KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Zeytinci: KOTO, 4 bin üyesini kaybetti
Zeytinci: KOTO, 4 bin üyesini kaybetti
Güncel
30 Kasım 2012 Cuma 08:35
  • 2811
  • 18

Zeytinci: KOTO, 4 bin üyesini kaybetti

KOTO geçmiş dönem Başkanı Hüseyin Zeytinci, yaklaşan oda seçimleri öncesi mevcut başkan Halil İbrahim Keleş’e fena yüklendi. Zeytinci, Keleş döneminde odanın 4 bin üye kaybettiğini açıkladı
Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) seçimlerine henüz var ancak herkes safını şimdiden belirlemiş durumda. 2013 yılı şubat-mart ayında yapılması planlanan seçimlerin epeyce sert geçmesi bekleniyor. Tüccarların seçim çalışması yaptığı şu sıralar biz de geçmiş dönem oda başkanı Hüseyin Zeytinci ile odanın durumu için bir söyleşi gerçekleştirdik. 
 
Zeytinci`nin Keleş`e olan öfkesi geçmiş değil. 
Zeytinci, Keleş`i kıyasıya eleştirdi. Çünkü Keleş`in başkanlığı döneminde odanın kan kaybettiğini düşünüyor.
Zeytinci, odadan 4 bin tüccarın icraya verildiğini söyledi.
Odanın üye sayının şu an 8 bin olduğunu aktaran Zeytinci, tek sorumlunun mevcut yönetim olduğunu aktardı.
Zeytinci`nin bir diğer iddiası ise seçimlerin 2013 Kasım ayında yapılacak olması.
Gelin bu iddianın nedenini röportajımızda okuyalım...
 
Kocaeli Ticaret Odası`nın seçimleri yaklaşıyor. Geçmiş dönem başkanı ve meclis üyesi olarak kimi destekliyorsunuz ya da destekleyeceksiniz?
Şu an Murat Özdağ, İbrahim Keleş ve Recep Ekşi olmak üzere 3 tane aday var. Ben 21 yıldır ticaret odasına hizmet veriyorum. Geçen dönem sağlık grubu olan 16. gruptaydım. Meclis üyesi olan Dr. Fahri Karson ile eczacı Hüseyin Gezer ve ben 16. grubun meclis üyesiydim. Bu dönem meclise girmeme kararı alınca benim yerime diş doktoru Bünyamin Dal geldi. Ahde vefayı bilen insanım. Beni zamanında destekleyen Fahri Bey ve Hüseyin Bey`e destek vermek zorundayım, veriyorum da. Şuan hiçbir başkan adayını desteklemiyorum. 5 grupta oyum var, grubum kimi desteklediğine kendi karar verecek. Nace kodlarının değişmesiyle meclis üyeleri ve grup sayısı çoğalabilir. Ben odayı bıraktığımda 13 bin üyesi vardı şu an da 8 bin üyesi var. Benim dönemimde Nace sistemine geçilseydi 52 tane grup olacaktı. 8 bin üyeli bir odanın Nace sistemine geçtiğiniz düşünürseniz tahmin ediyorum 32 tane grup çıkacak. Grupların meclis üye sayıları da değişecek. 
 
Sizin döneminizde neden Nace sistemine geçilmedi?
Benim dönemimde İbrahim Keleş, Burhan Kasım ve Recep Ekşi istemedi diye Nace sistemine geçilmedi. Bakın bir vakıf üniversitesi kurma projemiz vardı ancak bu proje artık yok. Neden? Bu projenin devam etmesini istemeyen İbrahim Keleş ve Burhan Kasım`dır. 
 
ÜNİVERSİTEYİ İSTEMEDİLER!
 
Neden istemediler?
O dönem 11 kişilik yönetim 10 kişi toplandığında 7`ye 3 üniversite için onay almıştık. Fakat Keleş, üniversitede okuyan bayanların şehrin yapısını bozduğunu söyleyerek sayın Kasım ve Balaban`ın da desteğiyle istemedi, üniversite olursa istifa edeceklerini söylediler. Eski Çevre Bakan`ı olan Osman Pepe, vakfı kurduğum taktirde Petkim`in arazisini vereceğini de belirtmişti. İstifa mevzusu olunca düzen bozulmasın dedim onlara ‘ağabey` gözüyle baktım ama benim iyi niyetimi  suistimal ettiklerini sonradan anladım. 
 
Peki yine bir seçim kapıda neden aday değilsiniz?
Ticaret odasının seçimlerine bu saatten sonra girmek istemiyorum. Ben odaya girdiğim gün itibariyle meclis üyeliği değil başkan vekilliği yaptım, yönetim kurulu görevlerinde bulundum, 4 yıl meclis başkanlığı, 7 yıl da yönetim kurulu başkanlığı yaptım. Dolayısıyla İzmit Ticaret Odası ve Kocaeli Ticaret Odası`nın tüm evrelerinden geçtim. Bu saatten sonra gençlerin olması gerekiyor. Meclis te 25 yaş ve üstü arkadaşlarımız var. Ben şuan emekliyim. Daha genç nesil bu işin başında olmalı. Artık belli başlı kişilerin ayrılması lazım.
 
Genç isimlere fırsat vermek gerektiğini söylediniz. Adaylardan Murat Özdağ için ne düşünüyorsunuz?
Çalışmalarını izliyorum. Başarıyı yakalamak için elinden geleni yapıyor. Genç kuşağa hitap ediyor. Etrafında kendi yaş grubu var. Başarılar diliyorum. Sayın Ekşi`ye de başarılar diliyıorum ama İbrahim Keleş`e başarılar dilemek içimden gelmiyor. Benim istediğim; bahsettiğim kriterler bir abşkanın seçilmesi ve gidip onun çayını içmek.
 
ODANIN KASASI BOŞ

Kocaeli Ticaret Odası kentte çok etkin bir kurum olduğunu düşünüyor musunuz?
Hayır, çünkü şu andaki ticaret odasının başkanı iktidar partisinin il başkan yardımcılığını yapmış birisi. Dolayısıyla hükümet iyi de yapsa kötü de yapsa kendisinde hiçbir şey söyleme hakkı görmüyor. Ben başkanlığımda hükümetin iyi yaptığına iyi, kötü yaptığına kötü diyebiliyordum. 
 
Bu süreçte Kocaeli Ticaret Odası ne kazandı, ne kaybetti?
Bir kere 4 bin üyesini kaybetti. 13 bin üyeyle bıraktım odayı ancak şuan 8 bin üye var. 4 bin üyeyi icraya verdiler. Benim dönemimde bir kişi icraya verilmemişti. Çünkü herkes oda aidatını ödüyordu. Ancak Keleş`i istemeyenlere yönelik böyle birşey yaptılar. Üyeyi atmakla bu iş olmaz, üyeyi kazanmak gerekiyordu. KOTO bu süreçte kasasında bulunan 12 milyon parasını kaybetti. Bu parayı yeni oda binasının inşaatına harcadılar. Ben şehir merkezindeki binayı 1 milyon 400 bin liraya yaptırdığımda beni eleştirenler şimdi susuyorlar. Niye? İşin içinde siyaset olduğu için. Ticaretin siyasetten uzak olması gerekiyor. Ticaret odasının başkanının siyasi olmaması lazım. Bakın benim dönemimde üyelere 4 milyon lira para dağıttık, geri dönüşümlü olarak ve tüm para geldi, hiç zarar etmedik. Bunun devam etmesi gerekirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bunu sürdürüyor ancak KOTO Yönetimi bu parayı üyelerini vermiyor, sistemi kapatmışlar. Bina yaptıracaklarına üyelerinin sorunlarını gidersinler. Bu yönetim üyesine kredi vermekte çekinen, üyesini hakir ve verimsiz gören bir yönetim. 
 
Siyaset ve ticaret bir arada olma diyorsunuz...
Ticaretin olduğu yerde siyasetin olması çok yanlış bir olgu. Ben bunu hep ayırdım. Başkanlık döneminde hiçbir siyasi partiye üye olmadım. 
 
KELEŞ VE KASIM  GEREĞİNİ GÖRECEK

Peki, meclis başkanı Recep Ekşi daha önce İbrahim Keleş`i desteklemesine rağmen şimdi ayrı bir grup oluşturdu. Neden?
Recep Ekşi o dönem hata yaptığını söyledi. Bana, ‘Bunlar senin kadar bile bu odayı yönetemediler. Özür diliyorum. Herkes hata yapabilir” dedi. Benim için özür dilemek bir büyüklüktür, her insan bunu yapamaz. Her ne kadar başlangıçta Recep Ekşi, İbrahim Keleş ve Burhan Kasım üçlüsü benim karşımda yer almışlarsa da Recep Ekşi şimdi o tarafta değil. Keleş ve Kasım`ın bu işi beceremediklerinin, üyeye eziyet ettiklerinin ve üyenin problemleriyle ilgilenmediklerinin görülmesi beni mutlu etti. Çünkü bana 4 yıl önce yapılan muamele yolda kaldı. İbrahim Keleş ve Burhan Kasım seçimlerde gereğini görecek.
 
Odaya gidiyor musunuz?
Hiç gitmiyorum. Meclis toplantılarına imza atıp salona girmeden ayrılıyorum. Ticaret odasının 73 meclis üyesi var ama en fazla 30 üye toplantılara katılıyor. Çünkü heyecan yok. Önemli olan konuşan kişinin üyeye kattıklarıdır. 4 yılda oda çok geriledi.
 
Yeni binanın aktif şekilde kullanıldığını düşünüyor musunuz?
Ben, şehir merkezindeki binada fotoğraf sergisi açıyordum. Ama yeni bina bu kadar büyük olmasına rağmen çıplak insan figürleri sergilenecek, alkol verilecek diye binanın alt katını sosyal etkinliklere kapatıyorlar. Halbu ki burası çok güzel bir sergi ve sanat salonu olabilir. Eski salondan kalma tüm malzemeler var. Hiçbir masrafları da olmaz. Şunu da söyleyeyim; eski yerimizde sergi salonun kalkmasının sebebi İbrahim Keleş ve Mustafa Balaban`ın ‘Alkol veriliyor, çıplak kadın resimleri sergileniyor` diye konuşmalarıdır. İsim vermek ne kadar güzel değil mi? Maalesef böyle.
 
SEÇİMLER KASIM AYINA ALINABİLİR

Geçmiş dönem oda başkanı olarak üyelere tavsiyeleriniz neler?
Bizi Ankara`da temsil edebilecek kişiyi seçmeli üyelerimiz.  Yaşantısıyla, bilgi birikimiyle herkese örnek olacak bir başkan seçilmeli. Bir kere eşine saygu duyacak, onu davetlere getirecek bir başkan seçmelerini istiyorum. Seçim yaparken bunu göz önünde bulundurmalılar.
 
Son olarak ne söylemek istersiniz?
 Bu seçimler ya şubat ya da kasım ayında yapılacak. Eğer yerel seçimler 27 Ekim`de yapılsaydı oda seçimleri mart ayında yapılabilirdi. Ama yapılamadığı için kasıma kalabilir. Bakanlık buna karar verecek. Odalarda siyasi yapıya kayacak olan başkanların isteği ve talepleri doğrultusunda bir düzenleme olacak. Ankara`da sistem böyle. 
 
ÜYEYE YALAN SÖYLEMEMELİ

Bu kadar eleştiriyorsunuz, ticaret odasına nasıl bir başkan gerek?
Öncelikle sosyal yapılanmayı bilen bir başkan olmalı. Odanın başındaki kişinin üyesiyle birebir ilgilenmesi, üyelerine yalan söylememesi, yanlış bilgi vermemesi lazım. Ticaret odası onurlu ve ticaretin en üst düzeyde temsil edildiği bir yerdir, odanın başındaki insanların topluma örnek olması gerekiyor. Vizyonu, dünya görüşü reel olmalı. Hiçbir siyasi baskının ve etkinin altında kalmamalı. Tüccarın sorunlarını kürsüde rahat rahat söyleyebilmeli, üst makamlara iletmeli. Ben bunları yaptım ama benden sonra gelen başkan yapmadı. Yeni dönemde seçilecek isim bu saydığım vasıfları taşımalı diye düşünüyorum.
 
3 ŞUBE DAHA AÇACAĞIM

Hüseyin Bey siyasetten koptuktan sonra neler yaptınız?
Siyasete girerken 90 oda başkanıydık. Zaten beni siyasete davet eden de TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu idi. Hükümet bazı tedbirler almasaydı Rifat Bey ve Sinan Aygün Bey de sayın Abdüllatif Şener ile siyaset yapacaktı. Ancak parti kapatılmadan 2,5 yıl önce ben zaten parti binasını kapatmıştım. Bu 2,5 yıllık süreçte de işime yöneldim. Yeni bir iş sahasına girdim ve Balaban da küçükbaş-damızlık hayvan yetiştiriciliğine başladım. 
 
Mevcut işiniz de bir değişiklikik yapmışsınız...
Evet, bana ait olan Zirve İnşaat Turizm, Bilişim Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi bünyesindeki Tj Turizm (Travel Journal yani seyahat haberleri) iş yerimizi daha göz önünde bir yere taşıdım. Artık İzmit Cumhuriyet Caddesi İpek Apartman No:168 Kat:1 adresinde halka daha yakınız. Taşınalı henüz 1,5 hafta oluyor. Bu arada sadece adres değişikliği yapmadık hizmet sahamızı da geliştirdik. Efe Tur dahil tam 168 otobüs firmasının biletlerini de satıyoruz. Türk Hava Yolları`nın Kocaeli ofisiyiz ve Pegasus`un Sabiha Gökçen biletlerinin satışını yapıyoruz. Otel rezervasyonları, kongre seminer rezervasyonları da iş sahamızın içinde. İleri gitmek için daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. 0262 331 52 89-331 02 02-0506 909 96 96 numaralı telefonlardan bilet rezervasyonu yapıyoruz. İnternet rezervasyonumuz da yeni yılda başlayacak. Bunun için altyapı çalışmaları sürüyor. 
 
Bu değişikliği neden yaptınız?
Yenicuma mevkiinden sonra Anıtpark`a doğru bir turizm acentesi yok. Burada halkla beraberiz. Bir turizm market oluşturduk. Turizm firması olarak otobüs ve uçakbileti ile otel rezervasyonu yapmak anlamında İzmit`te tekiz. Eşim Belgin Hanım`la birlikte çalışıyorum. 
 
Hedefiniz nedir?
Hedefim, şube sayısını artırmak. Yahya Kaptan, Kartepe ve Gölcük`e birer şube açmak istiyorum. İnşallah bizim için ve kent için hayırlı olur.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ