KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7855 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.4302 TL
Kocaeli Zirve
3. bitiren çıkamıyor
3. bitiren çıkamıyor
Kocaelispor
07 Nisan 2010 Çarşamba 12:32
  • 1153
  • 0

3. bitiren çıkamıyor

Bank Asya 1. Lig'de sezonu üçüncü bitiren, Play-Off'lardan Süper Lig'e çıkamıyor. Son dört sezondur uygulanan Play-Off sisteminde dördüncü ve beşinci olan takımlar Süper Lig bileti almayı başardı.

Bank Asya Birinci Ligi'nde ilk dönem ile son 4 dönem arasındaki uygulamalarda fark var. İlk kez 2001-2002 sezonunda oynatılan Bank Asya Birinci Ligi'nde ilk üç takım direkt Süper Lig'e terfi ettiler. Bank Asya'nın ilk dört sezonu bu sistem ile devam etti.

Ancak ligin orta sıralarında bulunan takımların da iddialarının olabilmesi için Futbol Federasyonu daha sonra Ekstra Play-Off sistemini devreye sokarak ligi üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bitiren takımları karşı karşıya getirerek Süper Lig'e çıkan üçüncü takımı belirledi.

Son dönemde uygulanan bu sistemde son 4 yıldır ligi üçüncü bitiren takımlar değil, ligi dördüncü ve beşinci bitiren takımlar Süper Lige terfi etti. İlginç ama; ligi üçüncü bitiren takımlar Play-Off'tan Süper Lige çıkamadı.

2005-2006 sezonunda Bursa ve Antalya lige direkt çıkarken, üçüncü olan Altay, dördüncü Sakarya, beşinci İstanbul ve altıncı Ordu aralarında Play-Off maçları oynadı. Ligi dördüncü bitiren Sakaryaspor Süper Lig vizesi alan takım oldu.

2006-2007 sezonunda Oftaş ve Büyükşehir Belediye Süper Ligi yakalarken ligi üçüncü bitiren Malatya Play-Off'a gitti ve bu sezon ligi beşinci tamamlayan Kasımpaşa son bileti aldı.

2007-2008 sezonunda ise Kocaeli ve Antalya Süper Ligi yakalarken, üçüncü Sakarya Play-Off'a kaldı. Dördüncü olan Eskişehir Play-Off'tan çıkma başarısı gösterdi.

2008-2009 sezonunda ise Manisa ve Diyarbakır ilk ikiye girdiler, üçüncü olan Boluspor Play-Off'ta başarılı olamadı ve ligi dördüncü bitiren Kasımpaşa birkez daha Süper Ligi yakaladı.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ