KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Zamlar çileden çıkarıyor
Zamlar çileden çıkarıyor
Güncel
28 Aralık 2012 Cuma 10:29
  • 1980
  • 9

Zamlar çileden çıkarıyor

Vatandaş zamlardan bıktı usandı. Yeni yılla birlikte özellikle sigara ve alkole büyük oranda ‘zam gelecek’ söylentileri ise tüketicileri çileden çıkardı

Hükümet tarafından belli aralıklarla yapılan zam furyasına yılbaşından sonra devam edilecek. 2013 yılında hükümet elektrik, doğalgaz, su, sigara, alkol ve daha birçok kalemde zam hazırlığına girdi. Özellikle sigara ve alkolde yüzde 50`lere kadar yapılması düşünülen zam vatandaşı düşündürmeye başladı bile. Yeni yılda dalga dalga gelecek olan zamları biz de İzmitliler`e sorduk. Kimisi sigara ve alkole gelecek zammı caydırıcılık olarak yorumluyor. Çoğu kişi de bu zamlarla birlikte sigara ve alkol tüketiminin daha fazla artacağını söylüyor. Elektrik, doğalgaz, ulaşım gibi kallemlere zam yapılması düşüncesi bile vatandaşların tüylerini diken diken ediyor. 

 
 

MECBUR ÖDEYECEĞİZ

Seyit Gülcan (55)
Zam ne zaman iyi oldu ki şimdi de iyi olsun. Sürekli olarak bir şeylere zam geliyor. Artık bunlarla yaşamaya alıştık. Sabah kalkıyoruz zam, diğer gün yine zam. Elektrik ve doğalgaza daha yeni zam gelmişken yine tekrardan neden zam geliyor anlamak mümkün değil. Ama mecbur ödeyeceğiz. 
 

TAM TERSİ OLACAK

Metin Akar (31)
Hükümetin yaptığı bu zamlara artık akıl ermiyor. Sürekli olarak bir şeylere zam yapıyorlar. Sigara ve alkol kullananların, zam nedeniyle bunları bırakacaklarını sanıyorlarsa bence yanılıyorlar. Tam tersine insanlar sinir ve stresten daha çok içmeye başlayacaklardır. Zaten insanların artık sosyallikleri bile kalmadı. 
 

CAYDIRICI OLABİLİR

Emrah Yılmaz (23)
Bu yaşanan zamlara kimsenin sıcak baktığını sanmıyorum. Bence hükümet sigara ve alkol zammında caydırıcı olmayı düşünüyor. Caydırıcılık açısından iyi olabilir ama caydırıcı olabilir mi diye bunu düşünmek lazım. Ama diğer zamları anlamak mümkün değil. 
 

ZAM İYİ OLABİLİR

Kaya Öztürk (63)
Sigara ve alkol zammı iyi olabilir ama diğer zamları anlamak mümkün değil. Ben büfe işletmecisi olarak bunu söyleyebiliyorum. Ama zamların ardından insanları, bunlar daha çok tetikliyor ve insanlar daha çok içmeye başlıyor. Sigara zaten strese yenik düşenlerin mahkum olduğu şey. 
 

BIRAKACAĞINI SANMAM

İsmail Aslan (22)
Bu yapılan zamların hükümet tarafından caydırıcı olması nedeniyle yapıldığını düşünüyorum. Ama ne yazık ki bu zamlar kimse açısından caydırıcı olmayacak. Eğer kişi sigara içiyorsa yada alkol kullanıyorsa bunu bırakacağını sanmam. Hatta daha çok bile içebilir. 
 

ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Görkem Özay (21)
Yapılan zamların hiçbirini doğru bulmuyorum. Zaten sürekli olarak bir şeylere zam geliyor. Yeni gelecek zamlarda kötü olacaktır. Daha alkol ve sigara yeni zam gelmişken bir kez daha neden zam geliyor. Bunu içen insanlar zaten yine içecek. Hadi bunu yapıyorlar ama neden elektrik ve diğerlerine zam geliyor. Anlamak mümkün değil. 
 

DAHA YENİ GELMİŞTİ

Bilal Filiz Fidan (26)
Daha yeni zam gelen her şeye yeniden neden zam geliyor. Bunun anlaşılması zor. Kimse neden bazı şeylere zam geldiğini sormuyor, sadece gelen zamlara ayak uyduruyor. Bunun caydırıcı olduğunu düşünmüyorum. Sigara ve alkolü belki anlayabilirim ama diğerlerini anlamam mümkün değil. 
 

KİMSE SEVİNMEZ

Gökhan Sarıoğlu (21)
Gelen zamlara kimsenin sevineceğini düşünmüyorum. Sonuçta herkesin cebinden biraz daha fazla para çıkacak. Vatandaşın cebine giren hep aynı ama çıkanlara baktığımızda ise bu daha fazla. Bu nedenle de zamların hiçbir şekilde kabul etmemiz mümkün değil. 
 
 

CEBE GİREN AYNI

Abuzer Caruz (45)
Sigara ve alkol zammını destekliyorum ama diğer kalemlerdeki zamlarda neyin nesi. Zaten vatandaş kıt kanaat geçiniyor. Cebine giren para hep aynıyken cepten çıkanlar hep farklı. Sürekli olarak zam geliyor. Artık ne yapacağımızı şaşırdık. Ama yine de sesimizi çıkarmadan ödüyoruz. 
 

DAHA ÇOK İÇECEK

Yasin Arık (32)
Gelecek olan zamları anlamak mümkün değil. Eğer bu zamlarla vatandaşları sigara ve alkolden uzak tutmayı düşünüyorlarsa eğer bunda başarılı olmayacaklar. Tam tersine insanlar daha çok alkol ve sigara içecek. Çünkü yapabilecek artık başka bir şeyi kalmadı. Her şeye zam olunca anca bu kadar olur. 
 

DOĞRU BULMUYORUM

Turan Altaş (30)
Ben bir büfe işletmecisi olarak sigara ve alkole gelen zammı doğru bulmuyorum. Zaten onun dışında gelen zamlara kesinlikle karşıyım. Vatandaş elektrik, doğalgaz yada diğerlerine gelecek olan zammı nasıl kaldıracak. Zaten insanlar zor geçiniyor ama bunu kimse görmüyor. 
 

CEPLERİ YAKACAK

Mazhar Sağır (43)
Sigara ve alkole gelen zamları sağlık için doğru buluyorum. Sigara içilmedi veya alkol içilmediği zaman hem çevre temiz kalacak hem de insanlar daha iyi olacak. Keşke kimse sigara ve alkol kullanmasa ama kullananlar da var tabi. Bunun dışındaki zamlarda vatandaşın cebini yakacak. 
 

FAYDASI YOK

İlker Şener (55)
Sigara ve alkol sağlığa zararlı, bunu artık herkes biliyor. Ancak yaşanan zamların ardından içenler yine içmeye devam edecek. Değişen bir şey olmayacak. Hatta zamlardan sonra daha çok içecekler. Bu nedenle de zamlar doğru bulmuyorum. Bu zamların kimseye faydası olmayacak. 
 

SAĞLIĞA ZARARLI

İhsan Öziş (46)
Sigara sağlığa zararlı. O nedenle sigaraya gelen zammı anlayabiliyorum. Bunu hükümet caydırmak için yapıyor. Belki bu gelen zamlarla sigara yada alkol kullananlar biraz daha azaltır hatta belki de bırakır. Ama diğer zamları kabul etmem mümkün değil. Bir aile babası olarak zor olacak. 
 

İYİ OLMAYACAK

Ayberk Şenkaya (19)
Yapılan zamların hiçbirini kabul etmem mümkün değil. İsteyen sigara içer isteyen alkol kullanır. Bunun için de parasını ister çok verir, isterse de az. Bu beni ilgilendirmez ama diğer zamlar tamamen insanları zora sokacaktır. Bu nedenle de bu zamların iyi olacağını düşünmüyorum. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ