KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Yüzen saraylar
Yüzen saraylar
Güncel
25 Ekim 2010 Pazartesi 09:15
  • 1163
  • 0

Yüzen saraylar

Superyacht Design Symposium 2010 hayalleri gerçeğe dönüştürmenin yollarını arayacak

Dünya süper yat trendlerinin belirlendiği Superyacht Design Symposium 2010'a sayılı günler kaldı. Katlanabilir helikopter pisti ya da kamaraya özel balkon gibi ihtiyaçları yerine getiren tasarımcılar ve tersaneler, yat sahipleriyle bir araya gelip onların hayallerini gerçeğe dönüştürmenin yollarını arayacaklar.

 


Süper yatların dünyasında yaşanan her gelişme denizciliğin tüm alanlarında domino etkisi yaşatır. Süper yatlar üzerinde uygulanmaya başlanan her yenilik, küçültülmüş ölçekleri ve ucuz versiyonlarıyla birkaç sezon sonra ‘fabrikasyon' teknelere de yansır. İşte sırf bu neden bile beni süper yatların dünyasına çekmeye yeter. 25-26 Ekim tarihlerinde Palm Beach Florida'da mavi gezegenimizin her yerinden tasarımcılar, tersane sahipleri, mühendisler, mimarlar, charter firması yetkilileri, kaptanlar ve en önemlisi süper yat sahiplerinin akın ettiği bir sempozyum gerçekleşecek. Superyacht Design Symposium, gerek konuşacak isimleri gerek belirlediği konu başlıklarıyla denizcilik sektörüne yine yön verecek hiç şüphesiz.

 


Geçen yıl 150 katılımcıyla New York Plaza Hotel'de yapılan fikir alışverişlerinde öncelikle yat üretiminde minimum ‘karbon ayak izi'nin önemi vurgulanmıştı. Çevreci yat üretiminin desteklenmesinin, ancak teknolojinin sergileyeceği gelişmelerle mümkün olacağı aynı panelde tartışılmış ve sadece yatların değil, marinaların da bu yaklaşımdan nasibini alması gerektiği fikri benimsenmişti. Sempozyumun geri kalanında yelkenli yatlarda güvenlik, korsanlara karşı alınacak önlemler, deniz uçakları ile helikopter operasyonları konuşulmuştu. Bir yıl sonra helikopterle yatlarına ulaşmak isteyenlerin taleplerini, açılır kapanır bir heli-pist tasarımıyla İtalyan Besenzoni firması 24 metre üzeri yatlar için çözdü ve bu yıl Cenova Fuarı'nda tanıtımını yaptı.

 

TASARIMCILAR İÇİN TİCARİ GERÇEKLİK

Superyacht Design Symposium 2010'a sayılı günler kala yat sektörü kulislerinde bu yılki konu başlıkları üzerine tartışmalar başladı bile. Benim merakımı çelen ve sonuçlarını heyecanla bekleyeceğim tartışma konularının başında ‘tasarımcılar için ticari gerçeklik' geliyor. Hani okul yıllarında ‘sanat için sanat mı yoksa halk için sanat mı' gibi sonu gelmez tartışmalara benzeyen bu başlık, aslında bir tasarımcının projesine sadık kalmak ve onu korumak için nelerle uğraştığını ve karşılığını alıp almadığını su yüzüne çıkarmayı amaçlıyor. Kâğıt üzerindeyken yat sahibi tarafından kabul gören birçok fikirden uygulama aşamasında vazgeçildiği ya da müdahale edildiği bilinen bir gerçek. Peki o zaman tasarımcı fikirlerini nasıl koruma altına almalı? Bu konuyu tartışmak üzere tasarımcılar, yat sahipleri ve denizcilik konusunda uzmanlaşmış hukuk kadroları sempozyumda hazır bulunacak.
Diğer tartışma konusu da; yat sahiplerinin talepleri, bir başka deyişle modern yatçıların ihtiyaçları. Evrensel sınırların kalkması, her türlü coğrafi koşula uyum sağlayacak yatların tasarlanmasına neden oldu. Zaten bundan 30 yıl önce üretilen yatlara bakarak tekne sahiplerinin ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini görmek de mümkün. Örneğin; klasik bir yelkenlide küçük bir havuzluk o zamanlar makul kabul edilirken, şimdi teknelerin enlerinin genişlemesiyle büyük güverteler ve çift dümenle geniş oturma yerlerinin bulunduğu dev havuzluklar tekne silüetlerini değiştirdi. Motoryat dünyasında da durum farklı değil. Enine genişleyen yatlar aynı zamanda apartman gibi kat kat yerleşim planlarına sahip oldu. Özel balkonlu kamaralar, fitness ve sinema salonları, SPA'lar artık her süper yat sahibinin aklında olan sıradan özellikler.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ