuştur.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ