KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Halkevciler, köy enstitülerini geri istiyor
Halkevciler, köy enstitülerini geri istiyor
Güncel
18 Nisan 2010 Pazar 15:54
  • 711
  • 0

Halkevciler, köy enstitülerini geri istiyor

Kocaeli Halkevleri, köy enstitülerinin verdiği eğitimi yeniden hayata geçirmek için, öğretmenleri göreve davet etti

Kocaeli Halkevi üyeleri önceki gün Belediye İş Hanı önü Yürüyüş Yolu`nda köy enstitülerinin kuruluş yıldönümü nedeniyle eylem gerçekleştirdi. Eylemde Halkevciler adına basın açıklaması yapan Saraybahçe Halkevleri Şube Başkanı Galip Dönmez; şunları söyledi:

“Halkevleri olarak 1940`lı yıllarda karanlığa karşı aydınlanma mücadelesini beraber yürüttüğümüz köy enstitülerinin kuruluş yıldönümünde, bugün yeniden aydınlanma ve halkların mücadelesi için halkımızı, öğretmenlerimizi, aydınlarımızı, emekten yana bütün güçleri göreve çağırıyoruz. Köy enstitüleri ve Halkevleri halk üzerinde bir güneş görevi görüyor.

MÜCADELEYE DEVAM
Halkevleri 1950`de ve 1980`de kapatılmasına rağmen, bugün bağımsızlık, halk iktidarı ve demokrasi için, aklın bilimin, sevginin egemen olduğu sömürüsüz, özgür, barış dolu bir Türkiye için halkla beraber mücadeleye devam ediyor. Egemenler yönetimleriyle, yasalarıyla, medyasıyla, gelenekleriyle, eğitim programlarıyla amaçladıkları insan tipini yetiştirmeye, eğitmeye çalışıyorsa; bu ülkenin aydınları, milyonlarca güneşi ve Halkevleri de bütün bunlara karşı okuyan, araştıran sorgulayan, eleştiren, yoksulluğun kader olmadığının bilincine varan kuşakları yetiştirmek için yeniden aydınlanma mücadelesini sürdürüyor.

GÖREV BAŞINA DAVET EDİYORUZ
Bugünün koşullarında köy enstitülerini canlandırmak elbette mümkün değil. Ama bizler köy enstitülerinin demokratik, bilimsel, halkçı eğitim yanını; okumayı, sanatı, araştırmayı ilke edinen, çağdaş, evrensel kültürle buluşturan yanını bugünde fiili olarak hayata geçirebilmenin yollarını bulmak zorundayız. Bu nedenle halkın öğretmenleri, görev başına diyoruz. Şu anda Ankara`da kardeş örgütümüz Eğitim-Sen çocuklarımız için, halkımız için, parasız, bilimsel eğitim için eylemdeler. Bizler de Eğitim-Sen`liyiz. Bizlerde ilerici, aydın, yurtsever öğretmenlerimiz gibi sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen istemiyoruz.” Açıklamanın ardından eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ