Milli mücadelede kullanılan konak YENİDEN YAPILACAK
Milli mücadelede kullanılan konak YENİDEN YAPILACAK
İhaleler
Gizem Ulutaş
30 Kasım 2017 Perşembe 11:45
  • 1184
  • 0

Milli mücadelede kullanılan konak YENİDEN YAPILACAK

Derince’de bulunan ve Milli Mücadele zamanında askeri karargah olarak kullanılan Beş Divanlı Rıza Bey Konağı, aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Konağın yeniden yapımı için 15 Aralık’ta ihale yapılacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı- İhale işleri Şube Müdürlüğü, Derince’deki Beş Divanlı Rıza Bey Konağı’nın rekonstrüksiyon (yeniden yapma) işi için ihale yapacak. Milli Mücadele döneminde askeri karargah olarak kullanılmış ve İzmit’in kurtuluşuna büyük katkılar sağlamış olan 220 metrekarelik konak, aslına uygun olarak yeniden yapılacak. Konağın yeniden yapılmasıyla turizme katkı sağlaması hedefleniyor.

 

İHALE 15 ARALIK’TA

İhale, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı İhale İşleri Şube Müdürlüğü, Karabaş Mahallesi, Oramiral Salim Dervişoğlu Caddesi, No: 80 adresinde yapılacak.  15 Aralık tarihinde yapılacak ihale, saat 11.00’da başlayacak. Sözleşmenin imzalanmasından itibaren 10 gün içinde yapıma başlanacak ve 1 yıl içinde tamamlanacak.

 

KONAĞIN ÖZELLİKLERİ

Konak, zemin ve üst kat olmak üzere iki katlı olarak yapılmış, dört cepheli bir yapıdır. Zemin katta güneydoğu cephesindeki ahır girişinden girilen taşlık bölümü yer alır. Taşlığın sol tarafında depo bölümü, sağ tarafında kuzeybatı cephesine kadar uzanan samanlık-odunluk bölümü, güneybatı kısmında da ana girişin solunda ahır bölümü yer alıyor.Asıl yaşam odalarından oluşan üst katta orta sofanın etrafında dört köşede bulunan kareye yakın dikdörtgen şekilli odalar konumlanmıştır. Güneydoğu cephesinde sofaya açılan balkon yer alıyor. Balkon gömme balkon tipindedir. Balkonun sağ ve sol tarafında konumlanan odalarda ortada ocak, ocağın bir yanında yüklük, diğer yanında gusülhane yer alır.

 

RIZA BEY KİMDİR?

Rıza Bey, 'Taşköprülü Rıza Bey', 'Beşdivanlı Rıza Bey', 'Kocabaşoğlu Rıza Bey' isimleriyle tanınan milli müfrezenin kurucusudur. Beşdivan ismi de yörede mahalleler kurulmadan önce Başdivan denilen yerden gelmiştir. 'Başdivan' ismi zamanla 'Beşdivan' diye söylenegelmiştir. Milli mücadele yıllarında müfreze kurmuş olan milis komutanı Beşdivanlı Kocabaşoğlu Rıza Bey, İzmit'in kurtuluşuna katkı sağlamıştır. Beş kardeşten biri olan Rıza Bey, Taşköprü nahiyesi eşrafından Kocabaşlar sülalesine mensup Yusuf Ağa'nın oğludur. Kurtuluş Savaşı yıllarında Rıza Bey'in babası Yusuf Ağa tarafından yaptırılan konak karargah olarak kullanılmıştır. Rıza Bey Milli Mücadele yıllarından sonra Davulcular köyünde bu konakta yaşamıştır.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

Öztekin Kaşukçi milletvekilliği ısrarından vazgeçmiyor

Yazan: cesur

Yorum: Sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığında. Yakışır Sayın müdürüme.

Körfez Devlet’te organize suça takıldı. 2 doktor gözaltına alındı

Yazan: Isci

Yorum: Iscı bir gün fabrikaya gitmemek için rapor aliyor. Doktor da acıyor haline. Ne olmuş yani verdiyse rapor? Ülke de daha büyük dolandırıcılıklar var bu mu sorun şimdi

Karaosmanoğlu İsmail Baran’ı azarladı

Yazan: Büşra çelik

Yorum: Ne yapsın adam Karaosmanoglu'da her gün ayarlanıyor sonuçta.

Karaosmanoğlu İsmail Baran’ı azarladı

Yazan: Körfezli

Yorum: Varan 1, Karaosmanoğlu Baranı azarladı Varan 2 , Asıl azarı Seçimlerde görecek O

Paralarını alamayınca kendilerini yakmak istediler

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Bu ülkede işçiler ya açlıktan oluyor ya da gocuk altında. Yetti artik

KENT REHBERİ