KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Milli mücadelede kullanılan konak YENİDEN YAPILACAK
Milli mücadelede kullanılan konak YENİDEN YAPILACAK
İhaleler
Gizem Ulutaş
30 Kasım 2017 Perşembe 11:45
  • 1298
  • 0

Milli mücadelede kullanılan konak YENİDEN YAPILACAK

Derince’de bulunan ve Milli Mücadele zamanında askeri karargah olarak kullanılan Beş Divanlı Rıza Bey Konağı, aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Konağın yeniden yapımı için 15 Aralık’ta ihale yapılacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı- İhale işleri Şube Müdürlüğü, Derince’deki Beş Divanlı Rıza Bey Konağı’nın rekonstrüksiyon (yeniden yapma) işi için ihale yapacak. Milli Mücadele döneminde askeri karargah olarak kullanılmış ve İzmit’in kurtuluşuna büyük katkılar sağlamış olan 220 metrekarelik konak, aslına uygun olarak yeniden yapılacak. Konağın yeniden yapılmasıyla turizme katkı sağlaması hedefleniyor.

 

İHALE 15 ARALIK’TA

İhale, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı İhale İşleri Şube Müdürlüğü, Karabaş Mahallesi, Oramiral Salim Dervişoğlu Caddesi, No: 80 adresinde yapılacak.  15 Aralık tarihinde yapılacak ihale, saat 11.00’da başlayacak. Sözleşmenin imzalanmasından itibaren 10 gün içinde yapıma başlanacak ve 1 yıl içinde tamamlanacak.

 

KONAĞIN ÖZELLİKLERİ

Konak, zemin ve üst kat olmak üzere iki katlı olarak yapılmış, dört cepheli bir yapıdır. Zemin katta güneydoğu cephesindeki ahır girişinden girilen taşlık bölümü yer alır. Taşlığın sol tarafında depo bölümü, sağ tarafında kuzeybatı cephesine kadar uzanan samanlık-odunluk bölümü, güneybatı kısmında da ana girişin solunda ahır bölümü yer alıyor.Asıl yaşam odalarından oluşan üst katta orta sofanın etrafında dört köşede bulunan kareye yakın dikdörtgen şekilli odalar konumlanmıştır. Güneydoğu cephesinde sofaya açılan balkon yer alıyor. Balkon gömme balkon tipindedir. Balkonun sağ ve sol tarafında konumlanan odalarda ortada ocak, ocağın bir yanında yüklük, diğer yanında gusülhane yer alır.

 

RIZA BEY KİMDİR?

Rıza Bey, 'Taşköprülü Rıza Bey', 'Beşdivanlı Rıza Bey', 'Kocabaşoğlu Rıza Bey' isimleriyle tanınan milli müfrezenin kurucusudur. Beşdivan ismi de yörede mahalleler kurulmadan önce Başdivan denilen yerden gelmiştir. 'Başdivan' ismi zamanla 'Beşdivan' diye söylenegelmiştir. Milli mücadele yıllarında müfreze kurmuş olan milis komutanı Beşdivanlı Kocabaşoğlu Rıza Bey, İzmit'in kurtuluşuna katkı sağlamıştır. Beş kardeşten biri olan Rıza Bey, Taşköprü nahiyesi eşrafından Kocabaşlar sülalesine mensup Yusuf Ağa'nın oğludur. Kurtuluş Savaşı yıllarında Rıza Bey'in babası Yusuf Ağa tarafından yaptırılan konak karargah olarak kullanılmıştır. Rıza Bey Milli Mücadele yıllarından sonra Davulcular köyünde bu konakta yaşamıştır.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ