KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
CHP’den ‘ret’ oyu
CHP’den ‘ret’ oyu
Güncel
20 Nisan 2010 Salı 09:44
  • 2540
  • 5

CHP’den ‘ret’ oyu

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında CHP’li meclis üyeleri faaliyet raporuna çok sert eleştiriler getirdi, ardından ‘ret’ oyu verdi

Büyükşehir Belediyesi`nin nisan ayı toplantısının ikinci birleşimi dün gerçekleştirildi. Önceki hafta yapılan meclisin ilk toplantısına belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu katılamadığı için 2009 yılı faaliyet raporu görüşmesi ertelenmişti. Nisan ayı meclis toplantısında toplam 125 madde vardı. Geçen hafta 62 madde görüşülmüştü. Dün de 63 madde görüşüldü. Birçok madde ilgili komisyonlara havale edildi. Mecliste ayrıca CHP`lilerin 2009 yılı faaliyet raporuna olan sert eleştirileri mecliste hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu.
 

YUNANİSTAN`A GİDİLECEK
Meclisin ikinci birleşiminde ilk olarak üyelerinin Yunanistan`a yapacakları kültür gezisinin görüşülme maddesi vardı. Oylama öncesi söz alan Karaosmanoğlu, “Geçen yıl Bulgaristan`a gitmiştik. Çok faydalı bir gezi olmuştu. Onay verilmesi halinde Yunanistan gezisi de çok faydalı olacak. Arzu eden meclis üyesi ailesini de beraberinde getirebilir, fakat masraflarını kendisi ödemesi şartıyla” dedi. Madde, oy birliğiyle kabul edildi. Daha sonra 2009 yılı faaliyet raporlarına geçildi. Bu sırada Karaosmanoğlu görevini meclis birinci başkan vekili Nevzat Doğan`a devretti.
 

BAŞKAN DUYARSIZ
Raporla ilgili ilk söz alan CHP`li Ali Haymanalı oldu. Büyükşehir Belediyesi`nin alt yapı konusunda çalışmalarını tebrik ederek başladığı konuşmasında Haymanalı, “Çarpık yapılaşma için kentsel dönüşüm zorunlu. Ancak sizlerin yapığı gibi insanları oradan çıkartıp başka yere göndermeyi doğru bulmuyoruz” dedi. Mecliste yapamadıklarını yargı önünde yaptıklarını ifade eden Haymanalı, bir çok konunun yargıda olduğunu belirterek, “Meclis üyesi olarak kendi meclisini yargıya şikayet eden birileri olmak istemezdik. Ama bürokratların yaptıklarına, başkanın duyarsız kalması bizim yetim hakkını yargıda aramamıza neden oldu” şeklinde konuştu.
 

KAÇAK YAPIYA BELEDİYE ZORLUYOR  
Karaosmanoğlu`nun seçim vaatlerini de okuyan Haymanalı, “Kocaeli kentinin geldiği noktadaki akıbetin ne olacağını öğrenmek istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Daha sonra söz alan Metin Alan ise 1/1000`lik imar planlarının yapılmadığını söyleyerek, “Vatandaşı kaçak yapıya belediyeler zorluyor. Büyükşehir`in bu konuda alt belediyelere yardımcı olmalı. Bunun için kadrolarda genişletilmeli. Başka yerlere adam alacağınıza buraya alın. Bunları yapmıyorsanız, kaçak yapılaşmanın önüne geçemezsiniz” dedi. Alan`ın sözlerinden sonra konuyla ilgili konuşan Doğan ise,  1/1000`lik planların yapıldığını, 2 ay içinde biteceğini söyledi. Doğan, “Mümkün olduğu kadar binaları yıkmadan imara uygun hale getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
 

GELİR: BİR BUÇUK MİLYAR
CHP adına söz alan grup başkan vekili Av. Fahri Örengül, konuşmasının başında bir yıllık çalışmalarından dolayı belediye yöneticilerine teşekkür etti. Belediyenin 2009 yılı gelirinin 1 milyar 646 milyon 770 bin 515 TL olduğunu söyleyen Örengül, “Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamı çok şanslı bir makam. İyi bir çalışmayla yapılmayacak şey yok. Bu rakamı 6 yılla çarparsanız, 6 milyar eder” deyince AKP sıralarında “Bu kadar gelmedi” şeklinde cevap geldi. Örengül bunun üzerine, “O zaman 4 milyar dolar olsun. Ama baktığımızda yeni bir şey yok. Hizmet binası, 3 tane köprü, alt yapı vesaire. Büyük bir eser yok” ifadelerini kullandı.
 

PLAKA 77 OLSAYDI
Belediye hizmetlerinin yetersiz olduğunu söyleyen Örengül konuşmasına şöyle devam etti; “6 yıldır ulaşım master planı yapılmadı. Şimdi master planı yapıyorsunuz. Peki, ulaşıma harcanan bu kadar para ne olacak? Sizin geçmişte yaptıklarınız bununla da uyumsuz olursa? İhalelere bakıyoruz. Sanki iş verilecek adama göre plan yapılıyor. Örneğin 41 katlı otel. İyi ki plaka numaramız 77 değil, 77 katlı bina yapacaktınız. Kent trafiği 6 yıldır çözüm bekliyor. İnsanların sinirini bozacak duruma geldi.”
 

ÖLÜMLERİN YÜZDE 33`Ü KANSER
Örengül, TBMM`nin Dilovası`yla ilgili raporunu da okuyarak, “Rapora göre; ‘Ölümlerin yüzde 33`ü kanserden` diyor. Büyükşehir raporunda ise ‘Iğdır`dan daha temiz havamız var` deniliyor. Trajikomik bir durum” diye konuştu. Daire başkanlıklarına ayrılan bütçeleri de açıklayan Örengül konuşmasını şöyle sürdürdü; “fen işleri daire başkanlığına 462 milyon TL ayrılmış, harcanan 282 milyon TL demekki çalışmıyor. Ulaşım`a 90 milyon TL ayrılmış, harcanan 65 milyon TL, proje üretme birimine ayrılan 65 bin TL; harcanan sadece 5 bin TL, kültür ve sanat harcaması 42 milyon TL. Yaptığınız çalışma bu kadardır.”
 

SPOR ADAMLIĞI BÖYLE OLMAZ
Büyükşehir`in spor için hiçbir yatırım yapmayarak yılın spor adamı olmanın da çok komik olduğun söyleyen Örengül, “Milliyet Gazetesi`ni koli koli alıp dağıtarak yılın spor adamı olunmaz. Spora yaptığınız katkı Kocaelispor örneğiyle ortada” deyince AKP grubu yılın spor adamı seçilen Karaosmanoğlu`nu alkışladı. Örengül, “Neyi alkışlıyorsunuz? Kentin sosyal yaşamında ne yaptınız? İnsanların aileleriyle gidebileceği belirli spor alanları, mekanları vardı var mı?” diye sordu. Örengül, sözlerini bitirirken, “CHP Grubu olarak 2009 yılı faaliyet raporuna red oyu vereceğiz” diye konuştu. Gazetemizin baskıya girdiği sırada İbrahim Karaosmanoğlu muhalefet grubunun eleştirilerini yanıtlıyordu.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ