KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Bu testleri yaptırın!
Bu testleri yaptırın!
Sağlık
14 Nisan 2010 Çarşamba 17:24
  • 1098
  • 0

Bu testleri yaptırın!

Hastalıkların erken teşhisi ve tedavi aşamasındaki başarının arttırılabilmesi için mutlaka yapılması gereken testler

Erkekler için

Erkeklerde kalp-damar hastalıkları ve kanserler en önemli ölüm nedenleri arasında bulunuyor. Ancak yaptıracağınız birkaç testin sizi hayata daha sıkı bağlaması mümkün.

1- BOY-KİLO VE TANSİYON DEĞERLENDİRİLMESİ:
Her erkeğin 18 yaşından sonra boy, kilo ve tansiyon ölçümü yatırması gereklidir. Özellike obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi genetik eğilimi bulunan bireyler risk altındadır. Tansiyon takibi de önemlidir ve her yaş için normal değer, 120/80 mm/Hg. olarak belirtilmektedir.

2-EFOR KAPASİTESİ ÖLÇÜMÜ:
Ailesinde kalp hastalıkları riski bulunanların daha erken yaşlarda yaptırması gereken bir ölçümdür. Özellikle 50 yaş ve üzerinde mutlaka yaptırılması önerilmektedir. Birkaç gün öncesinden hazırlığı bulunan bu testte, koşu bandı üzerinde efor miktarınıza göre kalp ve tansiyon ritmi değerlendirilmektedir.

3- PROSTAT MUAYENESİ:
Erkeklerde kanser nedeni sıralamasında ilk 3'te yer alan prostat kanseri, basit muayene ve testlerle ortaya çıkarılabilmektedir. Prostat spesifik antijen (PSA) ölçümü ve makattan prostat muayenesi dışında, ultrason ile prostat büyüklüğü ölçülmektedir.

4- İŞİTME VE GÖRME TESTİ:
Çok basit muayenelerle işitme yüzdenizi öğrenebildiğiniz gibi, göz muayenesi ile de göz içi tansiyonu (glokom), göz zarı yırtıkları (retina dekonmanı) ve görme keskinliğinizi öğrenebilirsiniz. Özellike 40 yaş ve üstünde görme kusurları oluşabileceğinden erken önlem alınarak hayat kalitesi artırılabilir.

5- DEPRESYON TARAMASI:
Gündelik yaşamın karmaşası 'maskeli depresyon'a neden olmaktadır. Özellikle 50 yaş üzerinde depresyon eğilimi daha da arttığından rutin tarama önerilmektedir. 

6- DİYABET VE KOLESTEROL TESTLERİ:
Ailede diyabeti, kolesterolü, yüksek tansiyonu olan ve obez bireyler varsa, özellikle 30 yaşından sonra kan tetkiklerinizi mutlaka yaptırın. Sağlıklı bir genetik mirasınız olabilir ama hayat şartlarınız kötüyse, 45 yaşından sonra 3 senede bir mutlaka tarama testlerinizi yaptırmanızda fayda var. Hipertansiyonu ve kolesterolü bulunan bireylerde takipler daha sık yapılmalıdır.

7-MİDE VE KALIN BAĞIRSAK TARAMASI:
Özellikle 50 yaş ve üzerinde yılda bir kez dışkıda gizli kan bakılması, 3 senede bir kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Kişide uzun süreli mide-bağırsak şikayetleri ve ailesinde de bu yönde bir öykü varsa daha erken tetkik yaptırmakta yarar vardır.

8-ALERJİ TESTLERİ:
Sık enfeksiyon geçirmeniz, mide-bağırsak rahatsızlığı yaşamanız, kullandığınız ilaçlardan fayda görmemeniz, cilt sorunları yaşamanız altta yatan bir madde alerjisine bağlı olabilir. Hayat kalitesini oldukça bozan alerji için önerilen testlerin yaptırılması gerekir.

9-CİLT MUAYENESİ:
Çok güneşli bir bölgede yaşayan, güneşi seven ve yeterince koruyucu kullanmayan bir toplum olarak, yılda mutlaka bir kez cilt muayenesi yaptırmamız gerekir. Cilt kanserleri, kötü huylu benler ve bazı hastalıkların cilt bulguları bu kontrollerde ortaya çıkabilmektedir.

10-BULAŞICI HASTALIKLAR TARAMASI:
Hepatit B, C ve HIV gibi cinsel yolla geçen hastalıklar açısından genç yaşlı her erkeğin düzenli aralıklarla kontrolden geçmesinde fayda vardır.

11- AŞILANMA:
Grip ve zatürre aşıları 65 yaş sonrasında mutlaka önerilir. Ek hastalıklar varsa veya hasta çok sık enfeksiyon geçiriyorsa yaş sınırına bakılmaz. Her sene grip, beş senede bir zatürre aşısı yapılmalıdır. Bunlar dışında hepatit aşısı belli sürelerde tekrarlanmalı, 10 senede bir tetanoz aşısı yapılmalıdır.

12-ULTRASON İLE AORT ANEVRİZMASI BAKILMASI:
Özellikle çok uzun süre sigara içmiş, yaşı 60'ın üzerinde olan erkeklerde, ana atardamar olan 'aort'un genişlemesine karın ultrasonu ile bakılmasında fayda vardır.

13-AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BAKIMI:
Diş ve diş eti sağlığı özellikle ilerleyen yaşlarda çok önemlidir. Mutlaka senede en az bir kez diş muayenesi yapılmalıdır.

Kadınlar için

Tüm hastalıkların başarıyla tedavi edilebilmesi için erken tanı en önemli şart. Erken tanıya giden yol ise yaşamsal önem taşıyan tarama testlerinden geçiyor.

1-KAN GRUBU VE HEPATİT TESTİ
Öncelikle hangi yaşta olursak olalım, kan grubu ve hepatit testlerini yaptırmalıyız. Kan grubumuzu bir kez öğrendikten ve kan grubu kartınızı aldıktan sonra bunu bir daha tekrarlatmanıza gerek yok. Hepatit B ve C ise ülkemizde önemli bir sorun. Birçok kişi bu hastalıkları taşıdığını bilmeden yaşamakta, bu nedenle hem bulaştırıcı olmaya devam etmekte, hem de tedavisinde geç kalmaktadır. Ayrıca bu hastalıkların kesin bir tedavisi de yoktur. Ancak Hepatit B'den aşı ile korunmak mümkün. Bu nedenle, bu testleri yaptırmalı ve hastalığı geçirmemişsek, bağışıklık kazanmamışsak ve taşıyıcı değilsek, aşı programına dahil olarak kendimizi koruma altına almalız.

•40 YAŞ ALTI HERHANGİ BİR ŞİKAYETİ OLMAYAN SAĞLIKLI KADIN

2-YILDA BİR KEZ DAHİLİYE MUAYENESİ:

Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, sigara-alkol kullanımı, gözden kaçan şikayetler ve aile öyküsü değerlendirilir. Hastanın tam bir fizik muayenese yapılır, tetkikler incelenir.

Açlık kan şekeri, kolesterol, trigliserid ölçümü ile kan yağlarının değerlendirilmesi, böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi, mide-bağırsak sistemindeki olası bir lezyon için gereken incelemeler, kan sayımı, tam idrar tahlili, akciğer grafisi, istirahat EKG'si ve karın organlarını değerlendirmek için tüm batın ultrasonografisi önerilir.

3-KADIN-DOĞUM MUAYENESİ VE VAJİNAL SMEAR:
18 yaşını aşmış ve aktif cinsel yaşamı olan her kadın, yılda bir kez düzenli olarak pap-smaear testi yaptırmalı. Çünkü bu test sayesinde jinekolojik kanserler arasında ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanseri, çok erken safhada teşhis edilebiliyor.

4-HER AY ADET BİTİMİNDE KENDİ KENDİNİ ELLE MEME MUAYENESİ:
40 yaşına kadar 3 yılda bir doktor muayenesi ve gerekirse meme ultrasonografisi önerilir. 40 yaşından önce mamografinin tanısal bir değeri bulunmamaktadır.

•40 YAŞ ÜSTÜ HERHANGİ BİR ŞİKAYETİ OLMAYAN SAĞLIKLI KADIN
Yukarıdaki incelemelere ek olarak; daha çok 40'lı yaşlardan sonra görülen gut hastalğının teşhisi için kanda ürik asit bakılmalı ve özellikle menopoz sonrasında kan elektrolitleri (sodyum, potasyum, kalsiyum) değerlendirilmelidir.

5-GASTROKOPİ VE KOLONOSKOPİ:
Mide bağırsak sisteminin değerlendirilmesi çini 40 yaşından itibaren 50 yaşına kadar her beş yılda bir, 50 yaşından sonra ise her 3 yılda bir yaptırılmalıdır.

6-MAMOGRAFİ:
Ailesinde meme kanseri bulunan kişilerde 35 yaşından itibaren her yıl doktor tarafından meme muayenesi yapılmalı ve bu kişilerde 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çekilmelidir. Ailesinde meme kanseri bulunmayan kişilerde ise 40 yaşından itibaren her yıl doktor muayenesi yapılmalıdır. Bu kadınlarda 50 yaşına kadar 2 yılda bir, 50 yaşından sonra da her yıl mamografik inceleme önerilir.

7-KEMİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜMÜ:
Menopoza girene kadar en az bir kez ve menopoza girdikten sonra mutlaka ölçülmelidir. Menopozdan sonraki ilk beş yıl içinde kemik erimesi en fazladır, bu süreçte genellikle 2 yılda bir ölçüm yapılmalıdır.

Ayrıca her yıl düzenli göz muayenesi önerilir.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ